اکنون ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

به گزارش جماران؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۳۹۴ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۲ هزار و ۴۸۴ نفر رسید.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۶۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۷۱۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۵۳۴ هزار و ۸۵۵ نفر رسید.

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون یک میلیون و ۹۸۸ هزار و  ۱۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۴۴۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۶ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۳۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. 

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون ۹۵۶ هزار و ۴۲۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۱۸ هزار و ۶۳۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۴ دوز رسید.

جهش ویروس کرونا در هندوستان خطر جدیدی است که جهان را تهدید می کند. به گفته مسئولان وزارت بهداشت، ویروس جهش یافته در هندوستان میزان سرایت و مرگ آوری بیشتری دارد و از ویروس جهش یافته در انگیس نیز خطرناکتر است. شیوع این ویروس در هندوستان، سیستم بهداشتی و درمانی و وزارت بهداشت این کشور را فلج کرده است.

هند اکنون با یک سونامی ویروس کرونا مواجه است و کمبود امکانات پزشکی، به گفته کارشناسان، سیستم بهداشتی این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

تاکنون بیش از ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و ۲۱۵ هزار نفر جان باخته اند. گزارش های منتشر شده از هند حاکی از این است که تعداد مرگ روزانه کرونا در این کشور به حدود ۳۶۰۰ نفر در روز رسیده است و بیمارستانهای این کشور با کمبود جا و امکانات درمانی از جمله اکسیژن مواجه هستند و بسیاری از مردم این کشور از ترس ابتلا به کرونا برای تحویل اجساد درگذشتگان خود مراجعه نمی کنند.  

هند یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن کرونا در دنیاست. ایران نیز یکی از واکسن های تولید شده در این کشور را به نام واکسن کوواکسین از شرکت بهارات بیوتک خریداری کرده است. مسئولان وزارت بهداشت برای خرید ۵۰۰ هزار دوز از این واکسن سفارش داده بودند اما بعد از رسیدن محموله اول این واکسن به میزان ۱۲۵ هزار دوز، محموله دوم که ۳۷۵ هزار دوز واکسن بود با دستور دادستانی در هندوستان به علت نیاز این کشور توقیف شد.

واکسیناسیون کرونا در کشورهایی که تزریق واکسن به شهروندان خود را به سرعت انجام داده اند، موثر بوده به طوری که انگلستان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا توانسته است آمار مرگ های بالای هزار نفر را به چهار نفر در روز کاهش دهد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۵۲ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

 

دوازدهم اردیبهشت ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها

افزایش بی سابقه‌ بیماران در موج چهارم کرونا قابل قیاس با موج‌های قبلی نیست از این نظر که سرعت انفجاری سرایت و افزایش ورودی بیمارستان‌ها و بیماران مثبت سرپایی با موج‌های قبلی خیلی متفاوت است.

به گفته کارشناسان بهداشتی برخی مناطق کشور ، رعایت پروتکل‌ها همچنان رضایتبخش نیست و میزان رعایت پروتکل‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی هنوز به حد مطلوب نرسیده و در حال حاضر در بسیاری از استان‌ها و شهرها به میزان قابل قبول در قطع زنجیره ویروس کرونا پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت و درمان و کارشناسان بهداشتی در صورتی که تجمعات و دورهمی ها کاهش پیدا کند و پروتکل های اعلام شده به نحوه مطلوبی رعایت شود از موج چهارم که سنگین تر و سهمگین تر از موج های قبلی نیز است خارج خواهیم شد.

بر اساس گزارش خبرنگاران از سراسر کشور ، به نظر می رسد که برخی از استان‌ها قله موج چهارم را پشت سر گذاشته و در حال عبور از آن هستند و این به معنای سیر نزولی و کاهشی شدن روند بستری در شهرستان‌ها است.

در تمامی شهرستان هایی که امروز در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند ، تقریبا روند بستری از حالت افزایشی خارج شده  به طوریکه می توان گفت محدودیت‌های اعمال شده از سوی ستاد مقابله با کرونا بر آن‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته است که امروز به رغم فشارهای ویروس جهش یافته در قله پیک چهارم و سرازیری هستیم .

