"سرگئی بورد یلیاک" عصر شنبه در نشست علنی اعضای شورای اسلامی شهر یزد افزود: همچنین تصمیم یونسکو در مورد شهر "لویو" اوکراین هم مناسب بود، شهر "لویو" و "یزد" هر ۲ هم تاریخی هستند و هم مرکز صنعتی و هم فضای خوب و دلپذیری دارند. 

وی اضافه کرد: ما مذاکراتی خوبی با استاندار و شهردار یزد داشتیم  و تجربه ما از این شهر فراموشی شدنی نیست. 

وی تصریح کرد: خیلی جالب است که بافت تاریخی این شهر، همزمان با مدرن شدن، حفظ شده و ماندگار مانده است.

وی در مورد خواهر خواندگی ۲ شهر یزد با لویو اوکراین هم اظهار داشت: شهرداری های "لویو" و "یزد" در حال تنظیم متن خواهر خواندگی این ۲ شهر هستند که امیدواریم با این اقدام زمینه ارتباط دو جانبه این ۲ شهر فراهم شود. 

بورد یلیاک بر اهمیت گردشگری توریست درمانی یزد تاکید کرد و گفت:این شهر از امکانات درمانی خوبی برخوردار است. 

رئیس شورای اسلامی شهر یزد هم در این نشست با اشاره به اینکه یزد یک شهر تاریخی و کویری است گفت: عمده ترین  وظایف شورای اسلامی، انتخاب شهردار ،نظارت بر عملکرد  شهری و همچنین مسائل مدیریتی شهری است.

غلامعلی سفید افزود: با توجه به اینکه  شرکت الکترون اوکراین در زمینه تولید ناوگان و حمل نقل عمومی از قبیل اتوبوس برقی فعالیت می کند گفت: در صورت تامین منابع مالی از طرف شما  وارد مذاکره می شویم. 

وی افزود: همچنین در زمینه توزیع غلات اوکراین در استان‌های جنوب و جنوب شرقی می توانیم همکاری کنیم.

سفید به سفیر اوکراین  پیشنهاد داد در سفر به یزد  از بندر خشک یزد بازدید کند چون با توجه به امکاناتی که دارد می تواند زمینه همکاری بیشتری در مسائل مختلف داشته باشیم.

وی همچنین خواستار برقراری خط هوایی بین المللی مستقیم استان یزد به اوکراین شد و افزود: اگر شرکت هواپیمایی اوکراینی این کار را انجام دهد ما موافقت مقامات کشوری را خواهیم گرفت و این یک کار ارزشمند است.

وی با اشاره به بازدید تیم اعضای شورای اسلامی شهر یزد از اوکراین افزود: از اینکه دانشگاهی در" لویو"  زبان فارسی را تدریس می کند بسیار خرسند هستیم به همین دلیل اساتید و دانشجویان این دانشگاه را به یزد دعوت می کنیم. 

وی خاطر نشان کرد:امیدواریم با خواهرخواندگی شهر لویو با یزد زمینه توسعه همکاری این ۲ شهر بیش از بیش فراهم شود. 

 رییس کمیسیون عمران شورای شهر یزد هم در این نشست گفت: شهر یزد پایتخت معماری ایران است.

محسن عباسی با بیان اینکه قواعد و قوانین خاصی برای ساخت و ساز و فعالیت‌ها در این بافت تدوین شده افزود: امروز یزد بعنوان مدرسه معماری خشتی در حوزه مرمت و معماری در ایران و جهان مطرح است.

وی تصریح کرد: بافت تاریخی یزد هنوز زنده است  و مردم اصیل یزدی ساکنان بافت هستند و زندگی در آن جاری و ساری است.

عباسی افزود:بسیار تلاش شده که ارزش های  بافت و اصالت آن حفظ شود و به نیازهای روز ساکنان پاسخ داده شود.

بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید تا آرزویی چندین ساله با تلاش و پشتکار جمعی به واقعیت تبدیل شود.
بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۳ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده بود.
استان یزد یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیر منقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.