طبق آنچه وزارت بهداشت امروز اعلام کرد، در حال حاضر ۲۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۱ شهر در وضعیت زرد و ۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش جماران؛ موج چهارم کرونا به شدت در حال تاخت و تاز است و هر روز بر تعداد فوتی ها و بستری های کرونایی در اغلب مناطق کشور افزوده و به نظر می رسد این بار خطرناک تر از قبل به مسیر خود ادامه می دهد.

بیمارستان‌های اغلب مناطق کشور پر شده از بیماران بد حال کرونایی و دیگر تخت خالی در کمتر شهر نارنجی و قرمز وجود دارد که بیماران کرونایی در انتظار آن نباشند.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت و درمان ، این موج بسیار جدی تر از موج قبلی است به طوری که انتشار و قدرت سرایت بسیار سریع و خطرناک تری نسبت به نوع کلاسیک خود دارد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز ضمن هشدار گفته است که  وضعیت شیوع کرونا در کشور فاجعه آمیز است، همه تخت‌های کرونایی بیمارستانها پر است و آمار مرگ و میر به شدت رو به افزایش است، تنها راه تعطیلی کامل و در خانه ماندن مردم است.

به گفته مسعود مردانی ، متاسفانه روند رو به رشد بیماری کووید۱۹ در کشور چشمگیر است، موارد جدید مبتلا به ویروس کرونا به میزان خیلی زیادی بیشتر شده و موارد بستری و مرگ و میر به سرعت و روز به روز رو به افزایش است و تقریبا همه تخت های بیمارستانی و «آی سی یو» های کرونا پر است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پیشتر گفته بود که وضعیت همه گیری ویروس کرونا در هفته جاری نسبت به روزهای اخیر به مراتب سخت تر خواهد شد به نحوی که با روزهای بسیار سخت و دشواری از نظر شیوع ویروس و آمار ابتلا مواجه خواهیم شد.

بنابراین افراد جامعه باید سعی کنند، با ماندن در منزل و رعایت پروتکل های بهداشتی از آلودگی  و چرخش بیشتر  این ویروس در محیط های عمومی و بین یکدیگر جلوگیری کنند.

البته خوشبختانه خبرهای خوشی از واکسن ایرانی کرونا در راه است و امیدواریم اواخر فصل بهار به مرحله تزریق برسد.

مسئولان بهداشتی گفته اند که تزریق واکسن تنها شدت بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهد و تا زمان رسیدن جامعه به سطح کامل ایمنی با تزریق واکسن، تنها راه مقابله و کنترل این بیماری و کاهش مرگ و میر، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و همکاری مردم است.

به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ، امیدواریم ظرف ۱۰ روز آینده واکسیناسون فاز اول کرونا برای کادر درمان و گروهی از بیماران  از جمله مبتلایا به سرطان، افراد دارای نقص ایمنی و برخی بیماری های زمینه ای و نیز سالمندان ساکن در خانه سالمندان را تمام کنیم و اواسط اردیبشت وارد فاز دوم شویم.

وی در مورد وضعیت کرونایی کشور گفت که همه مردم حتما اگر نگاهی به اطراف و خانواده های خود بیندازند می بینند که در اقوام و آشنایان خود این روزها حتما یکی دو نفر درگیر کرونا شده اند. سرعت گسترش بیماری بسیار بالاست و باید مراقبت های شدید داشته باشیم قبلا هم اعلام شده که محدودیت های شهرهای قرمز و نارنجی  این هفته هم تمدید شد. نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل ها به دقت رعایت شود. میزان رعایت پروتکل ها در کشور راضی کننده نیست و رقم ۵۸.۵ درصد رعایت پروتکل ها برای کشور پایین است. در برخی شهرها میزان رعایت پروتکل ها از این هم پایین تر است و باید هر چه سریعتر با نظارت دستگاهها این وضعیت اصلاح شود.

با این همه امروز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جان باختن  ۳۱۹  نفر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته خبر داد تا تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به  ۶۶ هزار و ۳۲۷  نفر برسد.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۲۸ فروردین ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۳۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۷۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۲۱۵ هزار و ۴۴۵ نفر رسید. 

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تا کنون یک میلیون و ۷۷۲ هزار و  ۶۸۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۶۹۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۱۴ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۸۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، هم اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تا کنون ۳۷۶ هزار و ۶۸۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۲۱ هزار و ۸۰۳ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دوز رسید.

