معصومه فرشید مقدم روزشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ افزود: کلاس‌های آمادگی برای زایمان فرصت مناسبی برای مادران باردار و خانواده‌های آن‌هاست تا بتوانند تجربه خوشایندی از یک زایمان موفق و تولد نوزاد سالم داشته باشند و با آگاهی کامل به  دوران شیرین مادر شدن و پدر شدن گام بگذارند.

وی بابیان این‌که این کلاس‌ها ترس از ناشناخته‌ها را که منشا اضطراب مادران در مرحله زایمان است حذف می‌نماید، اضافه کرد: دادن اطلاعات به‌منظور کاهش استرس مادر در هنگام زایمان، افزایش اطلاعات در مورد برنامه‌های مراقبتی و بهداشتی و اصلاح باورهای غلط و تفکرات نادرست در مورد بارداری و زایمان و ازجمله اهداف برگزاری کلاس آمادگی برای زایمان است.

وی ادامه داد: آموزش مهارت‌های عصبی عضلانی بدن در جهت آمادگی برای زایمان خوشایند، کمک به مادر برای کاهش و کنترل درد با حداقل استفاده از دارو، افزایش اعتماد به نفس در مادران، مستحکم کردن ارتباط اعضای خانواده، کمک به والدین برای کسب تجربه خوشایند، شیردهی موفق و تطابق مناسب با دوره پس از زایمان از دیگر اهداف برگزاری این کلاس‌ها می‌باشد.

به گفته مقدم،‌ کلاس‌ها از نیمه دوم بارداری (هفته ۲۰) هر زن باردار شروع می‌شود و هشت جلسه ادامه دارد که هر جلسه ۹۰ دقیقه شامل ۴۵ دقیقه تئوری، ۱۵ دقیقه پرسش و پاسخ و ۳۰ دقیقه تمرین است.

وی خاطرنشان کرد: درهر کلاس حداکثر ۱۰ خانم باردار و همراهش شرکت می‌کنند و مطالب تئوری و تمرین‌های عملی به‌صورت گروهی در کلاس اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: همراه داشتن گواهی سلامت از طرف ماما یا پزشکی که مادر برای مراقبت‌های دوران بارداری نزد او می‌رود ضروری است.

رییس گروه سلامت مادران و باروری سالم مرکز بهداشت قم افزود: در استان قم این کلاس‌ها در بخش دولتی در بیمارستان‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز خصوصی مشاوره مامایی برگزار می‌گردد.

وی اضافه کرد: مادران باردار برای اطلاع از محل برگزاری کلاس‌ها می‌توانند به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه نمایند؛ در برخی از محله‌های قم برحسب نیاز این کلاس‌ها به‌صورت رایگان برگزار می‌گردد.

وی به مادران باردار توصیه کرد: به‌شرط دریافت گواهی سلامت از ماما یا پزشک مربوطه خود این کلاس‌ها را تجربه نمایند.

مقدم گفت: مادرانی که برای نخستین بار این دوران را سپری می‌کنند می‌توانند از تجربه بقیه مادرها در دوران بارداری و زایمان و مراقبت از نوزاد بهره بگیرند و با مشاهده فیلم و اسلاید و حضور یک مامای خبره آگاهی و مهارت خود را ارتقا دهند.

وی افزود: مادرانی که برای بار دوم یا بیشتر دوران بارداری را سپری می‌کنند نیز می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و حذف رفتارهای ناسالم در بارداری و زایمان و کمک به مادران جدید حضور یابند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.