در کشور ما تولید داخلی با موانعی از جمله موانع داخلی ، عدم نقدینگی کافی، وابستگی، ناکارآمدی و بهره‌ وری پایین بخش‌های تولیدی روبروست.
این عوامل باعث شده تا به تولید داخلی از درون، ضربه وارد شده و انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در امر تولید از بین برود.
از جمله عوامل خارجی نیز می‌ توان به رقابت نابرابر وارد کنندگان محصولات خارجی با تولید کنندگان داخلی اشاره کرد؛ واردات گسترده‌ای که سبب شده، ادامه‌ فعالیت بخش‌های صنعتی و بخش کشاورزی با تهدیدات جدی مواجه شوند.
از طرفی در اقتصاد ما سهم زیادی از سود تولید کننده به دلال ها می رسد و همین انگیزه‌های تولیدی را در مقابل سود دلالی کاهش می‌دهد.
از این رو می‌ توان فعالیت‌های غیرمولد ، قاچاق، واردات رسمی و غیررسمی و دلالی را از جمله عوامل خارجی دانست که در حال تضعیف بخش های تولیدی هستند.
یکی دیگر از عوامل خارجی تحریم است، ولی از آنجا که تحریم هم‌چون تیغ دو لبه است، بیش‌تر از آن که تهدید برای اقتصاد قلمداد گردد، می‌تواند فرصتی باشد تا وابستگی تولید را از بین برده و ناکارآمدی که ناشی از وابستگی تولید داخلی به ماشین‌ها و تجهیزات خارجی بوده را از بین ببرد.
اگر تولید ملی در کشور رونق بگیرد و وابستگی به کالاهای مصرفی و کالاهای راهبردی کاهش پیدا کند میزان اثرگذاری تحریم نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.
باید فعالیت‌های غیر مولد اقتصادی را به عنوان رقیب اصلی تولید مهار کرده و اجازه ندهیم جریان نقدینگی و سرمایه موجود به سمت آنها برود.
ما هرمقدار برای رونق تولید فعالیت انجام دهیم، اما به مسئله مهار رقبای تولید توجه نکنیم، فعالیت هایمان تقریبا هیچ اثری نخواهد داشت.
در گذشته مشاهده شد که بخش زیادی از سرمایه‌های مردمی همچون سیل، بخش‌های مختلف اقتصاد را درنوردید و با رفتارهای سوداگرانه و دلالی لطمات جدی به اقتصاد کشور وارد کرد.
مهمترین دلیلی که نتوانستیم سیل نقدینگی را مهار کنیم عدم استفاده از ابزارهای مهار فعالیت‌های غیر مولد بود برای نمونه ابزار مالیات یکی از ابزارهایی است که می توان به کمک آن فعالیت ‌های غیر مولد را از جذابیت انداخت تا سرمایه‌ها به سمت فعالیت ‌های تولیدی سرازیر شود.
فعالیت هایی از جمله دلالی در بازار ارز و سکه، دلالی در بازار مسکن، دلالی در بازار خودرو، حجم زیادی از سرمایه‌ها را مشغول به خودش می‌کند و در نتیجه تولید مشکل نقدینگی پیدا می کند، پس اگر بخواهیم تولید را تقویت کنیم حتما باید رقبای تولید را محدود کنیم.
یکی دیگر از راهبردها در رونق تولید تسهیل در فضای کسب و کار و تولید است، مسیر تولید پر مانع و پر چالش است. مشکلات و موانع متعددی که بارها و بارها مطرح شده ولی متاسفانه بهبود پیدا نکرده است.
رفع مشکلات تولید کار سختی نیست اما به دلیل آنکه ذینفعان قدرتمندی در نقطه مقابل قرار دارند، کار سخت شده است؛ در سال جدید باید با جدیت به دنبال رفع موانع کسب و کار خواهیم بود و اراده لازم را برای حل این مشکلات داریم.
اردکان بر سر تقاطع کریدور های بین المللی شمال به جنوب و شرق به غرب ریلی و جاده ای کشور واقع شده است و وجود راه آهن سراسری و زیرساخت های حمل و نقل جاده‌ای مناسب سبب شده است که همواره اردکان به عنوان یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های سرمایه گذاران برای تولید باشد.
همچون سنوات گذشته با قدرت و به صورت ویژه از تولیدکنندگان در بخش صنعت و کشاورزی حمایت می کنیم و در حد توانمان در رفع مشکلات آنها خواهیم کوشید.
در سال جدید باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات ناشی از کمبودهای وارداتی تولیدکنندگان به اشکال مختلف رفع شود و در سایه شرایط ایجاد شده، اگر دغدغه تولید کنندگان و مسئولان بر این باشد تا به داشته های داخلی توجه داشته باشند و آن را تقویت کرده و رشد دهیم، قطعا بر مشکل تحریم ها غلبه خواهیم کرد.
همه باید برای تحقق شعار سال تلاش کنیم و فرمانداری و سایر ادارات باید در این زمینه پیشقدم باشند تا بتوانیم قدم موثری در شکوفایی اقتصاد برداریم.
علیرضا جدیدی اردکانی ، سرپرست فرمانداری اردکان
7544/ 6197
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.