در این دیدار درباره موضوع حصر هم گفت‌و‌گو شد. ایشان نگرانی‌هایی داشتند که اگر رفع حصر شود آقای کروبی چه برخوردی نشان خواهد داد. من هم نقطه نظراتی داشتم که به ایشان منتقل کردم. آقای ضرغامی هم گفت که می‌خواهد در حد و توانش موضوع را پیگیری می‌کند. آن چیزی که من از آقای ضرغامی برداشت کردم این بود که ایشان هم موافق ادامه حصر نیست و می‌خواهد این موضوع حل شود. برای همین هم بود که درخواست کرده بود ما همدیگر را ببینیم

پایگاه خبری جماران؛ خیلی عجیب بود. عکس عزت‌الله ضرغامی با حسین کروبی فرزند یکی از محصورین بعد از انتخابات 88 آن هم در صفحه اینستاگرام رئیس اسبق صدا و سیما. اصلا غیر‌قابل باور بود. ایلنا تیتر زده بود: «دیدار ضرغامی با فرزند حجت‌الاسلام کروبی» فارس هم تیترش «علت رابطه صمیمی ضرغامی با حسین کروبی» بود. تا خودمان ندیدیم باور نکردیم.

به گزارش جماران، روزنامه همدلی در ادامه گزارش خود نوشت:

ضرغامی این عکس را استوری صفحه اینستاگرامش گذاشته بود. روی عکس هم نوشته بود:

«یک استکان چای با حسین کروبی (شهریور۹۶)

آقای کروبی در دوره ریاست مجلس ششم به نیروهای تندروی مشارکتی اعتماد نداشت.

آقای کروبی از من خواسته بود تا مطالب مهم را مستقیماً و یا از طریق حسین‌آقا به ایشان اطلاع دهم، نه دفتر ریاست! به همین دلیل رابطه من با ایشان صمیمی و صریح است. »

کلی تعجب کردیم. آخر او همین اواخر هم در شبکه افق حاضر شد و مواضعی گرفت که اصلا با خبر دیدار با فرزند یکی از محصورین نمی‌خواند. ضرغامی از آن اصول‌گرایانی هست که نمی‌شود او را معتدل خواند. ژست او کاملا یادآور محمود احمدی‌نژاد است. یکی دو بار او را در میدان ولیعصر دیده‌ایم که پیراهن را روی شلوار انداخته و پیاده روی می‌کند. یک بار هم دیدیم از رو‌به‌روی دفتر روزنامه مان در خیابان زرتشت رد شد اما حواسش نبود که پیاده‌روی‌اش هم از چشم رسانه‌ها دور نمی‌ماند. بعضی‌ها می‌گویند می‌خواهد با همان شعار محمود احمدی‌نژاد یعنی مردی از جنس مردم وارد انتخابات شود. به هرحال دیدارش با حسین کروبی تعجب برانگیز بود.

برای جویا شدن درباره دیدار رئیس سابق صدا و سیما با حسین کروبی، با کروبی تماس گرفتیم. او از ماوقع این دیدار حرف زد. حسین کروبی اصرار داشت که متن پیاده شده این گفت و گوی کوتاه را برایش بفرستیم. می‌گفت نمی‌خواهم دردسری برای ضرغامی ایجاد شود. به طنز گفتیم اینها که رقیب‌تان هستند. در عالم سیاست که کمی دردسر برای رقیب بد نیست. گفت نه ما راضی به هزینه دادن کسی نیستیم. اگر هزینه ای باشد خود ما باید بدهیم. اصلا راضی نیستیم یک نفر برای ما هزینه دهد.

ضرغامی درخواست دیدار کرد

حسین کروبی گفت: همانطور که آقای ضرغامی گفته‌اند ‌ارتباط من با ایشان از زمان مجلس ششم شروع شد. ایشان آن موقع معاون پارلمانی صدا و سیما بودند. دفتر آقای ضرغامی با من تماس گرفتند و خواستند که ما همدیگر را ببینیم. در محل کار آقای ضرغامی قرار گذاشتیم. این دیدار صبح روز بعد از مصاحبه ایشان با شبکه افق بود و سه ساعت و نیم طول کشید. در این دیدار درباره موضوع حصر هم گفت‌و‌گو شد. ایشان نگرانی‌هایی داشتند که اگر رفع حصر شود آقای کروبی چه برخوردی نشان خواهد داد. من هم نقطه نظراتی داشتم که به ایشان منتقل کردم. آقای ضرغامی هم گفت که می‌خواهد در حد و توانش موضوع را پیگیری می‌کند. آن چیزی که من از آقای ضرغامی برداشت کردم این بود که ایشان هم موافق ادامه حصر نیست و می‌خواهد این موضوع حل شود. برای همین هم بود که درخواست کرده بود ما همدیگر را ببینیم.

