مردم متدین و ولایتمدار قم با برگزاری آیین‌های سوگواری درنقاط مختلف این شهر،عشق و علاقه خود را به امام حسن عسکری(ع) نشان می‌دهند.
به همین مناسبت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) یکپارچه سیاهپوش شده و این مکان مقدس شاهد حضور گسترده زائرانی است که خود را از نقاط مختلف استان و کشور خود را به این شهر مقدس رسانده‌اند تا سالروز شهادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت را به حضرت فاطمه معصومه(س) تسلیت بگویند.
مردم ولایتمدار قم با سیاهپوش کردن معابر و برپایی آیین‌های عزاداری در سوگ آن امام حسن عسکری (ع) بر سر و سینه می‌زنند و در کنار مضجع نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) همگام با عزاداران از سراسر کشور سوگنامه فراق را زمزمه می‌کنند. 

دسته‌های عزاداری، هیات‌های سینه زن و زنجیرزن همسو با آیین پیاده روی مراجع تقلید و علما از خیابانهای منتهی به حرم مطهر، آمده اند تا در غم شهادت این امام بزرگوار شریک باشند.
مسجد مقدس جمکران به عنوان میعادگاه عاشقان و منتظران نیز در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) پدر بزرگوار حضرت صاحب الزمان(عج) غرق در عزا شده و قشرهای مختلف مردم دراین مکان مقدس سوگواری می‌کنند.
مجالس سوگواری دربقاع متبرک امامزادگان،دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و بیوت مراجع تقلید و علما نیز برگزار شد.
امام حسن عسکری(ع) درسال ۲۳۲ هجری قمری در خانه امام هادی(ع) دهمین پیشوای شیعیان و بانو حدیثه در شهر مدینه متولد شد. کنیه این امام همام «ابومحمد» و دارای القابی مانند هادی، خالص، زکی، سراج و تقی بود و از آنجا که امام را در محله عسکر که محل سکونت سپاهیان ترک عباسی بود، زندانی کردند به آن حضرت، عسکری نیز می گویند.
این امام بزرگوار در علم، زهد و ساده زیستی، سخاوت، عدالت، کمال عقل، عصمت، شجاعت، کرم، پرورش نیروی تفکر و تعقل در افراد، تاکید بر اصل قرآنی تقیه، تبیین جایگاه آل محمد(ع) در جامعه، پاسخ به پرسش ها و شبهات روز و تمام ویژگی های اخلاقی و اجتماعی سرآمد همه اهل زمان خود بود.
امام یازدهم شیعیان به مدت حدود ۶ سال در عصر حکومت خلفای عباسی امامت کرد که در این فضای خفقان و استبداد، همواره با تدبیر و درایت در برابر حاکمان ظالم عباسی، ایستادگی کرد این در حالی است که ظالمان برای جلوگیری از ارتباط شیعیان با این امام بزرگوار، ایشان را به مدت سه سال زندانی کردند.
سرانجام امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید و مزار مطهر این امام همام در سامرا کنار مرقد مطهر پدرش امام هادی(ع) است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.