کتاب «ولایت تکوینی از دیدگاه قاضی سعید قمی و امام خمینی(س)» به قلم شهلا یزدان پناه توسط انتشارات چاپ و نشر عروج، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، کتاب «ولایت تکوینی از دیدگاه قاضی سعید قمی و امام خمینی» در 295 صفحه و در شمارگان 1000 نسخه به بازار عرضه شد.

در این کتاب ناشر در مقدمه‌ای ضمن اشاره به بحث مهم «ولایت» می‌نویسد: «انسان کامل دو جنبه دارد؛ یکی وجهه خلقی و کثرت؛ و دیگری وجهه حقّی و وحدت؛ که اولی مبدأ دومی در عالم کثرت است، و دومی مبدأ اولی در عالم وحدت است. بنابراین «ولایت» وجهه حقّی و وحدت نبوت، و «نبوت» وجهه خلقی و کثرت ولایت است.»

در بخشی دیگر از مقدمه ناشر در مورد دو شخصیت تاثیر‌گذار بر این اثر چنین آمده است: «قاضی سعید قمی و امام خمینی از عارفان و سالکان این صراط قویم مستقیم می‌باشند که دیدگاه آنان در فوائد الرضویه تألیف قاضی سعید قمی و تعلیقه امام خمینی(س) بر آن به هم پیوند خورده است. با توجه به نکته‌سنجی این دو عالم بزرگ درباره آن حقیقت سترگ، ضرورت داشت که مسئله ولایت تکوینی از دیدگاه آنان برررسی شود.»

همچنین مولف کتاب، خانم شهلا یزدان‌پناه نیز در مقدمه بر این کتاب می‌گوید: «نظریه ولایت تکوینی، از یک طرف مربوط است به استعدادهای نهفته در موجودی که به نام انسان در روی زمین پدید آمده است و کمالات بالقوه‌ای که این موجود شگفت دارد و قابل به فعلیت رسیدن است و از طرف دیگر، مربوط است به رابطه این موجود با خدا.»

همچنین در ادامه این مقدمه می‌افزاید: «مسائل عرفانی آن چنان در نظر ایشان -امام خمینی- جنبه شهودی داشت که آن چه را می‌نوشتند، کاملاً به آن یقین داشتند و هرگز مطلب مشکوک یا مظنون در مسائل عرفانی را منعکس نمی‌کردند. از عبادات به نماز شب، و از ادعیه به زیارت جامعه، دعای کمیل، مناجات شعبانیه علاقه و اهتمام وافر داشتند.»

این کتاب جهت بررسی ابعاد مختلف بحث «ولایت»، در پنج فصل تنظیم شده است. در این کتاب، انواع ولایت و راه رسیدن به مقامات آن و شئونات ولایت تکوینی با توجه به نظرات حضرت امام(س) مورد بررسی قرار گرفته است.

عناوین فصل‌های این کتاب به ترتیب عبارتند از: مفهوم‌شناسی ولایت، انواع ولایت، جلوه‌های ولایت انسان کامل، راه رسیدن به ولایت و شئونات ولایت است.

نگارنده در بخش نتیجه‌گیری می‌افزاید: انسان کامل، دارنده بالاترین حد ولایت تکوینی بعد از خداوند، معرفی شده است. او با اسم اعظم، اعیان ثابته و ... رابطه دارد و دارای مقامات معنوی بی‌شماری از جمله: مقام مشیت مطلقه، مقام جامعیت، مقام مسجودیت فرشتگان، مقام عبودیت، مقام خلافت الهی و قدرت تصرف و تسخیر جهان می باشد. اعتقاد به وجود انسان کامل، دارای نتایج و آثار فراوانی در حیطه اجتماعی، تربیتی، اخلاقی، سیاسی و... است.

شایان ذکر است که کتاب «ولایت تکوینی» با قیمت 100000 ریال و مشتمل بر مقدمه ناشر و مقدمه مولف و پنج فصل، توسط چاپ و نشر عروج «وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)»، منتشر شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.