اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد روز یکشنبه در دیدار 16 تن از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی با تشکر از آنان به دلیل حمایت از مردم در مساله آب افزود: مرگ اصفهان در مساله آب است، این شعار نیست، حقیقت است، باید دانست که بخش زیادی از درآمدهای دولت وابسته به گردشگری و مالیات استان اصفهان است.
وی اظهارداشت : ما مخالف انتقال آب به یزد نیستیم و بدون شک آبی که به استان اصفهان منتقل شود، به یزد هم می رود بنابراین نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی در مساله آب باید همکاری داشته باشند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: سخنان من از باب نماینده ولی فقیه نیست چراکه ما در کار اجرایی دخالت نمی کنیم بلکه از باب مشورت و راهنمایی و به عنوان یک شهروند صحبت می کنم.
وی با بیان اینکه فقط مساله آب آشامیدنی مشکل استان اصفهان نیست، تصریح کرد: درختان 60 ساله اصفهان درحال خشک شدن است و تعجب می کنم که سازمان محیط زیست که برای یک بوته در بیابان دلسوزی می کند اما با وجود اینکه وضعیت درختان استان را می بیند و می داند و کاری انجام نمی دهد.
آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به مساله آب اختصاصی برای صنعت یادآور شد: باید برای همه نمایندگان مجلس روشن شود که اصفهان به اندازه 11 یا 14 استان کشور مالیات پرداخت می کند و هنگامی که صنایع آن آب نداشته باشند، تولید و مالیات کاهش می یابد، این مالیات ها برای کل کشور مصرف می شود.
وی ادامه داد : رهبر انقلاب اسلامی در سفر خود در سال 1381 به اصفهان، 30 میلیارد ریال برای مساله آب اختصاص دادند و دولت برای آن ردیف اختصاص داد اما در ادامه، بودجه ای در نظر گرفته نشد، البته باید از ابتدا این کارخانجات در کنار دریا احداث می شد.
امام جمعه اصفهان اضافه کرد: مساله آب آشامیدنی، آبیاری درختان مثمر و غیرمثمر و آب کشاورزی استان اصفهان یک مساله ملی است.
وی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می توانند سه درخواست، ساماندهی رودخانه زاینده رود و احیاء آن و اختصاص بودجه به این کار، عادلانه شدن مصرف آب در بالادست و ادامه سد تونل سوم کوهرنگ را به عنوان خواسته اصلی خود مطرح کنند.
آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه تاکنون حدود 2 هزار میلیارد ریال برای تونل سوم هزینه شد، ادامه داد: طرح بهشت آباد از سر چشمه های چهارمحال آبگیری می شود و نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و استاندار این استان با احداث سد موافق هستند و تنها با لوله گذاری و یا احداث تونل مخالفت دارند.
وی با انتقاد از عملکرد رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به استعفای نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: اگر متولی امامزاده، حرمت آن را نداشته باشد حرمتی باقی نمی ماند، جای سئوال است که چرا آقای لاریجانی هیچ جلسه ای با دولت در مورد استعفای نمایندگان برگزار نکرد، رفتار آقای لاریجانی نسبت به نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مؤدبانه نبوده و به عنوان رئیس مجلس کاری انجام نداده است.
آیت الله طباطبایی نژاد گفت: برخی مطرح می کنند که استعفای نمایندگان ممکن است تبعات امنیتی داشته باشد و از نمایندگان خواسته اند که استعفای خود را پس بگیرند، این را باید به دولت گفت که حفظ امنیت کشور از وظایف دولت است، دولت موظف است زخم ها را معالجه کند، بنابراین باید به اقدام نمایندگان مجلس احترام گذاشته شود.
وی بیان کرد: برخی مطرح می کنند که این اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بدعت است و در آینده ممکن است سایر نمایندگان استان ها برای احقاق حق خود دست به استعفا بزنند، سخن ما این است که، به دیگران وعده داده نشده است اما به مردم استان اصفهان بارها وعده داده شده است.
امام جمعه اصفهان یادآور شد: رهبر انقلاب اسلامی موضوعات را به بهترین وجه می دانند، بنده در دیدار مردم استان اصفهان در 25 آبان، به ایشان گفتم که برای اصفهان همانند ارومیه بودجه بگذارید، ایشان فرمودند که شما می دانید تا دولت از ما نخواهد، نمی شود، ایشان با ناراحتی فرمودند که دولت درخواستی نداشته است، بنابراین دولت باید ضرورت مساله را درک کند و از رهبر انقلاب برای اختصاص بودجه درخواست کند.
به گزارش ایرنا، 14 آذر سالجاری 19 نماینده استان اصفهان در اعتراض به آنچه که 'عدم تحقق وعده‌های دولت درخصوص جاری شدن آب زاینده رود ' خواندند خواهان کناره گیری از سمت نمایندگی مردم این استان در مجلس شورای اسلامی شدند.
از بین نمایندگان امضاکننده این نامه، ناهید تاج الدین و حمیدرضا فولادگر نمایندگان شهرستان اصفهان و مرتضی صفایی نطنزی نماینده نطنز و قمصر در دفتر امام جمعه اصفهان حاضر نشدند.
مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه پس از تعطیلی یک هفته ای به ریاست علی لاریجانی با حضور 223 نفر از نمایندگان تشکیل جلسه داد که براساس اعلام مجمع نمایندگان استان اصفهان، نمایندگان این خطه از شرکت در آن خودداری کردند و در اقدامی اعتراض آمیز به جای حضور در مجلس در دفتر آیت‌ الله طباطبایی ‌نژاد نماینده ولی فقیه در این استان جلسه برگزار کردند.
7150 /6026/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.