مسعود پزشکیان نماینده مجلس درخصوص طرح مجلس مبنی بر ساماندهی فضای مجازی گفت: خبر زیادی از این طرح ندارم، اما طبق قانون، ماهواره ممنوع و قدغن است اما شاید پنج درصد مردم ماهواره ندارند خب بروند جلوی آن ۹۵ درصد را بگیرند؛ حرفی نزنند که نتوانند به آن عمل کنند، حرفی نزنند که جامعه آنها را پس بزند.

به گزارش جماران؛ روزنامه شرق نوشت: طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی که قرار است کلیاتش به‌زودی در صحن مطرح و بررسی شود همچنان حواشی و واکنش‌های مختلفی با خود به همراه دارد.

طرحی که قرار است با هدف ساماندهی به فضای مجازی، اینترنتی کندتر و با دسترسی محدودتر را در دنیای امروز در اختیار مردم ایران قرار دهد. در دنیایی که میلیون‌ها ایرانی زندگی و کسب‌وکارشان با آن معنا پیدا می‌کند و سرعت پایین و محدودیت در استفاده می‌تواند اثرات منفی بسیاری از جمله مشکلات اقتصادی و نارضایتی افکار عمومی را به دنبال داشته باشد. هرچند در احتمال اجرائی‌شدن تصویب چنین طرحی تردید بسیاری وجود دارد و با آمدن اینترنت ماهواره‌ای حتی فیلترینگ هم دیگر معنا نخواهد داشت.

در همین راستا مسعود پزشکیان نماینده مجلس درخصوص طرح مجلس مبنی بر ساماندهی فضای مجازی گفت: خبر زیادی از این طرح ندارم، اما طبق قانون، ماهواره ممنوع و قدغن است اما شاید پنج درصد مردم ماهواره ندارند خب بروند جلوی آن ۹۵ درصد را بگیرند؛ حرفی نزنند که نتوانند به آن عمل کنند، حرفی نزنند که جامعه آنها را پس بزند. این همان حرفی است که اگر بخواهیم با زور به مردم بگوییم مردم زیر بار نمی‌روند و درخصوص زندانی‌کردن و محکومیت باید جمعیت زیادی را درگیر کنند.

هرچند نسخه جدید که روز یکشنبه منتشر شد با نسخه ابتدایی متفاوت است، متن جدید با نام طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی برای ارائه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

یکی از نکات این طرح جدید ضرورت پایش اطلاعات اشخاص و افراد در فضای مجازی در صورت نیاز است که مطالق ماده ۲۵ این طرح ارائه‌دهندگان خدمات پایه کاربردی دارای مجوز اعم از خارجی و داخلی، به منظور سالم‌سازی محتوای فضای عمومی که ورود به آن نیاز به اخذ اجازه ندارد، موظف‌اند رأسا، مطابق فهرست اعلامی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه موضوع ماده ۷۵۰ قانون مجازات اسلامی، ضمن رعایت بند ۱۳ ماده ۲۴، حداکثر ظرف مدت ۱۲ ساعت محتوای مجرمانه مزبور را پالایش و گزارش مربوط را به دبیرخانه کارگروه مذکور ارسال کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.