در همین حال از استان اردبیل خبر رسیده است که شیوع فزاینده کرونا در این استان همچنان ادامه دارد به طوری که در شبانه روز گذشته با فوت چهار نفر دیگر از مبتلایان، مجموع آمار جان‌باختگان کووید.۱۹ در استان اردبیل به یکهزار و ۵۱۸ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل را در وضعیت حاد و نگران کننده عنوان کرد و افزود: سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده ادامه داد: در یک هفته اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به روند افزایشی تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در این استان گفت:هم اکنون  تعداد کل بستری شدگان ناشی از کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی هزار و ۴۲۴ نفر است که این میزان در ابتدای امسال ۴۸۰ نفر بود.

دکتر مهدی قلیان اول افزود: روند افزایشی ابتلا به کرونا در استان خراسان رضوی در بخشهای بستری و سرپایی و همچنین فوتی ها همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در بخشهای مراقبتهای ویژه‌ خراسان رضوی ۲۶۵ نفر است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تعداد مراجعان سرپایی با علائم مشکوک کرونا در مراکز جامع سلامت‌ همچنان در حال افزایش است و با کمال تاسف تعداد فوت شدگان نیز ۲ رقمی شده و روند افزایشی آن ادامه دارد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این باره گفت: شدت سرایت ویروس همه‌گیر کرونا در چهارمین موج اوجگیری شیوع آن به میزان ۱۰ تا ۳۰ برابر بیشتر از سه دوره پیشین طغیان کرونا شده است.

دکتر امیررضا صالح‌مقدم گفته است که  این واقعیت که شدت کنونی سرایت و انتقال ویروس کرونا از شهروندان مبتلا به افراد سالم چندین برابر بالا رفته، موجب افزایش فزاینده شمار بیماران کووید ۱۹ در سطح جمامعه شده است. 

وی ادامه داد: بنابراین گنجایشی که برای مدت یک ماه در شمار تختهای بستری بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سطح خراسان رضوی پیش‌بینی شده بود تنها ظرف سه روز اشغال شد. 

از استان هرمزگان نیز گزارش شده است که این روزها حال این استان هیچ خوب نیست و هر روز شماری از مردم این استان قربانی ویروس کرونا می شوند.

آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان حکایت از آن دارد که شرایط بسیار وخیم تر و بحرانی تر از آن چیزی هست که برخی از مردم تصور می کنند و در صورتی که همدلی مردم برای شکست این ویروس منحوس نباشد، باید انتظار شرایط بسیار بدتری را در هفته های آتی داشت.

بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا ، به جز شهرستان های بستک، بشاگرد، سیریک و بوموسی، دیگر مناطق هرمزگان قرمز و نارنجی هستند وبرخی از نقاط روستایی از جمله سیاهوی بندرعباس در قرنطیه قرار گرفته است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت استان و احتمال بحرانی تر شدن شرایط در صورت همکاری نکردن مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی، گفت: تنها در شبانه روز گذشته ۵۸۱ فرد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان البرز نیز با اشاره تند شدن شیب ابتلا به بیماری کووید۱۹ از مردم خواست برای کنترل این بیماری در خانه ها بمانند.

دکتر مهرداد بابایی گفت : این روزها شمار مراجعه بیماران کووید ۱۹ به مراکز درمانی استان افزایش چند برابری نسبت به اوایل فروردین ماه جاری دارد و انتظار می رود مردم برای مهار این بیماری خطرناک در خانه ها بمانند و از ترددهای غیر ضروری در سطح شهرها خودداری نمایند.

وی تاکید کرد که  وضعیت البرز به لحاظ شیوع کرونا خوب نیست و شمار بستری شدگان از یک هزار نفر عبور کرده است که بخشی از بیماری وخیم حال هستند.

بابایی خاطرنشان کرد:  میزان مراجعه روزانه بیماران کووید ۱۹ به بیمارستان های  البرز بالای سه هزار نفر است ضمن آنکه نتایج آزمایش های بیشتر مراجعه کنندکان مثبت است.

در همین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی گفت : در حال حاضر تست افزون بر ۵۰ درصد از بیماران مشکوک به ویروس کرونا در این استان مثبت می شود.

دکتر سید احمد هاشمی افزود : : با تداوم روند صعودی آمار بیماران کووید ۱۹ در خراسان شمالی حدود ۷۰ درصد از تخت های بیمارستانی پیش بینی برای این بیماران پر شد.

