مدارس اصفهان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به همین دلیل تعطیل بود.

منصور شیشه‌فروش عصر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به استمرار آلودگی هوا افزود: فردا نهم آذر مهدهای کودک، واحدهای پیش دبستانی، کلاس‌های پایه اول و دوم دبستان در نواحی ششگانه شهر اصفهان و شهرستان‌های زرین‌شهر، فولادشهر، باغبهادران، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شاهین‌شهر، فلاورجان، پیربکران، بُرخوار، مبارکه و سجزی تعطیل خواهد بود.

بنا بر اعلام مرکز پایش کنترل کیفی هوای اداره‌کل محیط زیست استان اصفهان، میانگین شاخص کیفی هوا تا عصر امروز عدد ۱۶۱ را نشان می‌دهد که بیانگر وضعیت بسیار ناسالم هوای اصفهان و شهرستان‌های صنعتی دیگر برای عموم است.

به گفته وی واحدهای ریخته‌گری و تولید گچ و خاک و کوره‌های آجرپزی در بُرخوار، اصفهان و شاهین شهر و معادن گچ هم در این مدت تعطیل خواهند بود و فعالیت ۴۱ واحد و صنایع آلاینده مورد تایید محیط زیست هم کاهش پیدا خواهد کرد.

شیشه فروش ادامه داد: تردد شبانه کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین در کلانشهر اصفهان و شهرهای اعلام شده ممنوع شد و پلیس با تردد این وسایل نقلیه در شهرها برخورد قانونی خواهد کرد.

وی بیان کرد: با توجه به استمرار شرایط آلودگی هوا تا ۲ روز آینده(یکشنبه) شهرداری با هر گونه خاکبرداری و عملیات ساختمانی که تولید گرد و غبار در شهر کند، برخورد خواهد کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: کشاورزان از اقدام به آتش سوزی در مزارع خودداری کنند 

به گفته وی محدودیت برای ۳۵۰ واحد تولید آجر تا روز دوشنبه تمدید شد و ۲۷۱ واحد تولید آجر در هشت شهرستان مورد پایش قرار گرفت و به ۷۲ مورد اخطاریه داده شد و سه مورد هم پلمب شد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت ۱۱ کوره تولید زغال هم متوقف شد و در این مدت تیم‌های گشت و نظارت محیط زیست هم بر فعالیت این واحدهای نظارت خواهند کرد.

شیشه فروش با اشاره به شرایط کیفی و میزان غلظت آلاینده‌ها در هوای اصفهان و مناطق صنعتی استان به دانش آموزان توصیه کرد که فعالیت ورزشی مدارس در محیط بسته انجام شود و شهروندان از ورزش همگانی و پیاده‌روی بویژه در هنگام صبح در فضای باز و تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفی هوا(Air Quality Index)، معیاری است که غلظت ترکیب‌های مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیب‌های نیتروژن‌دار، ازون و ذره‌های معلق(کوچک‌تر از ۱۰ و ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک به شمار می‌آید.

شهروندان باید در شرایطی که آلودگی هوا از مرز سالم عبور می کند، توصیه‌ها و مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای لازم را به کار گیرند.
البته گروه‌های در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگی هوا شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی در زمان افزایش غلظت آلاینده‌ها باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند.
تمام افراد بویژه گروه‌های حساس و در معرض خطر در زمانی که آلاینده‌های خطرناک هوا افزایش می‌یابد، باید در صورت امکان از حضور در مکان‌های باز خودداری کنند.
افراد دارای بیماری انسداد دستگاه تنفسی، آسم و بیماری‌های قلبی - عروقی بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و از فعالیت در فضاهای باز خودداری و در چنین مواقعی در منزل استراحت کنند.
در مواقع یادشده باید به اندازه کافی از مایعات استفاده و از خوردن غذاهای آماده در بیرون از منزل و نیز سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.