سهیل شاهین سخنگوی سابق دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت: طالبان دنبال تصرف نظامی کابل پایتخت نیستند اما نباید هیچ نظامی خارجی در این کشور حضور داشته باشد، زیرا اشغالگر شمرده می شود.

کابل - ایرنا - گروه طالبان اعلام کرد، در پی تصرف نظامی کابل پایتخت افغانستان نیستند اما نباید هیچ نظامی و پیمانکار خارجی در این کشور باقی بماند و اگر خلاف آن صورت گیرد تصمیم نهایی با طالبان خواهد بود.

خبرگزاری جمهور افغانستان امروز دوشنبه به نقل از سهیل شاهین سخنگوی سابق دفتر سیاسی طالبان در دوحه نوشته است که طالبان دنبال تصرف نظامی کابل پایتخت نیستند اما نباید هیچ نظامی خارجی در این کشور حضور داشته باشد، زیرا اشغالگر شمرده می شود.

شاهین گفته است که اگر نظامیان خارجی برخلاف توافقنامه دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران طالبان تصمیم خواهند گرفت که اقدام متناسب داشته باشند.

این سخنان شاهین در حالی مطرح شده است که گزارش ها از حضور ۶۵۰ تا یکهزار نظامی خارجی که اکثر آنها آمریکایی خواهند بود در کابل پایتخت افغانستان خبر می دهند. این نظامیان اعلام کرده اند که می خواهند از سفارت های خود و فرودگاه کابل محافظت کنند.

رسانه های افغانستان به نقل از مقامات آمریکایی نوشته اند که آنها مقر فرماندهی جدیدی را در سفارت آمریکا در کابل ایجاد خواهند کرد تا هم از کارمندان سفارت محافظت کنند و هم همکاری با نیروهای افغان ادامه یابد.

براساس گزارش رسانه های غربی، ژنرال مکنزی فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا پس از ژنرال اسکات میلر فرماندهی نیروهای آمریکایی مربوط به افغانستان را برعهده خواهد داشت.

خبرهای ضد و نقیض رسانه های آمریکایی از ادامه حضور نیروهای آن کشور و گاهی هم تخلیه سفارت آمریکا در کابل دولت افغانستان را سردرگم کرده و نمی دانند که آمریکایی ها در نهایت چه تصمیمی خواهند گرفت.

پیش از این برخی رسانه های انگلیسی نیز گزارشی را منتشر کرده بودند که طبق مدارک محرمانه بدست آمده از یک ایستگاه اتوبوس نشان می دهد نظامیان انگلیسی نیز در پی ادامه حضور در افغانستان هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.