طبق اعلام وزارت بهداشت در ششم اردیبهشت 1400، در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و ۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

به گزارش جماران؛ بنا به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با مرگ ۴۹۶ نفر از هموطنان مبتلا به کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته، امروز بالاترین میزان تلفات روزانه کرونا در ایران از زمان آغاز این همه گیری در اواخر بهمن ماه ۹۸ به ثبت رسید و شمار مجموع جانباختگان کرونا نیز از مرز ۷۰ هزار نفر گذشت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۴۹۶ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید- ۱۹ در شبانه روز گذشته تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۰ هزار و ۷۰ نفر رسیده و علاوه بر آن، پنج هزار و ۲۴۴ بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت های ویژه بیمارستانی (آی سی یو) بستری هستند.

با توجه به آمار جدید قربانیان کرونا در ایران که رکورد جدیدی است، ایران اکنون از نظر تعداد فوتی های کرونا بعد از هند (حدود ۲۸۰۰ نفر) و برزیل (حدود ۱۳۰۰ مرگ)، سومین کشور دنیا از نظر تعداد تلفات روزانه این ویروس کشنده است.

پیش از این، بیشترین میزان مرگ روزانه کرونا در ایران در ۲۶ آبان ۱۳۹۹ با ۴۸۶ مرگ ثبت شده بود.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دیروز تا امروز (۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۷۳۴ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۴۱۷ هزار و ۲۳۰ نفر رسید.

وزارت بهداشت در این اطلاعیه افزود: تاکنون یک میلیون و ۸۹۲ هزار و  ۲۲۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۲۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۵ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۶۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۳۰۱ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۹۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهر در وضعیت زرد و ۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. 

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون ۶۵۲ هزار و ۹۰۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۷۱ هزار و ۲۱۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به  ۸۲۴ هزار و ۱۱۳ دوز رسید.

جهش ویروس کرونا در هندوستان خطر جدیدی است که جهان را تهدید می کند. به گفته مسئولان وزارت بهداشت، ویروس جهش یافته در هندوستان میزان سرایت و مرگ آوری بیشتری دارد و از ویروس جهش یافته در انگیس نیز خطرناکتر است. شیوع این ویروس در هندوستان، سیستم بهداشتی و درمانی و وزارت بهداشت این کشور را فلج کرده است.

هند اکنون با یک سونامی ویروس کرونا مواجه است و کمبود امکانات پزشکی، به گفته کارشناسان، سیستم بهداشتی این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

تاکنون حدود ۱۷ میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و ۳۴۹ هزار نفر جان باخته اند. گزارش های منتشر شده از هند حاکی از این است که بیمارستانهای این کشور با کمبود جا و امکانات درمانی از جمله اکسیژن مواجه هستند و بسیاری از مردم این کشور از ترس ابتلا به کرونا برای تحویل اجساد درگذشتگان خود مراجعه نمی کنند.  

هند یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن کرونا در دنیاست. ایران نیز یکی از واکسن های تولید شده در این کشور را به نام واکسن کوواکسین از شرکت بهارات بیوتک خریداری کرده است. مسئولان وزارت بهداشت برای خرید ۵۰۰ هزار  دوز از این واکسن سفارش داده بودند اما بعد از رسیدن محموله اول این واکسن به میزان ۱۲۵ هزار دوز، محموله دوم که ۳۷۵ هزار دوز واکسن بود با دستور دادستانی در هندوستان به علت نیاز این کشور توقیف شد.

واکسیناسیون کرونا در کشورهایی که تزریق واکسن به شهروندان خود را به سرعت انجام داده اند، موثر بوده به طوری که انگلستان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا توانسته است آمار مرگ های بالای هزار نفر را به ۴ نفر در روز کاهش دهد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۴۷ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

۶ اردیبهشت و مهمترین خبرهای کرونایی استان‌ها

طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز با فوت ۴۹۶ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، رکورد جدیدی ثبت شد و تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۰ هزار و ۷۰ نفر رسید.

اغلب استان های کشور درگیر موج چهارم شیوع ویروس کرونا شده و هیچ یک از شهرها از این قاعده مستثنی نبوده چرا که تعداد تست ها از بیماران مشکوک به کرونا و میزان مثبت بودن نتیجه آن به شدت رو به افزایش است.

مسئولان بیمارستانی اغلب استان ها آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی  را در وضعیت حاد و نگران کننده عنوان می کنند و هشدار می دهند که سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا نسبت به موج‌های قبلی  بسیار زیاد است.

در این وضعیت خاص که هنوز جامعه از شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی نجات نیافته زمزمه پیشگیری از ورود ویروس جهش یافته هندی نیز به میان آمده و این بیانگر این است که این ویروس ناشناخته همچنان با سرعت در حال تاخت و تاز است و با کسی تعارف و یا شوخی ندارد و برای حفظ جان خود و عزیزانمان باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی حساس‌تر از گذشته باشیم.

کارشناسان تاکید دارند که در شرایط حاضر و تا پیش از واکسیناسیون عموم مردم، تنها راه اصلی قطع زنجیره ابتلا ، رعایت پروتکل ها همچون استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در تجمعات، دورهمی ها و مناطق پرازدحام و خودداری از ترددهای غیرضرور درون شهری و بین شهری است.

 

ایران به یکی از بهترین و موثرترین واکسن‌های کرونا دست یافت

در همین ارتباط، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به اصفهان سفر کرده است امروز اعلام کرد :کشورمان به یکی از بهترین، موثرترین و پویاترین واکسن های کرونای جهانی در انستیتو پاستور دست یافته است.

