مرتضی حیدری روز شنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: با توجه به اقدامات گسترده‌ای که درمناطق بالادست شهر قم برای احداث سازه‌های آبخیزداری صورت گرفته، خطر وقوع سیلاب دراین شهر تا حد زیادی کاهش‌یافته است.

وی افزود: همچنین شماری از رودخانه‌های استان احتیاج به لایروبی برای هدایت صحیح آب به مناطق پایین‌دست را داشت که این کار با نظارت بخشداران در مناطق مختلف در حال انجام است.

وی بابیان این‌که امیدواریم شاهد بارش فراوان باران و برف درسطح مناطق مختلف استان باشیم، ادامه داد: به‌طور حتم آمادگی استان برای حوادث احتمالی ناشی از وقوع سیلاب در قم افزایش‌یافته است و شهروندان هیچ نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

حیدری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بارش‌های شدید ابتدایی سال جاری با تمهیدات اندیشیده شده هیچ‌گونه آسیبی به شهروندان در شهر قم وارد نساخت اما در مناطق روستایی بخشی از مراتع و مزارع آسیب دیدند.

وی بیان کرد: با بررسی‌های انجام‌شده میزان این خسارت‌ها ۱۲۰ میلیارد تومان تخمین زده شد که با پیگیری مستمر تاکنون ۶۲ میلیارد تومان آن وصول و به کشاورزان و دامداران پرداخت‌شده است.

در جریان بارش‌های نوروزی در قم طی ۲ هفته، رودخانه‌های بخش‌های مختلف قم سیلابی و سدهای کوچک استان همچون کبار و سنجگان سرریز شد اما به دلیل آمادگی مردم و مسئولان برای مقابله با این پدیده، جریان سیلاب با وجود گذشتن از رودخانه قمرود و بلوار زائر که محل عبور آب بالادست است، وارد سطح شهر قم نشد و همچنین هیچکدام از روستاهای استان نیز با وجود سیلابی بودن رودخانه‌هایشان در محاصره سیلاب قرار نگرفتند و راه‌های تردد به آنها باز بود و حتی مردم و مسئولان استان قم علاوه بر غلبه بر سیلاب در این استان با بسیج نیرو و امکانات به یاری سایر هم‌وطنان سیلزده کشور نیز شتافتند.
پیش‌بینی‌های انجام‌شده برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی در قم و احداث ۵۰۰ سازه تنظیمی و کنترلی آبخیزداری و هفت سیستم پخش سیلاب و آبخوان‌داری در قم نقش مهمی در مهار سیلاب اخیر ایفا کرد و همه مسئولان و مردم شاهد تأثیرگذاری آن بودند، به‌نحوی‌که با این کار ۱۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب مهار شد، در کنار آن وجود آمادگی کامل بری بستن و تخلیه بلوار زائر به‌عنوان محل عبور سیلاب رودخانه قمرود در کوتاه‌ترین زمان ممکن نقش مهمی در کاهش خسارت‌های جانی و مالی سیلاب اخیر در قم داشت.
همچنین تلاش شبانه‌روزی مسئولان ارشد استان و توصیه‌های مکرر آنان در خصوص خطر نزدیکی به رودخانه‌ها و جریان عبور آب در مناطق مختلف به همراه همکاری خوب مردم درصحنه موجب شد که سیلاب اخیر در قم با کمترین میزان خسارت همراه باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.