وی اضافه کرد : برای پذیرش بیماران مازاد ، بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد نیز برای بستری این بیماران آماده سازی شد تا در صورت نیاز بخشی از بیماران کرونایی استان به این بیمارستان انتقال یابند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: آمارها نشان می دهد ایلام دارای تندترین شیب و رتبه اول ابتلا به کرونا در کشور است.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: روند بستری و بدحالی بیماران در استان افزایشی است و بطور قطع با ادامه چنین روندی آمار فوتی ها نیز افزایش می یابد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش این ویروس نیز در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

همه استان‌ها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی کرونا مواجه هستند

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه به علت کووید ۱۹ در کشور همچنان شیب تند صعودی دارد و همه استان‌ها با افزایش جدی بیماران بستری و موارد سرپایی مواجه هستند.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور افزود: از طرفی میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور همچنان پایین و نگران کننده بوده و طبق آخرین گزارش ها ۵۸.۵ درصد گزارش شده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های ایلام و سیستان و بلوچستان گزارش شده است.

وی ادامه داد: در هفته گذشته استان‌های ایلام، همدان، چهارمحال و بختیاری و مازندران دارای بیشترین میزان بروز موارد بستری و استان‌های البرز، همدان، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و مرکزی دارای بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری بوده‌اند.

معاون وزیر بهداشت گفت: میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی کشور هم با حد مطلوب فاصله زیادی دارد و حدود ۶۰ درصد گزارش شده است و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام و آذربایجان غربی دارای کمترین میزان استفاده از ماسک در کشور هستند.

لاری اظهار کرد: بیشترین میزان اخطار و معرفی به مراجع قضایی در اماکن عمومی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان مربوط به نانوایی‌ها بوده و رستوران‌ها و پاساژها به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: یکی از نگرانی‌های ما و همکاران‌، عدم تهویه مناسب هوا در محیط‌های سربسته است که این امر می‌تواند قدرت انتقال ویروس کرونا را به شکل تصاعدی افزایش دهد. بر اساس آخرین بررسی‌های صورت پذیرفته میانگین رعایت تهویه مناسب هوا در اماکن عمومی کشور ۶۰.۴ درصد است.

لاری گفت: ضروری است که مردم کشور تا حد امکان در خانه بمانند و در صورت ضرورت به خروج از منزل حضور خود را در فضاهای سر  بسته و اماکن پر تجمع به خصوص مراکز فاقد تهویه مناسب به حداقل ممکن برسانند.

 

فوتی‌های کرونا در آذربایجان‌غربی رکورد ۴.۵ ماه گذشته را زد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: فوتی‌های روزانه کرونا در استان به ۲۷ نفر رسید که از ۱۰ آذر سال گذشته بی سابقه است.

دکتر جواد آقازاده روز شنبه افزود: این تعداد فوتی زیاد نشان دهنده رعایت نکردن موارد بهداشتی و پروتکل ها توسط شهروندان و وضعیت بسیار نامناسب آذربایجان غربی در شیوع بیماری کووید ۱۹ است.

وی اضافه کرد: از این تعداد، ۹ نفر مربوط به ارومیه، پنج نفر مهاباد، سه نفر خوی، سه نفر در بوکان، ۲ نفر در نقده و یک نفر در هریک از شهرهای میاندوآب، سلماس، اشنویه، پلدشت و چالدران جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین طی ۲۴ ساعت گذشته هزار و ۳۰۳ نفر در استان به کرونا مبتلا شده و ۲۸۶ نفر در مراکز درمانی مورد مراقبت قرار گرفتند.

آقازاده گفت: کل بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به هزار و ۳۳۴ نفر رسید که از این تعداد، ۲۵۵ نفر در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی افزود: متاسفانه ۶۶ نفر نیز فقط با استفاده از دستگاه ونتیلاتور تنفس می کنند.

به گزارش ایرتا، تاکنون ۱۳۸ هزار و ۹۱۴ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند.

 

آمار فوتی‌ ناشی از کرونا در خوزستان بیش از ۲۴ درصد افزایش یافت

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: آمار فوت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در خوزستان، در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن ۲۴.۷ درصد افزایش یافت.

