​اظهارات کاردار شوروی در مکزیک باعث شد تا بنیانگذار انقلاب اسلامی واکنش نشان داده و به شوروی هشدار و اخطار بدهد در صورت تکرار چنین اظهاراتی، احتمال تجدیدنظر در روابط دو کشور وجود دارد.

به گزارش جماران از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اظهارات کاردار شوروی در مکزیک باعث شد تا بنیانگذار انقلاب اسلامی واکنش نشان داده و به شوروی هشدار و اخطار بدهد در صورت تکرار چنین اظهاراتی، احتمال تجدیدنظر در روابط دو کشور وجود دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در تاریخ 24 دی 1358 متن کامل اطلاعیه امام خمینی را به این شرح منتشر کرد:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

چند روز قبل ورقه‌ای در تبریز منتشر شده بود که در آن آمده بود خمینی تقاضای کمک نظامی از شوروی نموده. من تصور کردم این یک دروغ فاحشی است که یک نفر عرضه‌مند نوشته و منتشر نموده و قابل توجه نیست لیکن امشب در رادیو تلویزیون به‌وسیله خبرگزاری پارس از خبرگزاری فرانسه چنین آمده بود کاردار شوروی در مکزیک اعلام کرد اتحاد شوروی آماده است به ایران کمک کند تا این کشور بتواند در برابر تحمیل آمریکا علیه خود مقاومت کند. وی گفت کمک نظامی نیز از کمک‌های شوروی به ایران خواهد بود. کاردار شوروی در مکزیک تصریح کرد این کمک‌ها در صورتی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت که دولت ایران و خمینی خواستار آن شوند و بعد بعضی مطالب نامربوط گفته بود. شورای انقلاب جمهوری اسلامی و وزارت خارجه موظف هستند که به سفارت شوروی ابلاغ کنند که کاردار شوروی در مکزیک را تقبیح نمایند و از تکرار این نوع مطالب توهین‌آمیز جلوگیری کنند. اینجانب و دولت ایران اجازه نمی‌دهیم که دولت شوروی و دولت‌های دیگر دست به این مطالب بی‌اساس که توهین به مقدسات ما و به ملت شریف ایران است، بزنند. باید آمریکای جنایتکار و شوروی بدانند که ما با تمام قدرت در مقابل تجاوز هر دولتی به کشور ما ایستاده و از میهن عزیز و اسلام بزرگ تا سرحد جان دفاع می‌کنیم. تکرار این مطالب موجب می‌شود که ملت غیور ما دست به کاری بزنند که موجب تاسف شود و ممکن است در روابط دولتین تجدیدنظر شود.

23 دیماه 58 – روح الله الموسوی الخمینی »

 

 

رهبری

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.