اخبار مرتبط

هاشم لاجانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مالکان و دارندگان امتیاز سرقفلی و مستاجران واحدهای صنفی مشغول در بازار روز تا 28 اردیبهشت سال جاری فرصت دارند نسبت به نقل مکان واحدهای خود به شهرک صنفی کاوه اقدام کنند.
وی با بیان اینکه مهلت تعیین شده آخرین فرصت جابجایی مشاغل مزاحم است، افزود: این اقدام با مشارکت شهرداری مهاباد و بر اساس ماده 30 قانون صنفی کشور و در پی اجرای تعهدات محضری اخذ شده از دارندگان پروانه کسب مشمول طرح انتقال به شهرک صنفی کاوه انجام می شود.
لاجانی اظهار داشت: 34 واحد آلاینده و مزاحم از جمله صنعتکاران درب و پنجره سازی، آلومینیوم کاری و آهن فروشی در بازار روز مهاباد مشغول به فعالیت هستند که به سبب تولید صدای زیاد در دسته مشاغل آلاینده صوتی قرار دارند و طبق قانون باید از داخل شهر خارج شوند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون استقبال خوبی از این طرح نشده است، بیان کرد: شهرک صنعتی کاوه هم اکنون دارای 408 باب مغازه است که از این تعداد 151 واحد در اختیار اتاق اصناف است و کارهای زیربنایی از جمله فاضلاب، آب، برق، گاز و تلفن آن انجام شده است.
رییس اتاق اصناف مهاباد اضافه کرد: مشاغل مزاحم دارای پیامدهایی چون ناامنی، اختلال در رفت و آمد، بدمنظره ‌کردن چهره شهر، ایجاد آلودگی ‌های صوتی و بصری و اشغال مساحت زیادی از معابر و ایجاد مزاحمت برای رفت و آمد شهروندان است.
به گزارش ایرنا، 28 شغل در فهرست مشاغل آلاینده قرار دارد که مکانیکی، نجاری، صافکاری، درب و پنجره سازی، سنگبری، تراشکاری و نقاشی از جمله آنهاست.
مهاباد دارای 6 هزار و 800 واحد صنفی پروانه دار است.
با همکاری شهرداری و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرک صنفی با عنوان کاوه در ورودی جاده میاندوآب برای مشاغل آلاینده ایجاد شده است که برخی از صنوف برای رفتن به این مکان هنوز مقاومت نشان می دهند.
استقرار مشاغل مزاحم به ویژه صنعتکاران در شهر مهاباد نه تنها شهروندان را از جنبه های مختلف آزار می دهد بلکه بر اقتصاد و کسب و کار اصناف دیگر نیز تاثیر گذاشته است.
طبق آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، شهرداری ها و دستگاه های اجرایی مرتبط موظف هستند با استفاده از ابزارهای تشویقی از قبیل تعیین محل جدید استقرار، تامین زیرساخت های لازم و فراهم کردن تسهیلات بانکی برای تسهیل در انتقال مشاغل و صنوف مزاحم شهری برنامه ریزی و اقدام کنند.
9903/6185/7129
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.