پیاده‌روی اربعین چندسالی است که به یک همایش میلیونی تبدیل شده که نه تنها شیعیان بلکه اهل تسنن و حتی غیرمسلمانان از اقصی نقاط جهان با شور و اشتیاقی وصف پذیر در این اجتماع بزرگ شرکت می‌کنند.

عباس دمیرچی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ویزای اربعین در سال جاری حذف شده، اظهار داشت: باوجود حذف ویزا، همچون سال‌های گذشته سامانه سماح به عنوان ورودی نام نویسی از زائران می‌باشد.

وی گفت: زائران اربعین برای نام نویسی می‌توانند با ورود به سامانه سماح علاوه بر نام نویسی فقط مبلغ ۲۲ هزار تومان بابت بیمه و خدمات هلال احمر پرداخت کنند.

مدیر حج و زیارت البرز بیان داشت: افرادی که برای نام نویسی به دفاتر زیارتی مراجعه کنند علاوه بر پرداخت مبلغ فوق بایستی مبلغ سه هزار تومان بابت کارمزد پرداخت کنند و در صورتیکه به کافی نت‌ها مراجعه کنند مبلغ بیش از این می‌شود.

وی به علاقه‌مندان به حضور در این همایش میلیونی، توصیه کرد که برای نام نویسی به دفاتر مجاز زیارتی مراجعه کنند زیرا در صورت بروز هر گونه تخلفی قابل پیگیری است علاوه بر اینکه دفاتر زیارتی پرینت بیمه را به زائران ارائه می‌دهند ولی در کافی نت‌ها این برگه‌ها داده نمی‌شود.

تا چند روز پیش یکی از الزامات برای زائران داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه از زمان خروج از کشور بود ولی اکنون برای تشویق عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) به حضور در این همایش میلیونی، اعتبار درنظر گرفته شده برای گذرنامه سه ماه می‌باشد.

بر اساس تصمیم گیری‌های انجام شده مرز خروجی زائران البرزی از کشور، مرز مهران می‌باشد ولی با توجه به اینکه مرز خسروی پس از چند سال بازگشایی شده، اداره کل راهداری استان البرز اتوبوس‌هایی برای البرزی‌ها در نظر گرفته تا از طریق مرز خسروی از کشور عراق خارج شوند.

نام نویسی زائران در سامانه سماح از ۱۰ شهریور آغاز شده است.

سال گذشته حدود ۵۰ هزار البرزی در همایش میلیونی اربعین شرکت کردند و بر  اساس پیش‌بینی‌های انجام شده این حضور در سال جاری افزایش چشمگیری خواهد داشت.

در استان البرز ۵۰ دفتر زیارتی مجاز فعال هستند.

۶۱۵۶/ ۶۱۵۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.