اسپانیا طبق قانون باید تا روز دوشنبه آینده دولت جدید را پس از انتخابات پنج ماه پیش تشکیل دهد اما طبق گفته سیاستمداران و منابع نزدیک به احزاب سیاسی بعید است که این اتفاق رخ دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گاردین گزارش داد با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت تشکیل دولت جدید در اسپانیا به‌ نظر می‌ رسد این کشور در مسیر برگزاری چهارمین انتخابات خود در چهار سال گذشته قرار دارد.

اسپانیا طبق قانون باید تا روز دوشنبه آینده دولت جدید را پس از انتخابات پنج ماه پیش تشکیل دهد اما طبق گفته سیاستمداران و منابع نزدیک به احزاب سیاسی بعید است که این اتفاق رخ دهد.

در صورتی که دولت جدید شکل نگیرد، انتخابات جدید در تاریخ 10 نوامبر برگزار می‌ شود. گرچه اتفاق‌ های سیاسی در اسپانیا تاثیری روی موضوعات اقتصادی در این مدت نداشته است اما کارشناسان اقتصادی می‌ گوید که تاخیر بیشتر در اجرای اصلاحات در موضوعاتی مانند قانون کار یا حقوق بازنشستگی می‌ تواند در آینده فشار جدیدی را ایجاد کند.

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا و رهبر حزب سوسیالیست این کشور در آوریل گذشته توانست پیروزی نسبی را در انتخابات کسب کند با این حال این حزب نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌ های پارلمانی را به دست بیاورد.

در ماه‌ های اخیر پس از برگزاری انتخابات، رهبران احزاب مختلف اسپانیا وقت خود را صرف مقصر جلوه دادن یکدیگر برای ایجاد بن بست در تشکیل دولت کردند.

حزب راست میانه «سیودادانوس» روز دوشنبه پیشنهاد داد تا در صورت برآورده شدن شروطش به پدرو سانچز برای گرفتن رای پارلمان به‌ عنوان نخست وزیر کمک می‌ کند اما سانچز در پاسخ به رهبران این حزب گفت که وی قبلا شروط آنها را برآورده کرده است.

سیودادانوس در پاسخ به سانچز او را متهم به دروغگویی کرد و گفت تنها در صورتی که با تمام خواسته‌ هایشان موافقت شود از سانچز حمایت می‌ کنند.

«آلبرت ریورا» رهبر سیودادانوس در توئیتی نوشت: «پاسخ او [سانچز] برای همه اسپانیایی‌ ها خنده دار است. از او می‌ خواهم که این گفته را اصلاح کند. به قانون اساسی برگردد و اجازه دهد اسپانیا از این بن بست خارج شود.»

نظرسنجی‌ ها نشان می‌ دهد که انتخابات جدید این تضمین را نمی‌ دهد که اسپانیا برای تشکیل دولت جدید از بن بست خارج شود چرا که سوسیالیست‌ ها هنوز قادر به کسب اکثر کرسی‌ ها پارلمان نیستند. آنها باید 350 کرسی پارلمان را کسب کنند تا بتوانند دولت تشکیل دهند در حالیکه 5 ماه پیش تنها 123 کرسی به‌ دست آوردند.

حزب محافظه‌ کار «مردم» که در انتخابات آوریل مقام دوم را کسب کرد، می‌ گوید علیه سانچز رای می‌ دهد.

اما «پابلو ایگلسیاس» رهبر حزب چپ افراطی «پودموس» اعلام کرده است اگر سانچز از تشکیل دولت ائتلافی حمایت کند از وی حمایت خواهد کرد اما سوسیالیست‌ ها تشکیل دولت ائتلافی با پودموس را رد کرده‌ اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.