رضا اردکانیان روز چهارشنبه در آیین افتتاح نیروگاه بادی آقکند شهرستان میانه در سفر رییس جمهوری اظهار کرد: از ابتدای دولت تاکنون ۶ میلیون و ۸۵۶ هزار نفر از روستاییان از شبکه اب سالم بهره مند شده اند که تا پایان دولت این رقم را به ۱۰ میلیون نفر خواهیم رساند.

وی ادامه داد: از نیمه دوم امسال سعی داریم تا به هم وطنان خود و کسانی که از بیرون از مرزها تحولات کشور را رصد می کنند نشان دهیم که با وجود اعمال شدیرترین تحریم ها، شاهد گردش چرخ های توسعه، عمران و فعالیت در کشور هستیم.

اردکانیان در رابطه با افتتاح نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی آقکند میانه گفت: در پویش «الف، ب،» ایران هر هفته در یک یا دو استان طرح های بزرگی در سطح کشور به بهره برداری می رسد که این هفته در آذربایجان شرقی شاهد این بهره برداری ها هستیم.

وی نیروگاه بادی آقکند شهرستان میانه را بزرگ ترین نیروگاه بادی کشور با ۲۰ توربین دو و نیم مگاواتی معرفی کرد و افزود: ۸۰ درصد تجهیزات نیروگاه طراحی و ساخت داخل بوده و انتقال تکنولوژی از ۱۰ سال پیش صورت گرفته و اکنون شاهد به ثمر رسیدن این پروژه عظیم به دست متخصصان، صنعتگران و دانشمندان ایرانی هستیم.

وزیر نیرو از هزینه کرد ۹۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری غیردولتی برای این نیروگاه خبر داد و گفت: این طرح نقش مهمی در تامین برق پایدار منطقه به ویژه جنوب شرق استان آذربایجان شرقی خواهد داشت و در اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم نیز سهم عمده ای دارد.

وی اضافه کرد: نیروگاه بادی آقکند از مناسب ترین اشکال نیروگاه های تجدید پذیر است و ما در کشور تا ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده برای احداث نیروگاه های بادی را داریم که دولت نیز توجه جدی به این امر دارد.

اردکانیان با بیان اینکه نیروگاه بادی آقکند نقش مهمی در کاهش آلاینده های زیست محیطی دارد، صرفه جویی در مصرف آب و سوخت را از دیگر مزایای این طرح عنوان کرد و گفت: این طرح ۱۷۵ هزار مگاوات ساعت انرژی در سال تولید می کند.

وی همچنین در خصوص برنامه وزارت نیرو برای  کنترل و مهار سیلاب ها گفت: به دلیل اینکه در سال گذشته پربارش‌ترین سال در پنج دهه اخیر را پشت سر گذاشتیم، دولت از امسال به موضوع مهار سیلاب توجه جدی دارد.

وزیر نیرو با اشاره به اهتمام دولت برای عمران و آبادی کشور از تکمیل ۲۲۷ طرح وزارت نیرو در ۳۱ استان با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان خبر داد و افزود:در مجموع ۶۰ طرح با اعتبار ۴۳۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

اردکانیان،به شناسایی ۷۵۰۰ کیلومتر رودخانه های با اولویت یک اشاره کرد و افزود: امسال اولویت ما طرح های مطالعاتی برای مهمندسی رودخانه و لایروبی در حدود ۱۱۰۰ کیلومتر از مجموع ۷۵۰۰ کیلومتر خواهد بود که اعتبار خوبی نیز برای این امر در نظر گرفته شده و ۵۰ درصد از مخازن ما برای دریافت سیلاب های معتبر خالی است.

وی یکی دیگر از برنامه های دولت را جلب مشارکت بیشتر مصرف کننده ها بیان کرد و گفت: هر چقدر مصرف کننده ها چه در خانگی، چه صنعت و چه در کشاورزی همکاری بیشتری داشته باشند، مدیریت بار به نحو مناسب تری صورت می گیرد که خوشبختانه تابستان امسال به مدد همکاری و هماهنگی مردم بالاترین سطح صرفه جویی در مصرف برق را داشتیم و ۳۸۰۰ مگاوات اوج بار را کاهش دادیم که نتیجه آن نبود خاموشی بود و توانستیم  بالاترین میزان انرژی را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

همزمان با سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی و با حضور وزیر نیرو، نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی آقکند در شهرستان میانه افتتاح شد.

این مزرعه بادی با توان تولید برق بیش از ۱۷۵ گیگاوات ساعت و با ۲۰ واحد که ظرفیت هر واحد ۲ و نیم مگاوات است در روستای آقکند از توابع بخش کاغذکنان میانه واقع شده و برق مورد نیاز برای ۱۰۴ هزار خانوار این شهرستان را تامین می کند.

توربین های بادی و تجهیزات مورد نیاز برای احداث نیروگاه بادی آقکند داخلی بوده و در شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا طراحی و ساخته شده است.

این نیروگاه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت به میزان ۴۹ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و آب به میزان ۳۸ هزار متر مکعب شده و از انتشار ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ تن آلاینده زیست محیطی جلوگیری می کند.

اجرای این پروژه از اسفند سال ۱۳۹۶ آغاز شده و سنگرون آخرین واحد نیز در آبان امسال به اتمام رسید.  

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.