دکتر فرهاد ابول نژادیان روز شنبه در نشست استانی مدیریت کرونا در محل استانداری خوزستان بیان کرد: در هفته منتهی به ۲۰ فروردین ،کل موارد بیماری ناشی از کرونا در استان نسبت به هفته پیش از آن، ۱۶.۴ درصد ، موارد بستری ۲۶ درصد و موارد فوت ۱۳.۷ درصد افزایش یافته بود اما در هفته منتهی به ۲۷ فروردین، کل موارد بیماری نسبت به هفته پیش از آن ۹.۳۳ درصد کاهش اما موارد بستری سه درصد و موارد فوت ۲۴.۷ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه موارد بستری در خوزستان از روز دهم فروردین امسال در خوزستان دوباره افزایشی شد گفت: در ۲ تا سه روز گذشته شاهد روند کاهشی میزان بستری‌ها در خوزستان هستیم ولی آمار بستری‌های آبادان و دزفول هنوز کاهشی نشده که امیدواریم در روزهای آینده روند بستری در این ۲ شهرستان نیز کاهشی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه روند روزانه مراجعه به بیمارستان‌های کرونایی خوزستان هنوز کاهشی نشده است افزود: پیش از این تعداد موارد بروز بیماری در خوزستان سه هزار نفر بود که در ۲۴ ساعت گذشته این تعداد به حدود چهار هزار نفر افزایش یافت.

وی افزود: اگرچه روند بستری بیماران قطعی مبتلا به کرونا کاهش یافته اما روند بستری بیماران محتمل هنوز کاهشی نشده است.

ابول نژادیان با بیان اینکه ۳۳ درصد موارد ابتلا به بیماری در خانواده‌ها است ادامه داد: همچنین ۲۲ درصد در مهمانی‌ها، ۱۱ درصد در محل کار، ۱۵ درصد تردد درون شهری و ۹ درصد شرکت در مراسم ازدواج و ترحیم بوده است.

وی بیان کرد: با توجه به جمع‌آوری مراکز نمونه‌گیری در فرودگاه، راه آهن و پایانه‌های مسافربری اهواز، روند روزانه تست‌های پی. سی.آر و رپید در خوزستان از ۲۵ هزار مورد به حدود ۱۲ هزار تست در روز کاهش یافت اما با این وجود، روزانه تا سه هزار و ۵۰۰ نفر رهگیری در خوزستان انجام می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: از ۲۱ تا ۲۷ فروردین، ۲۲۲ فوتی کرونایی در خوزستان داشتیم که ۵۹ درصد آنها مرد و ۴۶ درصد زن بودند. میانگین سنی افراد فوت شده ۶۶.۹ است در حالی که در پیک نسخت و دوم بیماری، میانگین سنی ۶۸ سال بود.

وی با اشاره به اینکه ۷۷ درصد فوتی‌های خوزستان دارای بیماری زمینه ای بودند افزود: تعداد افراد بستری ناشی از کرونا در اهواز در عدد ۷۴ نفر ثابت مانده است این در حالی است که پیش از این بیش از ۷۰۰ بیمار مثبت قطعی و محتمل در شهرستان اهواز داشتیم. 

هم اکنون ۱۶ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی و هشت شهرستان نارنجی هستند.

 

ایلام رتبه ۱۱ بستری های کرونا در کشور دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: استان ایلام از نظر بستری های کرونا رتبه ۱۱ کشور را نسبت به ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

دکتر محمدکریمیان روز شنبه در جلسه استانی کرونا اظهار داشت: روند ابتلا به کرونا در استان ایلام افزایشی و سرعت انتشار ویروس نیز بیشتر شده  است.

وی افزود: هرچه میزان ابتلا و بستری ها در استان افزایش یابد به همان میزان نیز تعداد مبتلایان بیشتر می شود و هم اکنون ۲۸۷ مورد مبتلا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

کریمیان تاکید کرد: باز بودن ورودی تفرجگاه ها و حضور مردم در این اماکن باعث شده است چرخه انتشار ویروس کرونا به قوت خود باقی باشد.

وی یادآور شد: باید برای جلوگیری از پرشدن ظرفیت مراکز درمانی، باید بیمارانی که بدحال نیستند در منازل تحت مداوا قرار بگیرند و تخت های بیمارستانی برای بیماران با وضعیت وخیم باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هم گفت: روند فوتی و بستری ها در استان ایلام در پیک فعلی چهاربرابر شده است و تداوم این روند باعث می شود بستری ها و فوتی ها از آبان‌ماه سال گذشته نیز فراتر رود.

