جعفر علیزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکهزار و 860 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان در سال زراعی گذشته به کشت چغندرقند اختصاص یافت که تاکنون بیش از 82 هزار تُن از محصول برداشت شده تحویل کارخانه های قند شده است.
وی ادامه داد: بیشترین میزان چغندرقند برداشت شده در این شهرستان به میزان 60 هزار تُن تحویل کارخانه قند ارومیه شده و بقیه به کارخانه های قند میاندوآب و خوی تحویل داده شده است.
وی اظهار داشت: میانگین برداشت چغندرقند در مزارع این شهرستان امسال بیش از 50 تن در هکتار است که این میزان نسبت به پارسال در هر هکتار پنج تُن افزایش داشته است.
علیزاده گفت: هنوز بیش از یکهزار و 500 تُن چغندر برداشت شده این شهرستان در نوبت تحویل به کارخانه های قند قرار دارند و پیش بینی می شود که تا پایان دی سال جاری، تحویل کارخانه های قند شود.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد اضافه کرد: امسال در راستای کمک به مشکلات حوضه آبریز دریاچه ارومیه، میزان اراضی زیر کشت این محصول در مقایسه با پارسال 700 هکتار کمتر شده و به کشت گندم پیشگام اختصاص یافته است.
وی گفت: بیش از 1.5 میلیون مترمکعب با کاهش این سطح از زیرکشت در مصرف آب کشاورزی این شهرستان صرفه جویی شده است.
علیزاده در خصوص پرداخت مطالبه های چغندرکاران نیز گفت: کارخانه های قند، 30 درصد مبلغ کل محصول را در لحظه تحویل به آنان پرداخت می کنند و مابقی آن را در طول فعالیت این واحدها به کشاورزان پرداخت خواهند کرد.
وی افزود: امسال چغندرقند با عیار 16 به قیمت هر کیلوگرم 31 هزار و 200 ریال خریداری می شود که از این مقدار 410 ریال به ازای هر کیلوگرم بابت هزینه حمل به کشاورزان پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا برداشت چغندرقند از 15 شهریور آغاز شده است و تا پایان آذرماه ادامه می یابد؛ سال گذشته در مجموع 95 هزار تُن چغندرقند در 2 هزار هکتار از مزارع مهاباد برداشت شده بود.
مهاباد در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از 80 هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.
3020/6185/7129
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.