کریم فکور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با ابلاغ قانون بودجه سال جاری و ردیف مربوط به بخش آبیاری تحت فشار و کم فشار، پرداخت قسمتی از هزینه های خرید و اجرای طرح های آبیاری انتقال آب با لوله بعنوان کمک بلاعوض دولت میسر شد.
وی اظهار داشت: جهاد کشاورزی استان در راستای اجرایی کردن قانون فوق الذکر اقدام به انجام مطالعات سامانه های نوین آبیاری در شهرستان نیر کرد.
به گفته او ، این مطالعات در قالب تعاونی تولید پایاب سد سرخاب در هشت روستای تابعه آن (شامل سرخاب ، گوگه ، گوگرچین ، ایرینجی ، قره تپه ، ویرثق ، وله زاقرد و بوران) در سطح سه هزار و 530 هکتار با سیستم آبیاری کم فشار (انتقال آب با لوله) صورت گرفت و مطالعات در جلسات کمیته فنی به تصویب رسید.
فکور افزود: روند اجرای طرح با معرفی شرکت تعاونی تولید پایاب سد سرخاب به صندوق حمایت از بخش توسعه کشاورزی استان اردبیل در فروردین امسال آغاز و با واریز اعتبار مربوط به سهم کمک بلاعوض دولت، طرح فوق الذکر در حال خرید لوله های مورد نیاز و اجرا بوده که با اجرای طرح راندمان انتقال آبیاری از حدود 30درصد به 95 درصد و راندمان کل به مقدار حدود 50 درصد خواهد رسید.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین گفت: با توجه به اینکه منابع آب مورد استفاده منابع آب سطحی (رودخانه آغلاغان و مخزن سد سرخاب) می باشد، پیش بینی می شود حدود 4.6 میلیون متر مکعب در مصارف آب های سطحی صرفه جویی شود.
شهرستان نیر در 30 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
6018/6016
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.