وی روز دوشنبه در مراسم بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا امروز در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: اگر کشوری واکسن ساز شد بسیاری از فناوری های جدید را در اختیار دارد و ما از سرافرازترین کشورها در این زمینه هستیم. 

وی تاکید کرد: امروز ژنرال های عرصه تولید واکسن کار خود را کردند، ترمزی برای آن نیست و ایران، درخشان ترین کشور در عرصه تولید واکسن کووید ۱۹ در منطقه است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز داوطلبان تزریق واکسن کرونا پاستور به دنیا نشان دادند که به این کار ایمان دارند، اظهار داشت: مرحله یک و ۲ واکسن کرونا پاستور به دقت مطالعه کردم و واکسن بسیار خوبی است و این مراحل به خوبی انجام شده و با اطمینان خاطر اجازه اجرای مرحله سوم را دادم.

وی با بیان اینکه سخت ترین لحظات را در دوران کرونا بدلیل از دست دادن همکارانمان داشتیم، افزود: ما در روزهای ابتدایی شیوع ویروس، کیت تشخیص کرونا نداشتیم و عده ای آن را از سازمان جهانی بهداشت آوردند تا اینکه از انستیتو پاستور خواستم تا کمک کردند و با کار شبانه روزی این کیت ها را ساختند.

نمکی اضافه کرد: ما یکی از ظریف ترین و علمی ترین شیوه های مدیریت کرونا را با دستان بسته و چشمان باز با وجود همه فشارها و تحریم ها داشتیم.

وی تاکید کرد: راه پایدار در تامین واکسن کرونا تولید داخل است که این راه را با شجاعت و جسارت و تکیه بر دانشمندان خودمان آغاز کردیم که یکی از آنها انستیتو پاستور است.

نمکی افزود: تولید واکسن چهاراه تبادل علوم پزشکی و غیر پزشکی است و اگر کشوری واکسن ساز شد بسیاری از زیرساختها و قدرت ها را دارد. 

 

آغاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایران و کوبا در اصفهان

کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونا پاستور تولید مشترک ایران و کوبا روز دوشنبه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اصفهان آغاز شد.

مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا پاستور تولید مشترک ایران و کوبا امروز دوشنبه با شرکت ۲۴ هزار داوطلب در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد آغاز شد.

کیانوش جهانپور رییس روابط عمومی وزارت بهداشت در این آیین گفت: امروز روز بزرگی برای استان اصفهان و کشورمان با اجرای یکی از طرح های تحقیقاتی مهم رقم خورده است.

وی افزود: این طرح بزرگ ملی در جهت تحقق شعار امسال هفته سلامت یعنی ساخت جهانی عادلانه تر و سالم تر نیز اجرا می شود.

مراسم بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا امروز با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

 

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان‌ها

درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان‌ها،شیوع کرونا در استان اردبیل همچنان در مسیر فزاینده قرار دارد به طوری که در شبانه‌روز گذشته ۱۳ نفر از افراد مبتلا به کووید.۱۹ جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در این استان نیز به یک هزار و ۶۰۵ نفر رسید.

 آمار مربوط به بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در استان اردبیل در موج چهارم شیوع کووید.۱۹ نیز روز گذشته به ۶۳۳ نفر رسیده و رکورد دیگری در این زمینه ثبت شد ولی این آمار در شبانه‌روز گذشته به ۶۰۶ نفر افت کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به بستری شدن ۷۹ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در شبانه‌روز گذشته در این استان اعلام کرد: شیوع کرونا در استان در وضعیت به نسبت پایدار قرار دارد و روند کاهش جزئی آغاز شده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده، افزایش شمار مبتلایان کرونای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان اردبیل به ۸۱ نفر را نگران‌کننده خواند و گفت: در شبانه‌روز گذشته ۹۳ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی این استان ترخیص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در این استان را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: در یک هفته اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده و رکوردهای جدیدی به ثبت رسیده است.

خبر دیگر اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفته هم‌اکنون استان خراسان رضوی در دامنه روند افزایشی تعداد بیماران بستری و سرپایی قرار دارد و هنوز به نقطه اوج این بیماری نرسیده است. 

قلیان افزود: در برخی از استان‌های کشور تعداد بیماران بستری و سرپایی به نقطه اوج خود رسیده است اما استان خراسان رضوی در دامنه این موج قرار دارد.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی اپیدمیولوژیک، نمودارها و آمارها، شهر مشهد به عنوان یکی از کانون‌های خطر در استان خراسان رضوی است که روند افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری در آن بیشتر از سایر مناطق است. 

به گفته وی تعداد بستری‌شدگان کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی برای نخستین بار از مرز هزار و ۵۰۰ نفر عبور کرد.

همچنین رییس اداره مبارزه و پیشگیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون ۵۵ هزار نفر از گروههای هدف در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

دکتر زهرا نهبندانی افزود: افراد واکسینه شده شامل کادر بهداشت و درمان، سالمندان مراکز شبانه روزی بهزیستی، پاکبانان، بیماران دیالیزی، مبتلایان به سرطان و جانبازان هستند.

وی از اتمام واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان در مراکز درمانی و بهداشتی و بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد.

در اصفهان نیز بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری بیماری کووید ۱۹ همه شهرستان های استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی هستند و در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های این خطه بستری هستند.

از استان آذربایجان شرقی خبر رسیده که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به آمار بالای فوتی‌های کرونا و لزوم رعایت همگانی پروتکل‌های بهداشتی، گفت: روزانه ۲۰ تا ۲۲ نفر بر اثر کرونا در استان جان خود را از دست می‌دهند.

