مسئول ارتباطات دفتر آیت الله محقق کابلی گفت: پس از رحلت آیت الله محقق کابلی، شاگرد برجسته ایشان آیت الله محمدباقر فاضلی به عنوان مرجع دینی شیعیان افغانستان انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، حسن‌جان احمدی ظهر امروز در نشست خبری بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آیت الله محقق کابلی عنوان کرد: آیت الله خویی در دهه 40 لقب رکن الاسلام را به آیت الله محقق کابلی دادند که نشان از جایگاه بالای این عالم دینی است.

وی افزود: آیت الله محقق کابلی 18سال در حوزه علمیه نجف، 7سال در حوزه علمیه کابل و حدود 40سال در حوزه علمیه قم درس خارج گفتند که این موضوع در تاریخ تشیع کم سابقه است؛ ایشان در سال 1351از نجف به افغانستان آمدند و در سال 1357 وارد ایران شدند و از آن تاریخ تا سال 1370 که پیروزی انقلاب افغانستان اتفاق افتاد، نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

مسئول ارتباطات دفتر آیت الله محقق کابلی بیان کرد: این مرجع تقلید نقش مهمی در رهبری انقلاب و جهاد مردمی افغانستان ایفا کردند و پس از پیروزی انقلاب افغانستان، ایشان احیا کننده نماز جمعه در افغانستان بودند زیرا قبل از آن مد‌ها بود که نماز جمعه در افغانستان اقامه نمی‌شد.

وی ادامه داد: آیت الله محقق کابلی همچنین به پاسخگویی مسائل دینی و شبهات مقلدین خود می‌پرداختند و خدمات بسیاری به مهاجرین افغانستانی در ایران ارائه کردند.

احمدی تصریح کرد: آیت الله کابلی در قم درس خارج فقه داشتند و از سال 1372نیز رهبری دینی مردم افغانستان را بر عهده گرفتند و در حوادث مختلف موضع گیری‌های بسیار مهمی داشتند.
وی اظهار کرد: راه و مسیر آیت الله محقق کابلی ادامه خواهد داشت و پس از رحلت این مرجع تقلید، آیت الله محمدباقر فاضلی از شاگردان برجسته ایشان به عنوان مرجع دینی شیعیان افغانستان انتخاب شد.

وی اضافه کرد: مراسم تشییع و ختم ایشان بسیار با شکوه برگزار شد و این نشان دهنده جایگاه بسیار والای این مرجع تقلید بود؛ همچنین مردم ایران نیز در این مراسمات حضور جدی داشتند که از آن‌ها بسیار سپاسگذاریم.

مسئول ارتباطات دفتر آیت الله محقق کابلی گفت: مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آیت الله محقق کابلی روز پنجشنبه 27 تیرماه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد اعظم برگزار خواهد شد و حجت الاسلام صادقی زاده نماینده آیت الله محقق کابلی در کشورهای اروپایی سخنران این مراسم بود.

انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.