انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان با دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه 11 اسفندماه برگزار می شود.

به گزارش جماران؛ ستاد انتخابات کشور، اسامی داوطلبان ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری را اعلام کرد.

انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان با دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه 11 اسفندماه برگزار می شود.

به گفته محسن اسلامی دبیر ستاد انتخابات کشور، فعالیت تبلیغاتی نامزدهای خبرگان رهبری از فردا 25 بهمن ماه آغاز می‌شود.

برای این انتخابات 144 نفر در کشور تایید نهایی شده اند که اسامی آن‌ها در  اینجا  قابل دسترسی است.

ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به‌همراهِ دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی جمعه 11 اسفند 1402 برگزار خواهد شد.

مجلس خبرگان رهبری دارای 88 کرسی از تمامی استان‌هاست که نمایندگان آن برای یک‌دوره‌ی 8 ساله از اقصی‌نقاط کشور با رأی مردم انتخاب می‌شوند. در این دوره از انتخابات و طبق قانون، شرط سنیِ حداقل 40 سال و دارا بودن مدرک سطح چهار حوزه علمیه اعمال شده است.

در مرحله‌ی ثبت‌نام، 510 نفر برای راهیابی به این مجلس نام‌نویسی کرده بودند که شورای نگهبان صلاحیت 138 نفر را تأیید کرد و نتایج بررسی صلاحیت‌ها نیز 5 بهمن‌ماه به داوطلبان اعلام شد. مرحله‌ی دریافت اعتراضات به این از 6 تا 8 بهمن‌ماه به پایان رسید و فقهای شورای نگهبان طی 10 روز مجدداً صلاحیت‌های این داوطلبان را بررسی کرد و 144 نفر تأیید صلاحیت شدند. فرصت تغییر حوزه احتمالی نامزدهای تأییدصلاحیت‌شده در نظر گرفته شده که از 20 تا 22 بهمن این تقاضا پذیرفته می‌شود.

تبلیغات نامزدهای انتخابات خبرگان از 25 بهمن تا 9 اسفند تعیین شده و دیگر مرحلۀ این فرآیند، فرصت انصراف احتمالی یک نامزد است؛ این انصراف کتبی نهایتاً تا تاریخ 8 اسفند یعنی حداقل 72 ساعت قبل از شروع اخذ رأی پذیرفته خواهد شد.

دانلود کاندیداهای مجلس خبرگان
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.