رئیس‌اتاق بازرگانی اردبیل گفت: اردبیل مستعد میزبانی از گردشگران بین‌المللی است.

به گزارش ایلنا ، حسین پیرموذن در نشست با دبیران اول سفارت چهار کشور اروپایی در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: ما از گردشگران و توریسم اروپایی در اردبیل استقبال می‌کنیم و امیدواریم این دیدارها و نشست‌ها با محوریت مسایل فرهنگی، گردشگری و معرفی توانمندی‌های متقابل زمینه  تحول و تحرک دیپلماسی را در روابط شایسته ایران با کشورهای اروپایی فراهم آورد.

پیرموذن، اردبیل را یکی از استان‌های مستعد گردشگری بین المللی اعلام و خاطرنشان کرد: ما با داشتن مرز مشترک با آذربایجان و ورود به بازار روسیه بهترین و مستعدترین شرایط را در جذب گردشگران خارجی داریم و در کنار آن تقویت تجارت جهانی و بین‌المللی بستری را فراهم می‌آورد تا بتوانیم توسعه اقتصادی را شاهد باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه اردبیل با داشتن یک درصد سهم مساحت کشور و جمعیت یک میلیون و 300 هزار نفری 1.5 درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است، افزود: دیار ساوالان، ییلاق ایران به شمار می‌آید به طوری که ما با داشتن سه دشت مغان، اردبیل و مشگین‌شهر 4 درصد محصولات کشاورزی را تولید می‌کنیم و زمینه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع متعدد غذایی را داریم. 

مسافرت سالانه بیش از 8 میلیون نفر گردشگر به استان

پیرموذن با اشاره به اینکه تمامی صنایع استان متعلق به بخش خصوصی است و ما با داشتن دو فرودگاه و 1500 کیلومتر شاهراه ارتباطی از موقعیت خاص به ویژه گمرک بین‌المللی بیله‌سوار و همجواری با بندر آستارا به عنوان یک مزیت بهره‌مند هستیم، تصریح کرد: سالانه بیش از 8 میلیون و 500 هزار نفر گردشگر به این استان سفر می‌کنند که در بین آنها توریست‌های خارجی نیز حضور دارند که عمده مقاصد آنها درمانی و خرید بوده و تعدادی علاقمند به حضور در مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین هستند.

وی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی نباید بازار 450 میلیون نفری را با همراهی و همسایگی ایران نادیده بگیرند و یا بخواهند با تحریم این بازار دست به خودزنی بزنند گفت: اردبیل با داشتن هتل‌های متعدد دومین استان کشور در بهره‌مندی از تاسیسات اقامتی است و ما با داشتن برخی زیرساخت‌ها در بخش گردشگری توان استفاده از ظرفیت و بستر فراهم شده در مسیر توسعه و پیشرفت داریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: ما اگر می‌خواهیم با کشورهای اروپایی در ارتباط باشیم و بخش عظیمی از تکنولوژی‌های ماشین‌آلاتمان را از کشورهای اروپایی دریافت کنیم باید به تقویت ارتباط و تعامل با این کشورها کمر همت ببندیم و امیدواریم اروپایی‌ها نیز با پایبندی به مفاد برجام ایران را در نوسازی ناوگان صنعتی و توسعه روابط تجاری کمک کنند.

پیرموذن پیام فرهنگی و اقتصادی ایران را خطاب به سفرای کشورهای اروپایی یادآور شد و خاطرنشان کرد: متاسفانه بدعهدی آمریکایی‌ها و نگرانی اروپایی‌ها در عمل به توافقات برجام به نفع هیچ یک از کشورهای غربی نبوده و ضرورت دارد کشورهای اروپایی بدون تبعیت از آمریکا سعی کنند به تعهدات خود پایبند باشند. 

بازار ایران محدود به 80 میلیون ایرانی نیست

وی خطاب به اروپایی‌ها گفت: اروپایی‌ها باید بدانند بازار ایران محدود به 80 میلیون ایرانی نیست بلکه این بازار وسعت 450 میلیون نفری را دارد و در صورت عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهداتشان به راحتی این بازار را از دست خواهند داد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل افزود: بعد از برجام 180 هیات اروپایی به نمایندگی از بخش خصوصی در کشورمان حضور پیدا کردند و ما در اتاق ایران میزبان آنها بودیم که امیدواریم این کشورها به تعهدات خود عمل کرده و عدم همراهی خود را با آمریکا اعلام کنند.

پیرموذن همچنین به سفر سال گذشته نمایندگان بخش خصوصی اتاق به دو کشور اتریش و اسلوونی اشاره و اظهار کرد: ما نشست‌های خوبی را با صنعتگران این دو کشور داشتیم که قرار بود سرمایه‌گذاران و فعالان صنعتی این کشورها تعامل بیشتری را با ما داشته باشند که با تشدید تحریم آمریکایی‌ها در روند اجرایی این کار خللی به وجود آمد اما باید به صراحت گفت؛ بحث FATF کانال مالی است که پولی در آن وجود ندارد که بتوان کار خاصی را در آن انجام داد.

وی مذاکرات با سفیر اتریش برای اعزام هیات تجاری و بازرگانی از استان اردبیل به آن کشور و رایزنی برای عقد قرارداد خواهرخواندگی با یکی از شهرهای اتریش را یادآور شد و تصریح کرد: به زودی و با صدور ویزا این سفر از اردبیل به مقصد وین انجام خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان اردبیل همچنین به استقرار انجمن عسل ایران در اردبیل و فعالیت متعدد این مجموعه اشاره کرد و افزود: قطعا با همکاری‌های مشترک با آکادمی عسل اسلوونی ما می‌توانیم فعالان این بخش را برای ارتقای توان علمی و آموزشی به این کشور اعزام کنیم.

پیرموذن با یادآوری معرفی توانمندی‌های استان اردبیل در بخش صنایع دستی و فرش اظهار کرد: در این زمینه نیز با همکاری بخش خصوصی می‌توانیم نمایشگاه‌هایی را برپا کنیم.

ژرفی نماینده وزارت امور خارجه در اردبیل نیز به حضور پربار هیات‌های اروپایی در اردبیل و ملاقات‌های انجام شده در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تداوم این پذیرش هیات‌ها و اعزام از استان اردبیل بیش از گذشته بستر تعامل و ارتباط تجار اردبیلی با کشورهای اروپایی فراهم آید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.