وی همچنین از آغاز  فاز جدید طرح سردار سلیمانی از امروز با اضافه شدن، خدماتی مانند نطارت بسیج، قرنطینه مبتلایان و همکاری بسیج در واکسیناسیون کرونا خبر داد .

نمکی گفت : در این مرحله چند حرکت جدید به مجموعه فعالیت های قبلی اضافه می شود. اول اینکه در بعد نظارت از بسیج کمک بیشتری می گیریم. دوم اینکه در قرنطینه مبتلایان مثبت از ظرفیت بسیج کمک می گیریم تا مبتلایان سرگردان نباشند و بقیه را مبتلا نکنند و از همه مهمتر به شکل گسترده از توان بسیج برای واکسیناسیون انبوه کرونا چه با واکسن وارداتی و چه تولید داخلی استفاده کنیم و همه گروه های هدف را واکسینه می کنیم.

وی ادامه داد: در این طرح برای بیماریابی خانه به خانه اقدام می شود و برای قرنطینه و مراقبت در منزل و واکسیناسیون، محل هایی مشخص می شود که تجمع کمتری داشته باشد و حتی برای افرادی که قادر به آمدن برای واکسن زدن نیستند نیز از ظرفیت مجاهدانه بسیج استفاده می کنیم تا مشکلی نداشته باشند.

 

کرونا جان ۱۳ نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با فوت ۱۳ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار متوفیان این استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به یک هزار و ۹۵۱ نفر رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز یکشنبه افزود: ۲۵۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در استان همدان به کرونا مبتلا شدند که در مجموع بیماران سرپایی مثبت به ۳۷ هزار و ۸۲۱ نفر و بیماران بستری مثبت به ۱۵ هزار و ۳۳۰ نفر رسید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار کرد: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۷۸۶مورد بود که ۱۵۴نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: در عین حال هم اینک ۱۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۷۵ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۶۴۶ ، بهار ۸۴۴ ، تویسرکان ۹۲۴، رزن ۶۶۹ ، درگزین ۲۴۷، فامنین ۲۸۵ و کبودراهنگ ۹۲۷ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون ۲ هزار و ۷۶۹ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۲۳نفر در نهاوند و پنج هزار و ۶۱۸ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

هم اینک شهرستان تویسرکان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

 

۵۴ بیمار جدید کرونا در مراکز درمانی ایلام بستری شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: ۵۴ بیمار جدید ناشی از کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بسترهای موجود استان ۲۳۱ نفر است.

دکتر محمد کریمیان روز شنبه اظهار داشت: از بستری های جدید ۱۴ نفر مربوط به ایلام، ۱۳ نفر آبدانان، هشت نفر ایوان، هفت نفر چرداول ، چهار نفر دهلران، ۲ نفر دره شهر، هلیلان و بدره هر کدام یک نفر است.

وی افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ فوتی ناشی از کرونا ثبت شده و مجموع فوتی های استان تاکنون به ۷۵۱ نفر افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: چهار شهرستان ایوان، چرداول، دره شهر و آبدانان در وضعیت قرمز، ایلام، چوار، دهلران، بدره و مهران در وضعیت نارنجی و شهرستان های سیروان، ملکشاهی و هلیلان نیز در وضعیت زرد قرار دارد.

دکتر کریمیان ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۹ ابتلای جدید شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۶ هزار و ۲۳۴ نفر افزایش یافت.

 

آمار فوتی‌های کرونا در کرمانشاه به ۱۳ نفر افزایش یافت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ نفر بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در استان فوت کردند که نسبت به روز قبل سه نفر افزایش یافته است.

«مهدی محمدی» روز یکشنبه افزود: با احتساب این افراد مجموع جانباختگان استان کرمانشاه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به یک هزار و ۷۰۰ نفر رسید.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۷۵۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۶ نفر افزایش یافته است.

محمدی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۵۱ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۷۶ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل از آن ۱۰۷ کاهش داشته است.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۱ نفر در مراکز درمان استان بستری و ۱۵۶ بیمار کووید ۱۹ هم بعد از بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شدند.

مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در کرمانشاه آغاز شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با اشاره به پایان مرحله اول واکسیناسیون در استان گفت: مرحله دوم واکسیناسیون برای گروه‌های هدف از هفت اردیبهشت در استان آغاز شد.

