حجت الاسلام علیرضا میرجلیلی شامگاه سه‌شبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این گردشگران، شهروندان فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، هلند، انگلستان،  سوئیس، ترکیه، دانمارک، الجزایر، برزیل، مراکش، استونی و چین بودند.

به گفته وی همچنین حدود ۱۰۰ نفر از این گردشگران سه شنبه شب با حضور در مراسم ویژه شام غریبان نسبت به ثبت آن اقدام می‌کنند.

این مسئول فرهنگی استان بیان داشت: از ابتدای ماه محرم تاکنون افزون بر ۶۰۰ گردشگر خارجی با حضور در برنامه‌های مختلف خاص این ایام شرکت کردند.

به گفته وی حضور گردشگران مذهبی در استان تا ۱۳ محرم ادامه دارد، پیش بینی می‌شود افزون بر هزار نفر و ۵۰۰ با حضور کارشناسان در برنامه‌های عزاداری و برنامه‌های فرهنگی این ایام شرکت کنند.

مسئول بخش بین‌الملل دبیرخانه یزد، حسینیه ایران ،گفت:  مبلغان مذهبی مسلط به زبان‌های خارجی در مجموعه‌های امیرچقماق، مسجد جامع و امامزادگان یزد مستقر هستند  که به سئوال و احتمالا موارد ابهام گردشگران خارجی در مورد مراسم‌ عزاداری و فلسفه قیام عاشورا پاسخ می‌دهند.   

میرجلیلی بیان داشت: حضور گردشگران در مراسم‌های سینه زنی، روضه‌خوانی، پخت آش نذری، مراسم تاسوعا در مسجد حظیره، مراسم نخل‌برداری در تفت، اشکذر، مهریز و دیگر شهرستان‌ها و شام غریبان از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد است.

استقبال از حضور گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد نزدیک به ۱۰ سال است که با همکاری جامعه المصطفی حوزه علمیه قم، وزارت میراث‌ فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، سازمان اوقاف و امورخیریه، حسینیه‌ها و شهرداری انجام می‌شود و این حرکت به الگویی برای دیگر شهرها از جمله اصفهان، شیراز و کاشان تبدیل شده است.

سال گذشته  حدود هزار و ۵۰۰ نفر گردشگر خارجی از ۳۰ کشور در برنامه‌های محرم یزد حضور پیدا کرده بودند.

یزد از جمله شهرهای تاریخی و فرهنگی است که ۲۰۰ هکتار از ۷۵۰ هکتار بافت تاریخی آن ۱۸ تیر ۱۳۹۶ در چهل و یکمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درکراکوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، که پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شده بود.

استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و ۸۵۰ اثر به ثبت ملی رسیده است.

یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه‌ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.

گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی، عرصه های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.

۷۵۳۶/ ۲۰۴۷

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.