اخبار مرتبط

رئیس جمهور ونزوئلا از طریق «روس‌نفت» شرکت بزرگ نفتی روسیه مشغول عرضه نفت خود در بازارهای بین‌المللی است و به این ترتیب تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند.

 

به گزارش جماران، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور  ونزوئلا از طریق «روس‌نفت» شرکت بزرگ نفتی روسیه مشغول عرضه نفت خود در بازارهای بین‌المللی است و به این ترتیب تحریم‌های آمریکا را دور می‌زند.

خبرگزاری رویترز،برخی منابع و اسنادی که به دست آورده این خبر را تأیید کرده و می‌افزاید که این سیاست نشانگر وابستگی روزافزون ونزوئلا به روسیه است.

شرکت نفتی دولتی ونزوئلا موسوم به «پی‌دی‌وی‌اس‌ای» پیش از تحریم‌های آمریکا نیز اوضاع مساعدی نداشت و در سال‌های اخیر برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه انرژی به مشکل برخورده بود. ۹۰ درصد اقتصاد تک‌محصولی ونزوئلا وابسته به فروش نفت است.

منابع مورد استناد رویترز گفته‌اند که دولت مادورو از ماه ژانویه گذشته با متحدانش در مسکو در ارتباط بوده تا از آنها برای یافتن راه دور زدن تحریم‌های آمریکا چاره‌جویی کند. بر پایه قانون تحریم‌ها، مشتریان شرکت نفت دولتی ونزوئلا اجازه ندارند به این شرکت دلار آمریکا پرداخت کنند. روسیه نیز از همان آغاز تحریم‌ها آنها را «غیرقانونی» خوانده و آشکارا گفته بود که به همکاری با ونزوئلا ادامه می‌دهد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، شرکت نفت ونزوئلا از چندی پیش فاکتورهای فروش خود را در اختیار روسیه قرار می‌دهد. شرکت روس‌نفت بلافاصله مبلغی کمتر از بهای واقعی را به شرکت ونزوئلایی پرداخت می‌کند تا زمان تحویل نفت از مهلت ۳۰ تا ۹۰ روز معمول تجاوز نکند. بعد از آن به سراغ مشتریان رفته و تمام پول نفت معامله شده را از آنها می‌گیرد.

روسیه به شرکت‌های بزرگ خریدار نفت ونزوئلا از جمله شرکت‌های هندی پیشنهاد داده تا به این شیوه خرید معمول خود را انجام دهند تا گرفتار قوانین تنبیهی در پیوند با تحریم‌های آمریکا نشوند. روس‌نفت که بزرگ‌ترین شرکت نفتی خارجی سرمایه‌گذار در ونزوئلاست هنوز در این زمینه به رویترز توضیحی نداده است.

روسیه از سال ۲۰۰۶ تاکنون حدود ۱۶ میلیارد دلار به ونزوئلا وام داده که دولت کاراکاس بازپرداخت آن را به صورت غیرنقدی و از طریق تحویل نفت انجام می‌دهد. به این ترتیب باید گفت که روسیه کنترل صنعت نفت ونزوئلا را در اختیار خود گرفته است.

تراکنش‌های بانکی میان ونزوئلا و روسیه نیز از طریق بانکی به نام «اوروفاینانس موسناربانک» انجام می‌شود، بانکی که دو کشور مشترکا مالکیت آن را در اختیار دارند. با این حال رویترز می‌نویسد که مقام‌های این بانک انجام چنین تراکنش‌هایی را که پولشویی محسوب می‌شود، تکذیب کرده‌اند.

از اواخر ماه ژانویه ۲۰۱۹ که تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا آغاز شد، بسیاری از کشورهای غربی به این تحریم پیوستند، اما کشورهایی همچون روسیه، چین، کوبا و ایران با این تحریم ها مخالفت کرده‌اند.

از سوی دیگر، رسانه های روسی روز گذشته اعلام کردند که «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا را غیرقانونی می داند و قصد دارد تمام تلاش خود را برای کمک به همپیمانان در کاراکاس و هاوانا به کار گیرد.

پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای از اعمال تحریم این کشور علیه بانک مرکزی ونزوئلا خبر داد.

«استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای ادعا کرد: ایالات متحده به منظور جلوگیری از سوءاستفاده غیر قانونی نظام مادورو از اموال مردم ونزوئلا، بانک مرکزی این کشور را تحریم کرد.

وی در این بیانیه مدعی شد: نظام مادورو اموال مردم ونزوئلا را غارت و چپاول کرده و از آن به نفع حلقه فاسد پولشویی استفاده می کند.

«الیانا جوزف روزا تران» رئیس بانک مرکزی ونزوئلا نیز در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت.

از سوی دیگر، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در مراسمی در «میامی» از تحریم‌های جدید علیه کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه خبر داد.

وی سه کشور مذکور را «دست نشاندگان سوسیالیسم» خوانده و اعلام کرد که علاوه بر تحریم بانک مرکزی ونزوئلا، «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهور نیکاراگوئه را در فهرست تحریم قرار داده اند.

تحریم شرکت نفتی دولتی «پترولئوس دی ونزوئلا» (PDVSA) که اصلی‌ترین منبع مالی این کشور به شمار می رود و شرکت پتروشیمی «سیتگو» که یکی از شرکت‌های وابسته آن در آمریکا است، از اقدامات واشنگتن برای ضربه مالی به این کشور بود. در پی آن آمریکا چهار شرکت مهم کشتیرانی را به دلیل همکاری با ونزوئلا در فهرست تحریم ها قرار داد.

 

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.