دکتر «ابراهیم شکیبا» نیز افزود: از هفتم اردیبهشت برای جمعیت بالای ۸۰ سال، بیماران سرطانی و بیماران خاص تزریق واکسن کرونا آغاز شده است.

او گفت: در مرحله اول واکسیناسیون که ویژه کادر بهداشت و درمان و جمعی از افراد در معرض خطر استان بود، ۱۹ هزار و ۲۱۶ دوز واکسن تزریق شد و برای اجرای این مرحله نیز حدود ۱۰ هزار دوز واکسن وارد استان شده است.

اکنون از مجموع ۱۴ شهرستان استان کرمانشاه هشت شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

تعداد مبتلایان کرونا در استان مرکزی به ۵۵ هزار و ۱۷۰ مورد رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: تعداد مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از زمان شیوع این ویروس تاکنون به ۵۵ هزار و ۱۷۰ نفر رسید.

دکتر سید " محمد جمالیان" روز یکشنبه افزود: بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی ۲۴ ساعت گذشته،  ۳۸۲  مورد ابتلای جدید در استان مرکزی ثبت شد.

وی ادامه داد: از این تعداد ۸۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی بیان داشت: ۲۹۷ نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی بوده اند که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده که بر این اساس، تعداد فوتی‌ها به یک هزار و ۸۶۷  نفر رسید.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

 

خراسان شمالی همچنان روی دور تند ویروس کرونا

با گذشت حدود ۴۰ روز از شیوع موج چهارم ویروس کرونا در استان خراسان شمالی، با بستری ۱۰۶ بیمار جدید کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، این استان همچنان روی دور تند شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

هم اکنون ۴۲۷ بیمار مبتلا به بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان خراسان شمالی بستری هستند و آمار بیماران جدید بستری در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه در ۲۴ ساعت گذشته نسبت به مدت مشابه روز قبل  بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش در همین مدت سه بیمار جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های این دانشگاه جان خود را از دست دادند تا آمار جان باختگان ناشی از این بیماری در موج چهارم به ۱۰۲ برسد.

خراسان شمالی روی شیب تند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی گفت : این استان از لحاظ روند صعودی آمار بیماران کووید ۱۹ در شرایط بحرانی  قرار دارد  ، به طوری که  هم اکنون در زمره یکی از هفت استان شیب تند این ویروس قرار دارد.

دکتر سید احمد هاشمی با تاکید بر زدن ماسک و دوری از تجمعات خاطرنشان کرد: بیشتر بیماران در روزهای اخیر  در مراسم های عزا و دورهمی های شرکت داشتند و به صورت خانوادگی به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی اضافه کرد : بررسی نشان می دهد که در روزهای اخیر آمار تست  حدود ۶۰ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز تست گیری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در ابتلا به ویروس کرونا مثبت است.

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا خراسان شمالی اظهارداشت : در شرایط فعلی برای تسریع در درمان بیماران مشکوک به ویروس کرونا، مرکز سرپایی بیماران کووید ۱۹ در یکی از بیمارستان های مرکز استان راه اندازی شد و بیماران با علایم خفیف به این مراکز برای درمان مراجعه می کنند.

دکتر هاشمی راهکار اصلی برای کنترل و مهار این بیماری را رعایت پروتکل های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پرهیز از دورهمی و رفت و آمد های خانوادگی به خصوص افطار دهی اعلام کرد.

ویروس کرونا اواخر اسفندماه سال ۹۸ با شناسایی یک بیمار در بجنورد در استان خراسان شمالی شیوع یافت و با گذشت حدود ۱۴ ماه ، این استان سه موج از این بیماری را پشت سرگذاشت و از اول فروردین ماه سال جاری به تدریج با  افزایش آمار بیماران وارد موج چهارم شد.

براساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی آمار جان باختگان ناشی از بیماری کووید ۱۹ در این  استان  از ابتدای موج چهارم ( اول فروردین ) تاکنون (  دهم اردیبهشت)  در حدود  ۴۰ روز به  ۹۳ نفر رسید تا آمار جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان خراسان شمالی به یک هزار و ۱۶۰ نفر برسد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.