اخبار مرتبط

مهدی محمود رباطی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: پیش بینی ما این است که شاخص بازار سرمایه کشور می‌تواند تا رقم ۴۰۰ و حتی بیش از آن نیز رشد داشته باشد.

وی بیان داشت: درحال حاضر وضعیت بازار سرمایه کشور به دلایل متعدد و بنیادین با سال ۹۲ قابل مقایسه نیست. در آن سال بدهی بازار سرمایه به عدد هشت و هشت و نیم رسیده بود، و بازار عمر اندکی داشت، اما الان عدد این بدهی به کمتر از چهار کاهش یافته و عمر بازار خیلی بیشتر شده است.

رباطی همچنین اذعان داشت: در تمام دولتها، همان گونه که سطح جامعه با بازار سرمایه آشنا نیستند، سیاستگذاران نیز آشنایی زیادی ندارند، از این رو تصمیم های آنها تاثیرهای سویی را بر این بازار می گذارد.

وی گفت: چون ما برای محافظت از سرمایه ها، در برابر این تصمیمات و نوسان های ناگهانی ابزاری نداریم، باید کاری کنیم که افراد برای یک سرمایه گذاری منطقی و کم ریسک سواد و دانش مالی لازم را پیدا کنند.

مدیر عامل کارگزاری بورس کشور با تاکید بر ضرورت ارتقاء فرهنگ جامعه در زمینه سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار خاطر نشان کرد: در همین راستا این شرکت سیاستی را در پیش گرفته که از پتانسیل های بالقوه فیزیکی و ارتباطی انجمن های صنفی بیمه ایران در استان ها استفاده و آن را به بالفعل تبدیل نماید.

رباطی همچنین ظرفیت قم در حوزه بازار سرمایه را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: توانایی های بالای قم در بازار مذکور تاکنون مغفول بوده است.

وی گفت: طبق مطالعات صورت گرفته قم به لحاظ شهرک های صنعتی و بورس کالا و همچنین از نظر گردش بالای نقدینگی که در آن جریان دارد، یک قطب اقتصادی مهم کشور به شمار میآید.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد،ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خور آباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین بیش از ۵۳ هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: شرکت کارگزاری بورس بیمه ایران در برنامه ریزیهایی که برای گشایش نمایندگیهای جدید خود در کشور دارد، به تازگی پس از فارس نمایندگی خود را در قم نیز فعال کرد.

وی یادآور شد: به طور حتم با پشتیبانی ستاد مرکزی کارگزاری بورس کشور و همچنین همراهی و حسن نیت بیمه ایران در قم و انجمن های صنفی وابسته به آن و قول مساعدت و یاری اداره کل اقتصاد و امور دارایی این استان، شرکت کارگزاری قم به پایگاه و پایلوت جدی بازار سرمایه در کشور تبدیل شود.

رباطی در بخش دیگری از سخنان خود بیمه ایران را قطب صنعت بیمه و در بردارنده ۴۰ درصد سهم بیمه کشور دانست و گفت: بیمه ایران یکی از قدیمی ترین شرکت ها و بنگاه های اقتصادی است و در تمام روستاها و شهرستان های کشور دارای شعبه و نمایندگی است.

وی بیان کرد: در سالهای گذشته به دلیل وجود نگاه دولتی و غیر اقتصادی به بازار سرمایه بخش کارگزاری بورس بیمه ایران فعال نشده بود اما یک سال قبل با تغییرهایی که در این نگاه ایجاد شد، فعالیت جدی را شروع، و ارتقا قابل توجهی را نیز در صنعت کارگزاری کسب کرد و این روند ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.