ایرج ثقفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس مساجد و مدارسی که از استحکام لازم و کافی در برابر زمین لرزه های احتمالی برخوردار هستند شناسایی شده و در صورت لزوم روستاییان زلزله زده در این اماکن اسکان داده می شود.

وی اظهار داشت: در کنار این اقدام، چادرهای اسکان موقت نیز در کنار روستاهای زلزله زده آماده شده که در آنها امکانات رفاهی اولیه، وسایل گرمایشی و تغذیه ۷۲ ساعته نیز مهیا است.

ثقفی مجموع صدمه دیدگان زلزله در شهرستان سراب را  ۱۷۸ نفر اعلام و اضافه کرد: این تعداد تاکنون به مراکز درمانی و بیمارستانی شهرستان مراجعه کرده اند که دلیل اصلی مراجعه اغلب آنها ترس و دلهره حاصل از زمین لرزه بوده است.

به گفته وی تعداد ۹۳ نفر فقط به دلیل ترس و دلهره و مشکلات روحی و روانی به بیمارستان ها مراجعه کرده اند و بقیه افراد نیز صدمه های جزیی بدنی داشتند.

ثقفی اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۱۳ نفر به دلیل جراحات وارده در مراکز درمانی سراب بستری هستند و یک نفر نیز به دلیل شدت صدمات به تبریز منتقل شده است.

وی با اشاره به اینکه در زلزله اخیر تعداد ۲۵ روستای شهرستان سراب آسیب دیده و خرابی و ریزش ساختمان داشته است، گفت: در همان ساعات اولیه زلزله اقداماتی برای آواربرداری انجام شده که در مرحله اول ساختمان های دارای سکنه شناسایی شده و تعدادی از این اماکن که شاید در جریان پس لرزه ها دچار حادثه شوند، تخلیه شد تا برای آواربرداری و بازسازی آماده شوند.

ثقفی با بیان اینکه در این زلزله تعداد ۲۰۰ دام سبک و سنگین زیر آوار مانده بود، از دفن بهداشتی لاشه های آنها با هماهنگی دامپزشکی استان خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه آواربرداری و ساماندهی واحدهای مسکونی و دامی در معرض خطر در اولویت ستاد بحران شهرستان قرار دارد، اظهار داشت: در این راستا تعداد ۲۵ دستگاه لودر و کمپرسی از شهرهای معین سراب درخواست شده است تا در روزهای آینده با جدیت تمام به موضوع آواربرداری و ساماندهی وارد شویم.

شهرستان سراب با جمعیت ۱۳۲ هزار نفر با دو بخش، ۴ شهر، ۹ دهستان و ۱۳۶ روستا و آبادی در فاصله ۱۳۵ کیلومتری شرق تبریز واقع شده است.

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد امروز (جمعه) حوالی شهر ترک از توابع شهرستان میانه در آذربایجان شرقی را لرزاند که تاکنون حدود ۱۶۰ پس لرزه داشته و آخرین آن راس ساعت ۷ و ۷ دقیقه امروز / شنبه / به قدرت ۲.۶ ریشتر ترکمنچای میانه را لرزاند.

زلزله روز گذشته ۵ جان باخته و ۵۲۹ مصدوم بر جا گذاشت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.