دکتر جمیل صادقی فر افزود: هم اکنون تعداد بستری های استان نسبت به فصل زمستان ۹۹، سه برابر و آمار مبتلایان نیز در مقایسه با چهارماه آخر پارسال چهار برابر شده است.

وی یادآور شد: وضعیت دره شهر در روزهای اخیر اسفناک شده و در این شهرستان شرایط در مناطق روستایی و نقاط همجوار با استان لرستان حساس تر است.

صادقی فر از وضعیت فرودگاه شهدای ایلام هم انتقاد کرد و گفت: این فرودگاه همه روزه محل تردد مسافران زیادی است با این وجود شیوه نامه در آنجا رعایت نمی شود و محوطه فرودگاه فاقد تهویه است.

وی تاکید کرد: در استان ایلام ماسک زدن و رعایت پروتکل ها کاهش یافته و برخی از اصناف با وجود ممنوعیت فعالیت باز هستند و بسیاری از صنوف نیز رعایت چندانی در شیوه نامه های بهداشتی ندارند.

وی همچنین از برگزاری مراسم های عروسی در شهرستان های جنوبی و نیز حضور مردم در آرامستان ها انتقاد و تاکید کرد: این گونه برنامه ها باعث ابقا و انتشار بیشتر ویروس می شود.

صادقی فر از مسوولان ستاد استانی کرونا خواست: با تشکیل کمیته های مردمی، معتمدان و بزرگان ایلات و طوایف، در راستای تشویق و ترغیب مردم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی تلاش کنند.

در این نشست فرمانداران شهرستان های سیروان، چرواول و دره شهر از طریق ارتباط ویدیو کنفرانس به ارائه گزارش در مورد وضعیت کرونا در شهرستان متبوع خود پرداختند.

 

هفت بیمار کرونایی در قم جان‌ باختند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در شبانه روز گذشته هفت تَن که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود جان خود را در قم از دست دادند.

محمد رضا قدیر در گفت و گویی آخرین وضعیت کرونا در این استان را مورد توجه قرار داد و افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و هفتم فروردین ماه ۱۱۷ بیمار با علائم کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم پذیرش شدند.

وی با اشاره به بستری و تحت معالجه قرار گرفتن ۱۰۹ تَن از این افراد گفت: ۸۸ تَن از بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری شده بودند نیز مرخض شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم مجموع بیماران کرونایی که در حال حاضر در بیمارستان‌های قم بستری هستند را ۵۴۰ تَن ذکر کرد و افزود: از این تعداد ۱۰۳ تَن در شرایط وخیم جسمی به سر می برند.

این مسئول با اشاره به انجام ۸۸۳ مورد آزمایش کرونا بیان کرد: نتیجه ۵۱۳ آزمایش مثبت شده است.

قم از روز هجدهم فروردین‌ماه در نقشه رنگ بندی کرونایی کشور به حالت قرمز درآمده است و درصدر استان هایی است که شیوع آن رشد صعودی دارد و دست اندرکاران به احتمال افزایش موارد ابتلا و فوتی در صورت توجه نکردن کافی شهروندان به محدودیت ها، پروتکل‌ها و توصیه‌های بهداشتی ابراز نگرانی می‌کنند. 

 

کرونا جان ۱۸ نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اعلام کرد که با فوت ۱۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در این استان به یک هزار و ۷۱۱ نفر رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز شنبه اظهار داشت: همچنین تعداد موارد مثبت در بخش سرپایی و بستری استان در ۲۴ ساعت گذشته ۷۶۵ مورد گزارش شده که با احتساب این رقم از ابتدای همه گیری ویروس تاکنون ۴۵ هزار و ۲۶۸ نفر در استان همدان به طور قطعی به کرونا مبتلا شده اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: هم اینک شمار بیماران بستری مثبت از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تاکنون به ۱۲ هزار و ۷۱۱ و بیماران سرپایی مثبت به ۳۲ هزار و ۵۵۷ مورد افزایش یافته است.

وی افزود: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۳۶۷ مورد بود که ۲۸۴ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه کرد: در عین حال هم اینک ۲۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۵۱ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۴۷۸ ، بهار ۷۰۹، تویسرکان ۸۱۶، رزن ۵۴۳، درگزین ۲۱۹، فامنین ۲۲۶ و کبودراهنگ ۷۹۴ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون۲ هزار و ۳۰۷ نفر در ملایر، یک هزار و ۶۰۷ نفر در نهاوند و چهارهزار و ۶۸۴ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

همه شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.