امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای اسلوونیایی به تبیین دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص فلسطین و بحران غزه پرداخت و اظهار داشت: قطعا جنگ راه حل نبوده و نیست و اگر نسل‌کشی در غزه متوقف شود، دامنه توسعه‌یافتگی جنگ و بی‌ثباتی در منطقه نیز کنترل خواهد شد و ثبات به منطقه و دریای سرخ نیز بازخواهد گشت.

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس، با وزیر امور خارجه اسلوونی دیدار و گفت‌‌وگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان ضمن اظهار خرسندی از این دیدار، مراتب تأسف خود را از جاری شدن سیل در مناطقی از اسلوونی ابراز کرد.

وزیر امور خارجه همچنین عضویت اسلوونی را به عنوان‌ عضو غیر دائم شورای امنیت تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که این عضویت به تحقق اهداف شورای امنیت در تحقق صلح و ثبات در جهان کمک کند. 

وی با اشاره به آخرین دیدار دوجانبه دو وزیر در نیویورک گفت: از آن زمان تاکنون شاهد تحولات زیادی در منطقه و جهان هستیم. 

امیرعبداللهیان ادامه داد: چارچوب‌های مختلفی از جمله فرمت مشورت‌های سیاسی و همکاری‌های کنسولی میان دو کشور وجود دارد که مایل هستیم فعال‌تر شوند.

وی همچنین بر اهمیت همکاری‌های پارلمانی میان دو کشور تأکید و فعال شدن گروه‌های دوستی پارلمانی را خواستار شد. 

وزیر امور خارجه تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی میان دو کشور را خواستار شد و بر لزوم افزایش همکاری‌های تجاری بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد. 

امیرعبداللهیان کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را یکی از مهمترین چارچوب‌های همکاری میان ایرانی و اسلوونی دانست و با ابراز خرسندی از افزایش همکاری‌های دوجانبه تجاری، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری نشست آتی کمیسیون مشترک، شاهد افزایش همکاری‌های تجاری باشیم. 

وی به تبیین دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص فلسطین و بحران غزه پرداخت و اظهار داشت: قطعا جنگ راه حل نبوده و نیست و اگر نسل‌کشی در غزه متوقف شود، دامنه توسعه‌یافتگی جنگ و بی‌ثباتی در منطقه نیز کنترل خواهد شد و ثبات به منطقه و دریای سرخ نیز بازخواهد گشت. 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: آمریکا نمی‌تواند به جای مردم فلسطین تصمیم بگیرد و اگر طرح‌های سیاسی تحمیلی آمریکا مؤثر بود، شاهد بحران‌ کنونی در غزه نبودیم. 

امیرعبداللهیان بر اهمیت امنیت کشتیرانی و دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از امنیت دریانوردی حمایت می‌کند و آن را برای تجارت خارجی خود مهم‌ می‌داند، اما باید به ریشه بحران در دریای سرخ که مربوط به جنگ علیه غزه است، توجه کرد و ما به تلاش‌های خود برای رسیدن به امنیت پایدار در منطقه ادامه می‌دهیم. 

تانیا فایون، وزیر امور خارجه اسلوونی نیز با اظهار خرسندی از این دیدار، موضع کشورش در محکومیت اقدام تروریستی در کرمان را تجدید و مراتب تسلیت و همدردی کشورش را با دولت و ملت ایران تکرار کرد. 

وی بر تمایل و خواست کشورش برای تقویت روابط با ایران تاکید کرد و با تایید زمینه‌های مختلف همکاری دوجانبه، تمایل کشورش را به تداوم مشورت‌ها به منظور تحقق اهداف مشترک در زمینه‌های مورد علاقه ابراز داشت. 

وزیر امور خارجه اسلوونی همچنین نسبت به تحولات در غزه اظهار نگرانی کرد و با ابراز مخالفت کشورش با جنگ در غزه، ضرورت پایان دادن به خشونت‌ها در غزه را به عنوان موضع کشورش اعلام کرد. 

فایوی با تبیین دیدگاه اسلوونی درخصوص برخی موضوعات منطقه‌ای از جمله فلسطین، بر آمادگی کشورش برای تداوم مشورت‌ها و همکاری برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.