مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: در این شرایط با توجه به اینکه شرکت آب و فاضلاب خودگردان است، پرداخت آب‌ بها توسط مشترکان برای تامین هزینه‌های جاری این شرکت ضروری است.

عبدالمحمد حمزه‌پور روز دوشنبه در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر افزود: یکی از منابع آبی این استان رودخانه شاپور و چشمه ساسان شهرستان کازرون استان فارس است که سالانه برای تامین آب مورد نیاز باید ۲ تا ۳ میلیارد تومان پول در قالب طرح نکاشت به کشاورزان آن منطقه پرداخت کرد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از منابع آبی استان بوشهر آب شیرین‌کن‌ها هستند که با توجه به یارانه‌ای که دولت پرداخت می‌کند باید سالانه چند صد میلیارد تومان برای تامین آب از بخش خصوصی برای تامین نیاز مردم تهیه کرد اما در مقابل همه هزینه‌هایی که می‌شود تنها ۳۰۰ تومان بابت آب‌بها از مشترکان دریافت می‌شود.

وی اظهار کرد: در این ارتباط انتظار می‌رود مشترکان استان بوشهر که بخشی مهم از آنها را نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه‌های اجرایی تشکیل می‌دهند بهای آب‌ مصرفی خود را پرداخت کنند تا بتوانیم جوابگوی نیازهای شرکت باشیم.

حمزه‌پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمان حاضر ۸۰ درصد جمعیت استان بوشهر شهری و ۲۰ درصد روستایی هستند که برای مدیریت و توزیع آب با مشکل روبرو هستیم برهمین اساس توسعه آب شیرین‌کن‌ها از مهمترین برنامه‌های استان بوشهر است.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر ۱۰۰ هزار مترمکعب آب‌شیرین‌کن شهری و روستایی در استان بوشهر در دست اجراست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: در کنار احداث این پروژه‌ها ظرفیت آب شیرین‌کن ۱۰ هزار مترمکعبی بوشهر را به ۱۸ هزار و ۵۰۰ متر مکعب و بزودی این میزان براساس مصوبه شورای تامین به ۲۲هزار مترمکعب می‌رسد.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت آب‌شیرین‌کن بوشهر کمک بزرگی به ما در تابستان گذشته کرد و مشکلات شهر بوشهر در بخش تامین آب را به کمترین میزان رساند.

حمزه‌پوریادآور شد:همچنین آب‌شیرین‌کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر به عنوان یکی از پروژه‌های زیربنایی استان بوشهر به شمارمی‌رود که ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: با استفاده از همکاری استان‌های معین و صرف ۵۰ میلیارد تومان اعتبار زمینه نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی در این استان فراهم شد که با اجرای این پروژه بعد از سال‌ها نوبت‌بندی آب در مناطق جنوبی شهر بوشهر از حال نوبت‌بندی خارج و تلاش می‌شود این مشکل در سایر مناطق شهرستان بوشهر نیز برطرف شود.

  وی یادآور شد: شهر بوشهر تنها مرکز استان در کشور است که هنوز آب در آن به‌صورت نوبت‌بندی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود با انتخاب خط انتقال جدیدی برای مرکز یا بافت اصلی شهر بتوانیم تا یکسال آینده کل شهر بوشهر را از حالت نوبت‌بندی خارج کنیم و آب پایدار و شبانه‌روزی برای مردم استان تامین شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: خیلی از مناطقی که بتازگی به شهر تبدیل شدند مخزن ذخیره ندارند که تلاش می‌شود از محل اعتبارات ملی و تنش آبی احداث و این معضل را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی برای اضافه کردن آب بوشهر است که ۱۸ میلیارد تومان قرارداد آن است که در دست ساخت است.

حمزه‌پور بیان کرد: در گذشته استان بوشهر تنها یک سد رئیسعلی دلواری را داشت که منابع بارش زیادی به دلیل نداشتن امکانات لازم راهی دریا می‌شد اما امروز چهار سد دالکی، خائیز، ارغون و کلمه در دست اجراست که با بهره‌برداری از آنها بسیاری از این منابع را می‌توان ذخیره و آب پایداری برای بخش کشاورزی و آب آشامیدنی تامین کرد.

وی ادامه داد: در کنار آب‌شیرین‌کن‌های روستایی مجتمع آب روستایی در استان بوشهر فعال است.

حمزه‌پورگفت: آب‌شیرین‌کن ۲۸ هزار مترمکعبی سیراف که آب را به شهرستان جم منتقل می‌کند در دست اجراست که با تکمیل خط انتقال و آب‌شیرین‌کن مشکل آب این شهرستان که از مناطق بحرانی استان به شمار می‌رود برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: منطقه بافت تاریخی بوشهر هیچ فاضلابی نداشت که سال گذشته با ۸۰ میلیارد تومان اعتبار اجرای آن آغاز شد.

حمزه‌پور افزود: سالانه ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر شبکه فاضلاب در سه شهر دیلم، گناوه و بوشهر کار می‌شد اما در یک سال گذشته نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا و ۴ ایستگاه پمپاژ و انتقال تصفیه خانه با قرارداد ۱۰ میلیارد تومانی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: تلاش می‌شود قبل از پایان سال پروژه فاضلاب بافت قدیم بوشهر بهره‌برداری و بیش از ۲۰ هزار نفر از جمعیت ساکن در این بافت برای اولین بار به شبکه فاضلاب وصل شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر بیان کرد: برای نخستین بار در حوزه پدافند غیرعامل ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات مختلف در بخش آب و تجهیزات برق اضطراری خریداری شد این درحالی است که به‌عنوان مرکز استان در کنار خط اصلی هیچ خط اضطراری وجود نداشت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.