عزیز سهندی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در قالب این طرح ثبت‌نام حداقل ۳۰ درصد از فرهنگیان و معلمان فعال در آذربایجان‌غربی برای کمک به ایتام پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: در صورت تحقق این برنامه بیش از  هفت هزار نفر به جمع حامیان ایتام و فرزندان محسنین آذربایجان‌غربی افزوده می‌شود که نزدیک به یک سوم کل حامیان است.

وی بیان کرد: با به نتیجه به رسیدن طرح هر فرهنگی یک حامی تعداد حامیان ایتام و محسنین استان به بیش از ۳۰ هزار نفر می‌رسد که رقمی قابل توجه به شمار می‌رود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۶۰۰ یتیم و فرزند محسنین در استان وجود دارد که پس از تحقق طرح هر فرهنگی یک حامی، متوسط حامیان هرکدام از این فرزندان به سه نفر می رسد.

سهندی گفت: در حال حاضر متوسط حامی هر یتیم و فرزند محسنین در آذربایجان غربی کمی بیش از ۲ نفر است.

وی افزود: در راستای کمک به ایتام و فرزندان محسنین بیش از سه‌هزار حامی طی سال جاری به جمع حامیان در آذربایجان‌غربی افزوده شده که در صدد هستیم با اجرای طرح های مختلف، این رقم را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سرانه دریافتی نقد فرزندان تحت حمایت بیش از ۷۰ هزار تومان است که در صدد رساندن این رقم به ۱۰۰ هزار تومان هستیم.

طرح اکرام ایتام از نیمه دوم سال ۱۳۷۸ با هدف حمایت از کودکان یتیم و تامین نیازمندی‌های آنان در زمینه‌های معیشتی، تحصیلی و درمان آغاز شد. در این طرح، افراد نیکوکار با پذیرفتن و تقبل حمایت مالی از یک یا چند یتیم در طول سال نسبت به رفع مشکلات مادی و معنوی آنان در قالب کمک به یتیم خاص، کمک به دانش‌آموز خاص و کمک به دانشجوی خاص اقدام میکنند.

افراد حقیقی یا حقوقی که در این طرح «حامی» نامیده می‌شوند با مراجعه به کمیته امداد امام(ره) یا درگاه‌های الکترونیک و تکمیل فرم اعلام همکاری، آمادگی خود را جهت تحت حمایت گرفتن یک یا چند کودک یتیم اعلام می‌کنند.

در طی مدت حمایت ، مبالغ واریزی حامی مستقیم به حساب فرزندان معنوی تحت حمایت واریز می شود.

حامیان می‌توانند با هماهنگی کمیته امداد امام(ره) از محل سکونت ایتام موردنظر بازدید کرده و نسبت به رفع دیگر مشکلات آنان نیز اقدام کنند.

«طرح محسنین» نیز از سال ۱۳۹۰ به صورت آزمایشی در پنج استان کشور با هدف حمایت مالی از کودکان با سرپرست ناتوان شروع شد و در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار کودک در قالب این طرح از کمک‌های مادی مردم خیر و نیکوکار کشورمان بهره‌مند می‌شوند.

علاوه بر این تعداد که دست مهربانی هموطنان عزیز، یاریگر این خانواده‌ها هستند، ۱۰۰ هزار کودک با سرپرست ناتوان در کشورمان زندگی می‌کنند که بیش از پیش نیازمند توجه و محبت همنوعان خود هستند.

طرح محسنین با هدف حمایت از این کودکان و با حمایت کمیته امداد امام(ره) درصدد است از مردم خیّر کشورمان که علاقه‌مند به مشارکت در طرح هستند، ثبت نام کرده و مقدمات حمایت از این کودکان را فراهم آورد.

در حال حاضر بیش از یک میلیون حامی در کشور وجود دارد که حدود ۲.۵ درصد آن مربوط به آذربایجان غربی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.