به گزارش دوشنبه ایرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی به همراه معاون فرهنگی و رسانه‌ای، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب استان با حضور در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ضمن زیارت بارگاه مطهر آن حضرت، در جوار آرامگاه شاعر بلند آوازه ایران، پروین اعتصامی حاضر شدند و با نثار فاتحه یاد و خاطره این شاعر پرآوازه را گرامی داشتند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این آیین که با حضور خادمان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) همراه بود، با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی پروین اعتصامی در روزهای ٢٤ و ٢٥ اسفند جاری، گفت: قلمروی شعر و ادب آذربایجان و تبریز در طول زمان بسیار گسترده بوده و در حقیقت پروین اعتصامی محصول جریان گسترده و عمیق فرهنگی تبریز است.
محمد محمدپور با اشاره به ضرورت معرفی مفاخر و مشاهیر بزرگ حوزه فرهنگ و ادب بیان کرد: با وجود اینکه پروین اعتصامی عمر کوتاهی داشت، ولی در این مدت زمان کوتاه زندگی، مضامین تربیتی و اجتماعی تاثیرگذاری از خود به یادگار گذاشته است؛ آثار پروین اعتصامی و خدماتی که به نسل های متوالی ارایه شده باید به بهترین نحو معرفی شود.
وی با بیان اینکه پروین اعتصامی در حوزه فرهنگ ایران به «اختر چرخ ادب» معروف است، افزود: باید آثار ادبی که به عنوان گنجینه های فرهنگ و ادب ایران مطرح هستند بیش از گذشته به دنیا معرفی شود تا ارزش چنین آثار ادبی با مضامین عرفانی، تربیتی و انسانی مشخص شود.
پروین اعتصامی بزرگترین شاعره ایران است که در تاریخ ادبیات پارسی ظهور کرده است؛ اشعار وی پیش از آنکه به صورت دیوان منتشر شود در مجلد دوم مجله بهار که به قلم پدرش مرحوم یوسف اعتصام الملک انتشار می یافت، چاپ می شد(1302 ـ 1300 خورشیدی).
دیوان اشعار پروین اعتصامی شامل 6 هزار و 500 بیت از قصیده و مثنوی و قطعه تاکنون چندین بار به چاپ رسیده است.
عمر پروین بسیار کوتاه بود. کمتر زنی از میان سخنگویان اقبالی همچون پروین داشت که در دورانی این چنین کوتاه شهرتی فراگیر داشته باشد.
پنجاه سال و اندی است که از درگذشت این شاعره بنام می گذرد و همگان اشعار پروین را می خوانند و وی را ستایش می کنند و بسیاری از ابیات آن به صورت ضرب المثل به زبان خاص و عام جاری گشته است.
در سال 1314 نخستین دیوان پروین اعتصامی شاعره توانای ایران به همت پدر ادیب و گرانمایه اش انتشار یافت.
وی در شب 16 فروردین سال 1320 خورشیدی با بیماری حصبه در تهران زندگی را بدرود گفت. پیکر او را به قم بردند و در جوار قبر پدر دانشمندش در مقبره خانوادگی بخاک سپردند.
جشنواره بین المللی پروین اعتصامی به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز در روزهای ٢٤ و ٢٥ اسفند در سالن پتروشیمی تبریز برگزار می شود.
3093/518
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.