نخستین برداشت اولیه از این آمار که در جدولی با رتبه بندی استان‌ها در این زمینه منتشر شده این است که پزشکان برخی استانها در مطب خود کارتخوان ندارند!.

در این جدول، پزشکان استان های مختلف در زمینه "اتصال کارتخوان‌ها به سامانه سازمان مالیاتی" و نه "داشتن یا نداشتن کارتخوان" رتبه بندی شده اند؛ در جدول یاد شده استان های قم، اردبیل و آذربایجان غربی، به ترتیب با ۵۶، ۵۲ و ۵۱ درصد بیشترین همکاری را با سازمان امور مالیاتی در زمینه اتصال کارتخوان به سامانه این سازمان داشتند.

استان یزد در این جدول با ۲۲ درصد در زمره چهار استان آخر است و همین موجب سوء تعبیر برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اینکه "فقط ۲۲ درصد پزشکان یزدی از کارتخوان استفاده می‌کنند" شده است. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در استان یزد ، پزشکی نیست که کارتخوان نداشته باشد و در این زمینه از پزشکان خواسته شده برای رفاه حال مردم نسبت به نصب کارتخوان اقدام کنند.

دکتر "محمود نوری شادکام" روز دوشنبه افزود: "داشتن یا نداشتن کارتخوان" و "ثبت نام در سامانه امور مالیاتی" دو موضوع جداست و آنچه در خبر این سازمان اعلام شده فقط شامل پزشکانیست که کارتخوان آنها به سامانه این سازمان متصل نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا پزشکان یزدی که بالای ۹۹ درصد آنها کارتخوان دارند به سامانه امور مالیاتی متصل نمیشوند اظهار داشت: بهتر است این پرسش را با خود پزشکان مطرح کنید.

دکتر نوری شادکام در عین حال یادآور شد: شاید دلیل آن برخی تبعیضات باشد؛ در حالی که بیش از ۲۰ شغل مختلف، مشمول اتصال کارتخوان به سامانه امور مالیاتی هستند چرا فقط بر روی پزشکان متمرکز شده اند؟.

وی اضافه کرد: از ۳۰۰ هزار نفری که اخیرا اعلام شده درآمدی ماهانه بالای یک میلیارد تومان دارند شاید  کمتر از ۵ درصد آنها را پزشکان تشکیل دهند حال سوال این است که چرا بر روی بقیه متمرکز نمیشوند و همه نگاهها به سوی پزشکان است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هم به ایرنا گفت: بر خلاف تصور عموم و انعکاس غیردقیق سازمان امور مالیاتی، به جز ۲ یا سه مورد، تمام پزشکان و متخصصان یزدی اقدام به نصب کارتخوان کرده اند.

دکتر ابراهیم سلمانی افزود: موضوع "نصب کارتخوان" با "ثبت کارتخوان و داشتن سامانه فروشگاهی" متفاوت است.

به گفته وی آمار ۲۲ درصدی که از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شده در حقیقت شامل آن دسته از پزشکانیست که کارتخوان آنها در سازمان این سازمان ثبت شده و از این روز نباید این امر، معیار داشتن یا نداشتن کارتخوان باشد. 

در استان یزد به ازای هر یکهزار نفر جمعیت، سه پزشک فعالیت دارند و این استان از لحاظ تعداد پزشک نسبت به جمعیت اعم از متخصص ، فوق تخصص ، داروساز ، دندانپزشک و پرستار جزو استانهای برخوردار کشور است.

مجموع پزشکان استان ۲ هزار و ۹۵۲ نفر هستند که  از این تعداد ۲۹۲ نفر پزشک عمومی، ۸۴۳ نفر پزشک متخصص و فوق تخصص ، یک هزار نفر دندان پزشک، ۱۳۰تن دکتر داروساز و ۶۸۰ نفر پرستار هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.