روزبه رجایی اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و ۵۸۱ بیمار کرونایی در بیمارستان های آذربایجان شرقی بستری هستند که از این تعداد ۳۱۴ مبتلا (حدود ۲۰درصد مبتلایان) در بخش ویژه بستری بوده و ۱۵۷ نفر نیز زیر دستگاه ونتیلاتور می باشند.  

وی افزود: روزانه ۳۰۰ نفر بر اثر شیوع کرونا به بیمارستان های آذربایجان شرقی مراجعه می کنند که در حدود یک هفته گذشته به شرایط ثبات رسیده و افزایش نیافته است.  

وی همچنین از اتمام واکسیناسیون بخش درمان و بیمارستان های آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: تقریبا تمام ۱۹هزار و ۲۵۰ کادر بیمارستانی و درمانی استان واکسینه شدند و نفرات معدود باقی مانده به عنوان آخرین فرصت امروز می توانند در واکسیناسیون شرکت کنند.

از سیستان و  بلوچستان خبر رسیده که رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن ۱۶۴ نفر جدید در شبانه روز گذشته شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۳۱ هزار و ۴۵۴نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری ظهارداشت: هم‌اینک ۱۷۳ بیمار حاد تنفسی و ۸۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

وی شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان با افزوده شدن سه نفر دیگر را یکهزار و ۲۳۱ نفر اعلام کرد.

هاشمی گفت: موارد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در سیستان و بلوچستان نیز در حال افزایش است و این نوع از ویروس تقریبا جایگزین نوع قبلی شده بطوری که ۷۰ درصد موارد ابتلا در سطح استان را شامل می‌شود.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۱۴۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته به تخت های بستری بیمارستان های استان انتقال یافتند.

دکتر محمد فتحی گفت که اکنون یک هزارو۴۴ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند. وی ادامه داد: با تلاش های مدافعان سلامت میزان مرگ و میرهای کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته با کاهش چشمگیر نسبت به روزهای ما قبل همراه شد.

از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز ، اکنون شهرستان ۲ میلیون نفری کرج در وضعیت قرمز پررنگ ، شهرستان های ساوجبلاغ ، نظرآباد ، فردیس ، اشتهارذ و چهارباغ در وضعیت قرمز و شهرستان طالقان نارنجی کرونایی است.

از سوی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد مبتلایان کرونا در این استان با شناسایی ۷۳۳بیمار جدید طی شبانه روز گذشته به ۱۰۱ هزار و ۸۹۶ نفر رسید.

 دکتر "مریم کوشکی" اعلام کرد: در شبانه روز گذشته هشت نفر از هم استانی ها به دلیل ابتلا به کرونا فوت شدند و شمار جان باختگان نیز به یک هزار و ۶۲۰ نفر رسیده است.

کوشکی ادامه داد: هم اکنون تمامی شهرهای لرستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

همچنین براساس رنگ بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هفت شهرستان خوزستان قرمز و ۱۵ شهرستان از جمله دزفول نارنجی هستند با این حال ظرفیت بیمارستان بزرگ دزفول که برای بستری بیماران کرونایی در نظر گرفته شده تکمیل است.

در ایلام نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: سه فوتی ناشی ار کرونا در ۲۴ ساعت ثبت شد و مجموع فوتی های استان به ۷۳۳ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان ظهار داشت: فوتی های کرونا در ایلام همچنان صعودی است و عموم مردم در صورت داشتن هر علائمی باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنند.  طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۷ ابتلای جدید شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۵ هزار و ۱۶۹ نفر افزایش یافت. 

شهرستان های ایلام، ایوان، مهران، دره شهر، آبدانان، دهلران، چرداول، بدره و چوار در وضعیت قرمز، سیروان در وضعیت نارنجی و هلیلان و ملکشاهی در وضعیت زرد قرار دارند.

امروز مرگ و میر روزانه کرونا در کردستان رکورد زد و رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۱۰ بیمار در شبانه روز گذشته در استان جان خود را از دست دادند که از ابتدای سال جاری تاکنون این رقم بی سابقه بوده است.

دکتر فرزین رضاعی اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست داده‌اند که بیشترین تعداد آن در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز دوشنبه ۶ اردیبهشت به ثبت رسید و شمار مرگ و میر روزانه برای اولین بار در سال جاری ۲ رقمی شد.

وی گفت: بیشترین نگرانی حال حاضر در مورد مریوان و سنندج است که با تمهیدات انجام شده در سنندج، ۴۰ نفر در بیمارستان تامین اجتماعی بستری هستند و اگر روند افزایشی بستری متوقف نشود از بیمارستان ارتش استفاده  می کنیم.

 

تزریق واکسن کرونا

 در همین حال معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از پایان مرحله اول واکسیناسیون کرونا در استان خبر داد و گفت: در مرحله اول واکسیناسیون که ویژه کادر بهداشت و درمان و جمعی از افراد در معرض خطر استان بود ۱۹ هزار و ۲۱۶ دوز واکسن تزریق شد.

دکتر ابراهیم شکیبا فزود: از این تعداد ۱۱ هزار و ۸۷ دوز به پرسنل درمانی، چهار هزار و ۳۳۳ دوز به پرسنل حوزه بهداشت و ۳۳۶ دوز به پرسنل فوریت های پزشکی تلقیح شد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا کرمانشاه با اشاره به روند واکسیناسیون در این استان، گفت: ثبت نام از بیماران خاص و افراد در معرض خطر برای دریافت واکسن کرونا از چهارم اردیبهشت آغاز شده است.

