به گزارش ایرنا در ویژه برنامه «عصر کتاب» تبریز  از بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی، از مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان شرقی، تجلیل می‌شود.

آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در چهارمین برنامه «عصر کتاب» به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

بهروز عزبدفتری متولد ۱۳۱۷ در تبریز  و دانشیار زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز است؛ کتاب های «آبگینه بر دوش و باران سنگ؛ برگردان انگلیسی اشعار برگزیده شاعران معاصر ایران»، «نعل در آتش ( هفده گفتار در حوزه های ادبیات و زبانشناسی)»،  «ادبیات و بازتاب آن»، «زبان و ذهن کودک»، «درباره نوآم چامسکی» و «روانشناسی هنر» از جمله آثاری است که از وی به چاپ رسیده است.

خلیل سلطان القرایی متولد سال ۱۳۲۹ در شهر تبریز است؛ او دکترای رشته فلسفه تعلیم و تربیت را پس از عزیمت به فرانسه از دانشگاه میرای فرانسه شهر تولوز در سال ۱۳۵۹ کسب کرد و از سال ۱۳۶۱ به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گروه علوم تربیتی مشغول به کار شد؛ از جمله آثار امین القرایی می‌توان به کتاب‌های «مرزبان‌نامه»، «فلسفه تعلیم و تربیت و آرای تربیتی»، «یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی» و «در جست‌وجوی معنای زندگی» اشاره کرد.

حسین دوستی متولد ۱۳۳۸ در اهر، انتشار کتاب را از سال ۱۳۷۳ و کتاب « تاریخ و جغرافیای ارسباران» آغاز کرد؛ او کار تحقیق و تألیف کتاب را عمدتاً در موضوع ارسباران‌شناسی و به طور پیوسته ادامه داد؛ از جمله آثار دوستی می‌توان به «ادبیات مرثیه در ارسباران»، «همصدایی با شهریار»، «نگاهی به تاریخ و جغرافیای ارسباران»، «مشتاقی و مهجوری: یادنامه مفاخر و مشاهیر آذربایجان» و «عاشوراسرایی» اشاره کرد.

براساس این گزارش، سلسله برنامه های «عصر کتاب استانی» در راستای برنامه‌های سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها برگزار می‌شود.

آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی سه شنبه (۵ شهریورماه) ساعت ۱۸ در تبریز، خیابان امام خمینی(ره)، نرسیده به چهارراه آبرسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تالار خاقانی برگزار می‌شود.

۵۱۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.