اخبار مرتبط

تراز آبی دریاچه ارومیه در ۱۱ اسفندماه امسال به ۱۲۷۰.۸۳ رسیده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۵ سانتیمتر و  نسبت به اول مهرماه امسال ۵۶ سانتیمتر افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا، در بازدید جمعی از خبرنگاران به مناسبت ۱۵ اسفند، روز ملی دریاچه ارومیه خلیل ساعی بین خبرنگاران گفت: بارش‌های مطلوب امسال و اقدامات چهارساله‌ دستگاه‌های اجرایی و متولیان احیا، باعث شده آب زیادی به پیکره‌ی دریاچه ارومیه منتقل شود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این‌که امسال وسعت دریاچه ارومیه حدود ۲۸۰ متر مربع افزایش یافته، خاطرنشان کرد: امسال وسعت دریاچه ارومیه دو هزار و ۳۷۹ کیلومتر مربع ثبت شده؛ در حالیکه سال گذشته وسعت آن دو هزار و ۹۳ کیلومتر مربع بود.

او ادامه داد: حجم آب دریاچه ارومیه در ۱۱ اسفند سال 97، دو میلیارد  و ۲۰۰ میلیون مترمکعب ثبت شده ولی در مدت زمان مشابه سال گذشته، یک میلیارد و 640 میلیون مترمکعب آب گزارش شده بود، اکنون میزان حجم آب دریاچه ۵۶۰ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

ساعی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه را به دلیل افزایش بارش‌ها و اقدامات انجام شده توسط ستاد احیا مطلوب دانست و گفت: طی پنج سال گذشته تاکنون تراز آبی دریاچه به ۱۲۷۱ نرسیده است، اگر بارش‌های بهاری محقق شود، قطعا می‌توانیم ترازآبی دریاچه را به ۱۲۷۱سانتی‌متر  برسانیم.

وی با اشاره به پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: اگر پروژه‌های میان مدت از جمله انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه تا پایان سال آینده به اتمام برسد، سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب به پیکره‌ی دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

وی ادامه داد: پروژه انتقال پساب تصفیه شده تبریز نیز تا اوایل سال ۹۸ به بهره برداری می‌رسد که ۱۲۳ میلیون مترمکعب آب از این محل به دریاچه منتقل می‌شود، روان آب‌ها نیز امسال از طریق لایروبی مسیل‌ها جزو برنامه‌ی کاری ستاد احیای دریاچه ارومیه محسوب می‌شود.

ساعی با بیان این‌که حمایت‌های مردمی در بخش مصرف بهینه می‌تواند سهم زیادی در احیای دریاجه ارومیه داشته باشد، گفت: کشاورزان منطقه تاکنون برای تغییر الگوهای کشت در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه تلاش زیادی کردند و محصولاتی از نوع کم آب بر کاشته‌اند،  توسعه و ترویج گیاهان دارویی نیز در منطقه جزو برنامه‌های ستاد احیا است که در این راستا مکان‌هایی برای تغییر الگوی کشت به عنوان پایلوت در استان انتخاب شده  است.

وی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه بازار فروش را برای محصولات کشاورزان فراهم کرده تا بتوانند تولیدات خود را به فروش برسانند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: احیای دریاچه ارومیه نیازمند مشارکت اجتماعی و مردمی است، همگان می‌توانند در بخش کشاورزی، صنعت و شرب با صرفه جویی و مصرف بهینه‌ی آب در احیای دریاچه ارومیه نقش موثری داشته باشند، اکنون مردم از تبعات منفی و مضررات ناشی از خشکی دریاجه ارومیه آگاه شده‌اند، به همین دلیل اگر همت و مشارکت جمعی داشته باشیم، می‌توانیم دریاچه را احیا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بازدید اخیر، قایقرانان به دلیل وضعیت مطلوب دریاچه ابراز خرسندی می‌کردند؛ چراکه استفاده از قایق، گشت و گذار در دریاچه جزو برنامه‌های تعطیلات نوروزی برای مسافران است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی درباره اعتبار تخصیص یافته‌ برای اجرای پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال‌جاری، گفت: حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای حوضه‌ی آبریز دریاچه‌ی ارومیه به سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان تخصیص یافته که ۱۴۷ میلیارد تومان آن متعلق به آذربایجان‌شرقی است.با توجه به این‌که آذربایجان شرقی حدود ۱۵ درصد حق آبه‌ی دریاچه را تامین می‌کند به همین دلیل سهم کمی از اعتبارات را نسبت به سایر استان‌ها برای هدایت حق آبه و سایر پروژه‌ها نیاز دارد.

وی با اشاره به ۱۵ اسفند ماه که روز ملی دریاچه‌ی ارومیه نام گذاری شده، گفت: بازدیدهایی در این روز از حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام می‌دهیم تا آخرین وضعیت دریاچه اطلاع‌رسانی شود، طی سال‌های آتی نیز برنامه‌های متعددی در این روز خاص انجام خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.