«مسعود بهرام نژاد» افزود: علاوه بر واکسیناسیون کادر درمان از ششم اردیبهشت روند توزیع ۱۰ هزار دوز واکسن جدید در سطح استان آغاز خواهد شد.

اکنون ۹ شهرستان استان در وضعیت قرمز، چهار شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد  قرار دارند.

به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی فسا از توابع استان فارس ۲ هزار و ۵۲۰ نفر  از کادر بهداشت و درمان، اورژانس، نظام پزشکی و دانشجویان بالینی در این شهرستان واکسن کرونا دریافت کرده اند که مابقی نیز روزهای آینده واکسینه خواهند شد.

صادق مهدوی نیا افزود: از زمان اجرای طرح واکسناسیون کرونا تاکنون برای سه هزار و ۸۹۴ نفر، واکسن کرونا تحویل دانشگاه علوم پزشکی فسا شده و ۱۹۲نفر از بیماران خاص و صعب العلاج و ۱۰۲ نفر از پاکبانان شهرداری و ۵۰ نفر از جانبازان بالای ۵۰ درصد واکسن دریافت کرده اند.

وی با اشاره به موج چهارم کرونا و روند فزاینده آن در شهرستان اضافه کرد: وضعیت در شهرستان فسا همچنان خطرناک و نگران کننده است و طبق رنگ‌بندی اعلام شده وزارت‌ بهداشت این شهرستان هم اینک قرمز است.

همچنین فرماندار آبیک اعلام کرد : در مرحله اول واکسیناسیون جامعه هدف علیه کرونا، ۷۵۷ نفر از کادر درمان،جانبازان، پاکبانان در این شهرستان براساس سهمیه تعیین شده واکسن دریافت کردند. 

شهرام احمدپور با اشاره به روند صعودی کرونا،افزود: تمهیدات لازم برای واکسیناسیون کرونا افراد بالای ۶۰ سال در این شهرستان اندیشیده شده است.

وی با اشاره به  اینکه تقریبا ۱۰ درصد جمعیت این شهرستان را سالمندان تشکیل می دهند،اظهار داشت: بیشترین آمار فوتی ها بر اثر بیماری کرونا افراد بالای ۵۰ سال گزارش شده است.

خبر دیگر از تزریق واکسن کرونا اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته از روز سه شنبه هفته جاری واکسیناسیون رده سنی بالای ۸۰ سال در استان آغاز می‌شود که ۱۷ هزار و ۶۶۹ نفر بر اساس سامانه سیب تحت پوشش قرار می‌گیرند.

دکتر پرویز قزلباش با اشاره به اینکه پس از انجام این مرحله، واکسیناسیون برای گروه‌های سنی بین ۷۵ تا ۸۰ سال انجام خواهد شد افزود: طبق برنامه تزریق واکسن کرونا به همین روال پنج سال به سمت پایین ادامه خواهد داشت.

وی همچنین به کارآزمایی بالینی تزریق واکسن کوبایی - ایرانی از اواخر هفته جاری در این استان اشاره کرد و گفت: سه هزار داوطلب بین ۱۸ تا ۸۰ سال در این طرح شرکت می کنند که ۲۰ درصد افراد بین ۶۵ تا ۸۰ سال هستند و تعداد مشخصی از داوطلبان دارای بیماری های زمینه ای انتخاب می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: قبل از انجام کارآزمایی بالینی سه، فرآیندهای لازم از قبیل معاینات پزشکی انجام و پس از تزریق، گروهای هدف به مدت هفت ماه تحت نظر قرار خواهند گرفت و استان زنجان جزو هفت استان کشور در اجرای این طرح است.

از خرم آباد خبر رسیده که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفته واکسیناسیون۹۰ درصد کادر درمان این استان علیه ویروس کرونا در مرحله نخست انجام شد.

دکتر "مریم کوشکی" اعلام کرد: در راستای طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ برای واجدین شرایط مرحله اول، ۹۰ درصد کارکنان بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با هماهنگی بیمارستان های تحت پوشش واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کارکنان بهداشتی مراکز ۱۶ ساعته و مراکز غربالگری واکسینه شده اند افزود: برخی کارکنان به دلیل اینکه در حال حاضر مبتلا به کرونا هستند و عده ای نیز به دلیل تمایلات شخصی از دریافت واکسن ممانعت کرده اند.

همچنین رئیس مرکز بهداشت قم گفت: واکسیناسیون کرونا با اولویت سالمندان بالای ۸۰ سال به عنوان اولین مرحله واکسیناسیون عمومی مردم از امروز در این استان آغاز شد.

به گفته وی، تزریق واکسن کرونا به سالمندان بالای ۸۰ سال از امروز ۶ تا ۱۱ اردیبهشت‌ماه جاری ادامه دارد و در مرحله بعد اولویت با سالمندان بالای ۶۰ سال است که به زودی اعلام خواهد شد.

قم از ۲۵ اسفندماه سال گذشته از منطقه آبی وارد زرد کرونایی شد ‌و مسئولان ذی‌ربط درباره احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت در صورت انجام سفر و دورهمی و دیدوبازدیدهای عید از سوی شهروندان و همچنین رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی هشدار داده بودند.

از ۱۳ فروردین‌ماه هم‌زمان با خیز چهارم کرونا در کشور، استان قم نیز از جمله مناطقی است که در وضعیت نارنجی و از ۱۸ فروردین‌ماه نیز در وضعیت قرمز قرار گرفت.

