مجتبی جوهری روز سه‌شنبه در مجمع انتخاباتی هیات پهلوانی و زورخانه‌ای یزد با اشاره به اینکه ورزش پهلوانی و زوخانه‌ای یکی از رشته‌های اصیل ملی است افزود: برای توسعه آن در سال‌های اخیر در کشور با همراهی تمام بخش‌ها و علاقه‌مندان گام‌های خوبی برداشته شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های خوبی  در استان‌ها از  لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و حمایت مردم و خیران وجود دارد ولی  باید این روند توسط هیات‌ها  با برنامه‌ریزی روز به روز گسترش یابد.

این مسئول ورزشی اظهار داشت: برگزاری رقابت‌های مختلف زورخانه‌ای در تمام رده‌های سنی، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتقا و استعدادیابی از جمله برنامه‌هایی است که باید مورد توجه مسئولان استان‌ها باشد.

جوهری گفت: بهره‌گیری از تمام عوامل فرهنگی و اجرایی و فرهنگ‌سازی با همکاری رسانه‌های 

گروهی از دیگر برنامه‌هایی است که در سطح کشور پیگیری می‌شود.

وی از اداره‌کل ورزش و جوانان یزد و پیشکسوتان این استان خواست تا مسئول جدید هیات را همراهی و حمایت کنند.            

در این مجمع هادی پاک‌نیا با کسب  ۱۴ رای از مجموع ۱۵ رای ماخوذه به عنوان سکاندار جدید هیات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان انتخاب شد 

حدود چهار هزار نفر از علاقه‌مندان به این ورزش اصیل ایرانی در رده‌های مختلف سنی در استان سازماندهی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از بیمه ورزشی برخوردارند.

در تاریخ معاصر استان یزد در این رشته به افراد نام آوری چون «پهلوان بزرگ یزدی»، «پهلوان ابراهیم حلاج» و «پهلوان محمد عبدل معروف به پهلوان کوچک» و … بر می‌خوریم نشان از قدمت ورزش پهلوانی زورخانه‌ای در یزد دارد.

این رشته مجموعه حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی‌اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است.

ورزش پهلوانی شامل میل گرفتن، پا زدن، سنگ گرفتن، چرخ زدن، میل‌بازی و شیرین‌کاریبین پاست.

در یزد کودک چهار ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در این رشته فعالیت دارند و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌های پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

استان یزد ۴۸ هیأت ورزشی و افزون بر ۶۵ هزار بیمه شده زیرپوشش در رشته‌های مختلف دارد، جمعیت استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر بود.

۷۵۳۶/ ۲۰۴۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.