چرا ضرغامی نه کس دیگر؟

اما این روزها خیلی از سیاستمداران به حصر می‌پردازند. شاید آنها می‌خواهند از حصر امتیاز بگیرند. جای سوال اینجاست که چرا عزت‌الله ضرغامی؟ آیا او به دنبال مطرح کردن خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟ اما حالا که انتخابات نیست و تا انتخابات مجلس 2 سال و تا ریاست جمهوری 4 سال باقی مانده است. ضرغامی واقعا به دنبال چیست؟ مگر حسین کروبی و ضرغامی نمی‌گویند از زمان مجلس ششم با هم ارتباط دارند پس چرا حالا این موضوع دارد اطلاع رسانی می‌شود؟ فرزند مهدی کروبی می‌گوید «همین هم نقطه مثبت است. من بعد از حوادث 88 برای اولین بار آقای ضرغامی را می‌دیدم. فکر می‌کنم همین خود یک گام مثبتی از جانب حاکمیت است. من این نگاه که آقای ضرغامی بخواهد با این دیدار یا صحبت‌های ‌این‌چنینی بخواهد بهره‌برداری کند را قبول ندارم. برداشتم این است که دوستانی مثل آقای ضرغامی به‌دنبال کاسبی از ادامه حصر نیستند و می‌خواهند از فضای به‌وجود آمده بعد از انتخابات ریاست جمهوری که مشخص شد اولین مطالبه مردم رفع حصر است وهمچنین با اعتصاب غذای آقای کروبی و نگرانی‌های ‌که در جامعه برای سلامت ایشان به‌وجود آمده بود. فضا را مساعد دیدند وبه این نتیجه رسیده‌اند که ادامه حصر خسرانی برای کشور است و الان زمان مناسبی برای گفتگو در باره این موضوع هست.

شاید ضرغامی ماموریت داشته با ما صحبت کند

از حسین کروبی پرسیدیم به جز ضرغامی کدام چهره اصولگرا با خانواده کروبی دیدار داشته است؟ حسین فرزند مهدی کروبی گفت: فرد دیگری نبوده اما فکر می‌کنم آقای ضرغامی ارتباط خاصی که با بعضی از نهادهای حاکمیتی دارد و ممکن است این وظیفه را بر دوش او گذاشته باشند. البته ممکن هم هست که خود آقای ضرغامی شخصا وارد موضوع شده باشد. البته یکی از نقاط ضعف‌ این است که در این 6 سال و نیم حاکمیت علاوه بر اینکه زیر بار محاکمه علنی محصورین نرفته حتی راضی به گفت‌و‌گو با محصورین هم نشده است.

ضرغامی موافق ادامه حصر نبود

فرزند مهدی کروبی می‌گوید: آقای ضرغامی همانطور که در مصاحبه اش با شبکه افق گفته بود در دیدارمان هم به صراحت اذعان کرد که محاکمه محصورین را به صلاح نظام نمی‌داند. ضرغامی معتقد بود محاکمه محصورین به ضرر نظام است. برداشتم از ایشان این بود که موافق ادامه حصر نبود.

علی لاریجانی برعکس برادرش مخالف حصر است

از فرزند حجت الاسلام کروبی درباره علی مطهری هم پرسیدیم که مواضعش نشان می دهد پیگیر موضوع حصر است. او در پاسخ گفت: «از پیگیری‌‌های آقای مطهری خبر خاصی ندارم فقط می‌دانم ایشان از ابتدا که کسی جرات دفاع از محصورین را نداشت بدون ترس از حقوق اولیه محصورین دفاع می‌کرد و انصافا به تنهایی در مقابل ادامه حصر ایستاد.»

محمدرضا خاتمی، نایب رئیس مهدی کروبی در مجلس ششم هم در جایی گفته بود علی لاریجانی در موضوع حصر همراه اصلاح‌طلبان شده است. از فرزند رئیس مجلس ششم درباره موضع رئیس مجلس دهم در این باره پرسیدم که پاسخ داد: «کمیته رفع حصری که فراکسیون امید در مجلس تشکیل داد اولین جلسه اش با حضور آقای لاریجانی بود. شنیدم آقای لاریجانی در آن جلسه گفته بود از همه توان خودم استفاده می کنم که این موضوع حل شود. آقای لاریجانی برخلاف اخوی‌شان که موافق ادامه حصر بدون برگزاری دادگاه هست در آن جلسه از ادامه حصر ابراز نارضایتی کرده است. اینکه اولین دیدار کمیته رفع حصر با آقای لاریجانی شروع می‌شود اتفاق مثبتی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.