 

هشت کرونا مثبت در قم جان باختند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به ششم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، هشت فرد کرونا مثبت در این استان جان باختند.

محمدرضا قدیر با اشاره به آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید۱۹ در قم، افزود: در این مدت ۱۴۴ نفر با علائم ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های قم پذیر شده‌اند.

وی اضافه کرد: از این تعداد، ۹۶ نفر بستریو ۸۸ نفر از افرادی که در هفته‌های گذشته بستری شده بودند با بهبودی حالشان از بیمارستان مرخص شده‌اند.

به گفته وی، در حال حاضر ۵۴۷ فرد مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند که حال ۱۰۹ نفرشان وخیم است.

قدیر بیان کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به ششم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، یک هزار و ۲۶۱ تست در استان قم انجام شد که ۴۳۶ مورد مثبت بوده است.

 

حال ۴۹ بیمار کرونایی گلستان وخیم است

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به افزایش روز افزون تعداد بیماران کرونایی استان گفت که از مجموع ۶۸۷ بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی و بیمارستانی گلستان، حال ۴۹ نفر وخیم است.

براساس اعلام روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، عبدالرضا فاضل اظهار داشت: تعداد بیماران کرونایی استان روزانه در حال افزایش است که قطع زنجیره ابتلا نیازمند همراهی بیشتر مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

وی افزود: روز شنبه تعداد بیماران کرونایی گلستان ۶۸۶ نفر با ۳۷ بیمار وخیم بود.

فاضل ادامه داد: در حال حاضر وضعیت شیوع کرونا در گرگان، گنبد، گالیکش، مینودشت، آزادشهر، کردکوی و بندرگز قرمز، در بندرترکمن، علی آباد، رامیان، آق قلا و کلاله نارنجی و در گمیشان و مراوه‌تپه زرد است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اظهار نگرانی از کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در روزهای اخیر گفت: توقف ابتلا به کرونا و مهار این ویروس نیازمند همراهی بیشتر مردم و خودداری از ترددهای بی دلیل در شهر و چشم پوشی از برگزاری دورهمی خانوادگی است.

فاضل با تاکید بر این که  ۷۰ درصد شیوع پیک چهارم کرونا در کشور و استان از نوع انگلیسی است، اضافه کرد: علاوه بر دوره کمون کوتاه آن، سرعت انتشار و انتقال بسیار بالایی دارد.

وی ادامه داد: تنها راه مقابله با این ویروس رعایت کامل تمامی شیوه نامه‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شستشوی مستمر دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و حضور نیافتن در مکان‌های شلوغ و سرپوشیده است.

وی از ذخیره کافی ماسک، اکسیژن و دارو برای درمان مبتلایان به کرونا در گلستان نیز خبر داد و افزود: با اضافه شدن هشت دستگاه جدید سی تی اسکن و ۱۷ دستگاه تانکر اکسیژن ساز در مراکز بیمارستانی استان طی یک سال گذشته، اکنون مشکلی در تجهیزات درمانی مبتلایان کرونا نداریم.

 

۱۲ نفر در۲۴ ساعت گذشته براثر بیماری کووید ۱۹در خراسان شمالی جان باختند

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر در این استان براثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باختند که بیشترین آمار تلفات جانی ناشی از کرونا در حداقل پنج ماهه اخیر است.

طبق این گزارش در همین مدت ۹۷ بیمار جدید نیز در این بیمارستان های با علایم مشکوک به  ویروس کرونا بستری شدند تا آمار جمعیت بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های این استان به ۴۴۴ نفر برسد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی گفت : این استان از لحاظ روند صعودی آمار بیماران کووید 19 در شرایط بحرانی  قرار دارد  به طوری که به دلیل روند صعودی آمار بیماران در زمره  یکی از هفت استان کشور با وضعیت شیب تند قرار داریم.

دکتر سید احمد هاشمی  حضور در مراسم های عروسی و عزا، دورهمی های خانوادگی  را دلیل اصلی ابتلا به بیماری کووید 19 در استان خراسان شمالی اعلام کرد و اظهارداشت : اکثر بیمارانی که در روزهای اخیر کارشان به بیمارستان کشید به صورت خانوادگی به این بیماری مبتلا شدند.

وی تنها راهکار برای کنترل و مهار این بیماری را استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و پروتکل های بهداشتی، پرهیز از سفر و دورهمی اعلام کرد و خواهان رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم شد.

وی اضافه کرد : برای پذیرش بیماران کووید ۱۹ حدود ۶۰۰ تخت بیمارستانی در مرحله اول پیش بینی شد که با روند افزایش آمار بیماران در روزهای اخیر ۵۰ تخت بیمارستان تامین اجتماعی نیز برای پذیرش این بیماران آماده سازی شد.

آماده باش بیمارستان ها

دبیر ستاد استانی مقابله با کرونا استان خراسان شمالی گفت : به دلیل روند افزایشی آمار بیماران کووید 19 و شرایط بحرانی حاکم بر این استان، تمام بیمارستان های این خطه شمالشرق کشور برای پذیرش بیماران کووید 19 آماده شدند.

دکتر هاشمی افزود : همچنین مرکز درمان سرپایی بیماران مشکوک به کووید 19 نیز در شهر بجنورد در محل بیمارستان ارتش راه اندازی شد تا بیماران مشکوکی که نیاز به بستری ندارند،  برای رسیدگی و دریافت دارو به این مرکز ارجاع می شوند تا از بار ترافیک بیمارستان های کرونایی کاسته شود.

