فریبا طالقانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح برای نخستین بار در کشور و با موافقت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای یک دوره از دانشجویان پرستاری در بیمارستان الزهرا(س) در حال اجراست و به این دانشجویان ماهانه مبلغی به عنوان کمک هزینه پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح از ترم تحصیلی بهمن سال گذشته در این دانشکده آغاز شد، اظهار داشت: دانشجویان سال آخر رشته پرستاری در بیمارستان آموزشی مقیم می شوند و با گذراندن واحدهای کارورزی و ارائه خدمت در بیمارستان، کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.
طالقانی هدف از اجرای این طرح را افزایش صلاحیت و توانمندی و ایجاد انگیزه بیشتر در بین دانشجویان پرستاری برای کار کردن در این عرصه پس از دانش آموختگی عنوان و تصریح کرد: دانشجویان در اجرای کارورزی در عرصه بصورت نیمه مستقل عمل می کنند و مانند کارکنان بیمارستان با آنها رفتار می شود.
وی همچنین با اشاره به کمبود پرستار مرد در بیمارستان های اصفهان بویژه در بخش اورژانس، گفت: بهمین دلیل میزان پذیرش دانشجویان پسر رشته پرستاری در چند سال اخیر در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزایش یافت تا این مشکل در سال های آینده برطرف شود.
رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: مردان به دلایل مختلفی مانند مسائل شخصی، اجتماعی و اقتصادی ممکن است کمتر در کار پرستاری وارد شوند هرچند در سال های اخیر میزان گرایش آنها به این رشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به تحصیل یکهزار و 500 دانشجو در رشته های پرستاری، مامایی و اتاق عمل و فعالیت حدود 75 عضو هیات علمی در این دانشکده خاطرنشان کرد: نسبت درصد پذیرش پرستار زن به مرد در گذشته 80 به 20 بود اما اکنون به 60 به 40 رسیده است.
دانشکده پرستاری و مامایی اصفهان دارای قدمت 50 سال و هفت گروه آموزشی پرستاری سلامت بزرگسالان، پرستاری بهداشت جامعه و سالمندی، روان پرستاری، پرستاری کودکان و مراقبت‌های ویژه نوزدان،‌ پرستاری مراقبت های ویژه، اتاق عمل و مامایی است.
دست کم 11 هزار پرستار در بیش از 50 بیمارستان و مرکز درمانی و بهداشتی دولتی، خصوصی و خیریه استان اصفهان مشغول کار هستند که بیش از هشت هزار نفر از آنها در بیمارستان های دولتی فعالیت می کنند.
در زمان حاضر حدود 80 درصد پرستاران استان، زن و 20 درصد مرد هستند.
3011/ 6022
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.