وی مثبت شدن 50 درصد از افراد مشکوک به کرونا را یکی از نگرانی های درمانگران بیان کرد و بار دیگر از مردم خواست تا پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند و از هر رفتار پرخطری که امکان انتقال ویروس وجود دارد، پرهیز کنند.

استان خراسان شمالی که از نیمه دوم فروردین ماه وارد موج چهارم کرونا شد، از اویل اردیبهشت ماه با افزایش آمار بیماران کووید ۱۹ در زمره یکی از هفت استان با شیب تند این بیماری قرار گرفت به طوری که  مجموع از اول اردیبهشت ماه تاکنون بیش از ۷۰۰  بیمار با علایم ویروس کرونا در بیمارستان های  بستری شدند و در همین مدت نیز ۴۱ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان خراسان شمالی جان باختند که نیمی از این بیماران در ۴۸ ساعت اخیر جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش رسمی دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون ( پنجم اردیبهشت)  ۷۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند تا آمار مرگ بیماران کووید ۱۹ از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون به  بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر برسد و از هشت شهرستان استان نیز هفت شهرستان در وضعیت قرمز و تیره قرار دارند و راز و جرگلان تنها شهرستان استان در وضعیت نارنجی است که در روزهای گذشته آمار بیماران بستری در این شهرستان نیز روند افزایشی به خود گرفت و احتمال قرمز شدن آن نیز وجود دارد.

 

سهمگین‌ترین امواج کرونا را طی ۱۰ روز اخیر در تهران شاهد بودیم

فرمانده ستاد عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه سهمگین ترین امواج ناشی از کرونا را طی ۱۰ روز گذشته در تهران تجربه کردیم، گفت: پیش‌بینی می‌شود این شرایط در تهران حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز آینده تغییر شگرفی نداشته باشد.

علیرضا زالی روز دوشنبه در دیدار با سردار" حسین رحیمی" رئیس پلیس پایتخت، که به مناسبت هفته سلامت انجام شد، با بیان اینکه در تهران سخت‌کوشانه و بسیار  مجدانه خیز چهارم را به معنای واقعی تجربه می‌کنیم، اظهار کرد: همکاران ما به صورت شبانه‌روز و رشادت‌آمیز و مجاهدتی ستودنی در حال تلاش برای مقابله با این بیماری هستند، شاید سهمگین‌ترین و توفنده‌ترین امواج ناشی از بیماری، از ابتدا تاکنون را در تهران در طول ۱۰ روز اخیر تجربه کردیم.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با بیماری کرونا در تهران افزود: حجم بالای مراجعان سرپایی، بدحال بودن بیماران، تغییر در الگوی مراجعان بیماری، بالا رفتن سطح مراجعه بستری، وخامت حال بیماران، اشباع سریع تختها، افزایش تختهای مراقب ویژه و تغییر در افزایش تعداد مرگ و میر شهروندان تهرانی از آثاری است که در روزهای اخیر به شدت تن بر آتش زده و شاهد صحنه‌های تلخ و سهمگین هستیم.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود این شرایط در تهران حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز آینده تغییر شگرفی نداشته باشد و کماکان این شرایط مشقت‌بار و طاقت‌فرسا را که به کادر بهداشت و درمان در حال تحمیل است، شاهد باشیم.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از فرمانده انتظامی تهران بزرگ برای همکاری با ستاد مقابله با کرونا در تهران، خاطرنشان کرد: حسن تدبیر، مدیریت مدبرانه و نگاه عالمانه و مبتنی بر مسئولیت‌پذیری اجتماعی در تهران بزرگ را توسط فرماندهی انتظامی تهران بزرگ شاهد بودیم و هستیم.

زالی ادامه داد: در مواردی همچون تامین امنیت مکفی برای ارائه خدمات، ایجاد انتظام در فرآیندهای درون‌شهری، ایجاد ساماندهی به فعالیتهای اقتصادی کلان‌شهر تهران، شاهد حضور پررنگ و بزرگ نیروی انتظامی بودیم. با توجه به اینکه بین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و میزان ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن وجود دارد، برخورد به شکل منطقی و ایجاد فرآیند گشتهای تلفیقی با کمک عزیزان در حوزه اصناف می‌تواند کمک‌کننده برای کاهش بار سخت این بیماری باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: در کنار مدافعان ارزنده سلامت، فرزندان برومند و غیور نیروی انتظامی از گروه‌های پرخطری هستند که ضمن ارائه خدمات، به انتظام‌بخشی شهر می‌پردازند و خود در معرض خطر هستند و حجم بالای از ابتلای عزیزان در نیروی انتظامی تهران بزرگ حاکی از آن است که دوستان با پذیرفتن ریسک خطرات، کاستی نداشته و به خدمت‌گذاری خود ادامه دادند.

رئیس پلیس پایتخت نیز در این دیدار گفت: یکی از ماموریت های اولویت‌دار نیروی انتظامی تا پایان یافتن این ویروس منحوس، همراهی و کمک به مدافعان سلامت است.

سردار" حسین رحیمی" با بیان اینکه در شرایط بسیار سخت و با محدودیتهای فراوان، با گذشت ۱۴ ماه از شیوع این پاندمی، ایران اسلامی به برکت زحمتکشان عرصه سلامت سربلند بیرون آمده است، بیان داشت:کادر درمان ما به خوبی این مقطع حساس و بحرانی را پشت سر گذاشته اند و همچنانکه در ۸ سال جنگ تحمیلی رزمندگان اسلام مجاهدانه از حدود و ثغور و امنیت مردم دفاع کردند و امروز کادر درمان، پزشکان و پرستاران ثابت کردند از همان جنس رزمندگان دفاع مقدس هستند.

رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به اینکه در پی شیوع ویروس کرونا جلوه های بی نظیر و بی بدیلی از انسانیت و شرافت کادر درمانی به منصه ظهور رسید،  افزود: هجمه بیماری در موج چهارم بسیار سخت و سهمگین است، پزشک و پرستارانی بودند که چندین ماه به منزل خود نرفتتد و اینها جلوه زیبای ایثارگری است که کادر درمان ما این جلوه‌ها را به خوبی به تصویر کشیدند.

این مقام انتظامی با آرزوی بر طرف شدن  این ویروس منحوس و ناشناخته، تصریح کرد: نقش و جایگاه سلامت بعد از شیوع بیماری کرونا بیشتر برای ما پدیدار شد و با خدشه‌دار شدن سلامت، قدر این نعمت را فهمیدیم و تازه متوجه شدیم که سلامت چه نقش مهم و حساسی در اقتصاد و تعاملات اجتماعی دارد.

وی با تاکید بر اینکه کادر درمانی در  این امتحان سخت سر بلند بیرون آمدند، ادامه داد: ایجاد همدلی، اخوت و هماهنگی بین بخش سلامت و سایر اقشار از جمله مدافعان امنیت در این ایام ایجاد شد و ثابت کردیم که در صحنه‌های سخت کنار یکدیگر هستیم.

رحیمی با بیان اینکه به عنوان خادمان امنیت ممنون رشادتهای مدافعان سلامت هستیم، گفت: یکی از ماموریتهای اولویت‌دار نیروی انتظامی تا پایان یافتن این ویروس منحوس، همراهی و کمک به مدافعان سلامت است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ متذکر شد: تلاش کردیم به شیوه مدارا مدارانه نظارت بر رعایت پروتکلها توسط صنوف را رسیدگی کنیم اما ده‌ها واحد صنفی که چندین بار به آنها تذکر داده شده پلمب شد همچنین با جدیت محدودیت های شبانه اجرا می‌شود.

 

آمار ابتلا و بسترهای کرونا در دیلم بیش از وضعیت قرمز است

معاون بهداشت شبکه بهداشت ودرمان دیلم استان بوشهر گفت: شاخص آمار ابتلا و بستری‌های کرونایی در این شهرستان بیش از وضعیت قرمز است و هم اینک در وضعیتی فراتر از این رنگ قرار داریم.

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم روز دوشنبه به نقل از انتقام عزیززاده اظهار داشت: ۳۵ درصد از بیماران کرونایی شناسایی‌شده در این شهرستان مربوط به پنج هفته نخست سال ۱۴۰۰ هستند.

وی بیان کرد: کل بیماران کووید ۱۹ شهرستان دیلم تا هفته اول اردیبهشت‌ امسال یکهزار و ۶۰۹ نفر است که از این مجموع یکهزار و ۲۰ نفر در سال ۱۳۹۹ و ۵۸۹ نفر از  آغاز سال ۱۴۰۰ تا هفته اول اردیبهشت شناسایی شدند.

وی گفت: میزان مرگ ناشی از شیوع ویروس کرونا شهرستان  ۳۸ مورد بوده است که ۲۸ نفر  آن تا پایان ۱۳۹۹  و ۱۰ نفر دیگر از آغاز سال ۱۴۰۰ تا هفته اول اردیبهشت اتفاق افتاده‌است.

عزیززاده اظهار داشت: از ۳۸ مورد مرگ در دیلم، ۲۹ مورد آن با ۷۶ درصد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، قلبی و عروقی، فشارخون و دیابت و مابقی سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی و  چاقی  بوده‌اند.

وی یادآورشد: از مجموع ۳۸ فوتی شهرستان، ۷۲ درصد مرد و ۲۸ درصد زن هستند.

معاون بهداشت شبکه بهداشت ودرمان دیلم افزود: تعداد کل نمونه‌گیری‌های بیماری کووید ۱۹ از زمان شیوع در این شهرستان چهار هزار و ۸۹۷ مورد بوده که سه زار و ۲۹۸ مورد ازطریق پی سی آر و یکهزار و ۵۹۹ مورد رپید تست بوده‌است.

وی  اضافه کرد: از زمان شیوع کرونا ۳۰ مادر باردار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در شهرستان دیلم شناسایی‌ شدند که هفت مورد آن مربوط به  فروردین ۱۴۰۰ است.

عزیززاده گفت:  با آموزش‌های لازم و پیگیری مکرر همکاران ماما و مراقبان سلامت، روند درمان مادران باردار بخوبی انجام شده و  همگی در سلامتی کامل هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت دیلم بیان کرد: همشهریان برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان تا بهبود وضعیت کنونی، از حضور در تجمع‌ها خودداری و  پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن و فاصله اجتماعی را بخوبی رعایت کنند.

شهرستان دیلم در شمال استان بوشهر در وضعیت قرمز تیره کرونایی قرار دارد.

 

کرونا در شبانه‌روز گذشته جان چهار کرمانشاهی دیگر را گرفت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: چهار نفر در این استان در شبانه‌روز گذشته بر اثر ابثلای قطعی به کووید ۱۹ جان باختند که نسبت به روز گذشته ۱۰ نفر کاهش داشته است.

«مهدی محمدی» روز دوشنبه افزود: با احتساب این افراد، مجموع جان باختگان بر اثر ابتلای قطعی به این ویروس از ابتدای اپیدمی تاکنون در استان کرمانشاه به یک هزار و ۶۴۷ نفر رسیده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۸۲۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۵ بیمارستان استان بستری هستند که تعدادشان نسبت به روز گذشته هفت نفر افزاییش یافته است.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: در شبانه‌روز گذشته ۷۳ مورد بیمار مثبت بستری و ۳۶۳ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۹۴ نفر افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۸ بیمار جدید با علایم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شدند و ۱۵۵ بیمار نیز بعد از بهبودی از مراکز درمانی ترخیص شدند.

از مجموع ۱۴ شهرستان استان کرمانشاه اکنون ۹ شهرستان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز و مابقی نارنجی و زرد هستند.

 

مرحله دوم واکسیناسیون کرونا از فردا در کرمانشاه آغاز می‌شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به پایان مرحله اول واکسیناسیون در استان در شب گذشته، گفت: مرحله دوم واکسیناسیون برای گروه‌های هدف از ساعت هشت صبح فردا (۷ اردیبهشت) در استان آغاز می‌شود.

دکتر «ابراهیم شکیبا» افزود: بعد از پایان مرحله اول واکسیناسیون که دیشب ساعت ۲۲ پایان یافت، فردا سه‌شنبه برای جمعیت بالای ۸۰ سال، بیماران سرطانی و بیماران خاص واکسن کرونا تزریق می‌شود.

او گفت: در مرحله اول واکسیناسیون که ویژه کادر بهداشت و درمان و جمعی از افراد در معرض خطر استان بود، ۱۹ هزار و ۲۱۶ دوز واکسن تزریق شد و برای اجرای این مرحله نیز حدود ۱۰هزار دوز واکسن وارد استان شده است.  

 

روند ویروس کرونا در گچساران به شرایط تثبیت رسید

فرماندار گچساران گفت: در اجرای طرح محدودیت های کرونایی تعداد بستری شدگان روند ویروس کرونا در این شهرستان در ۲ هفته گذشته به شرایط تثبیت رسیده است.

علیرضا اتابک روز دوشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا افزود: تعداد بستری شدگان بیماری کووید۱۹ در بیمارستان های نفت و شهید رجایی شهر دوگنبدان هم اکنون ۸۴ نفر می باشد.

وی بیان کرد:  بر این اساس فعالیت مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ در این شهرستان‌ها از امروز ۶اردیبهشت به مدت یک هفته همچنان متوقف و تعطیل است.

فرماندار گچساران تاکید کرد: وضعیت ویروس کرونا در این شهرستان بسیار شکننده است و شهروندان باید نسبت به رعایت مراقبت های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا بیش از پیش مراقب باشند.

اتابک تصریح کرد: ۳۰ هزارو ۷۹۷ مورد تست کرونا از ابتدای انتشار ویروس کرونا تا کنون در این شهرستان از افراد با علائم مشکوک گرفته شده  که نمونه آزمایشی هشت هزارو ۱۵۳  نفراز این تعداد مثبت بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱۱ نفر در این شهرستان بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

اتابک ابراز کرد: تاکنون اقدامات پیشگیرانه مناسبی برای مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در این شهرستان برداشته شده و همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به تعطیلی و اعمال محدودیت برای بسیاری از صنوف انتظار می رود بانک‌های شهرستان در دریافت اقساط و چک‌ها مراعات حال مردم را بکنند.

فرماندار گچساران با بیان اینکه برگزاری هرگونه نشست و تجمع انتخاباتی با توجه به شرایط شیوع کرونا و قرمز بودن شهرستان خلاف قانون و ممنوع می باشد افزود: در صورت مشاهده تجمعاتی برای حمایت از داوطلبان انتخابات پیش رو ، برگزارکنندگان به شعبه قضایی تخلفات انتخاباتی معرفی می‌شوند.

اتابک بیان کرد: در صورتی که شخص مبتلا به کرونا در شرایط قرنطینه مکان خود را رها کند با آن برخورد جدی و قانونی انجام می گیرد زیرا  افزایش آمار کرونا از افراد قرنطینه نشات می گیرد.

فرماندار گچساران  افزود: واکنش‌های در فضای مجازی مبنی بر تزریق واکسیناسیون پاکبان شهرداری دوگنبدان انجام گرفته که به این مسائل پرداختن کار درستی نیست.

وی ابراز کرد: با توجه به تاثیر محدودیت های ۲ هفته ای کرونا در شهرستان، شیب نزولی ابتلا به بیماری به معتی عادی شدن شرایط نیست و مردم باید همچنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند.

اتابک با بیان اینکه با رعایت کردن نکات بهداشتی می توان از پیک این بیماری عبور کرد، گفت: افرادی که مراسمات عزاداری آنها شلوغ برگزار شود طبق قانون به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

اتابک بر حفظ سلامت مردم تاکید کرد و افزود: از همه ظرفیت ها  برای جلوگیری از برگزاری چنین نشست‌هایی استفاده خواهیم کرد و مرکز بهداشت باید نظارت‌های خود را جدی‌تر و نیروی انتظامی از برگزاری چنین تجمعاتی جلوگیری کند.

وی گفت: دورهمی‌های خانوادگی و تجمع‌های غیر ضروری، نشست های انتخاباتی، آیین های ختم، تشییع جنازه و شادی مهمترین عوامل انتقال ویروس کرونا در این شهرستان است.

اتابک گفت: با وجود تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برپایی نشست های انتخاباتی، مراسم عروسی، دورهمی و مهمانی از سوی برخی افراد همچنان ادامه دارد که این مهم تهدیدی برای انتشار ویروس کروناست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.