اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد نسبت به گزارش خبری درباره سگ های ولگرد، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایلنا،  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد در جوابیه ای نسبت به گزارش خبری ایلنا با عنوان "شهرستان‌های مجاور، سگ های ولگرد را در یزد رها می کنند"  توضیحاتی را ارائه کرد. 

در این جوابیه آمده است: یکی از مشکلات مهم بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور وجود سگ های ولگرد می باشد که با توجه به برخی بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان و به مخاطره افتادن سلامت انسان و محیط زیست، لازم است اقدامات اساسی در خصوص کنترل اصولی این حیوانات به عمل آید. بر این اساس، مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداریها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بلا صاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد را وظایف شهرداری دانسته است.

علاوه برآن مستند به بند 31 ماده 10 اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیاری ها مصوبه 21/11/80، دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد در سال 87 تدوین و ابلاغ گردید. در دستورالعمل مزبور، تشکیلات اجرایی کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در 4 سطح ملی، استانی، شهرستانی و اجرایی و مراحل اجرایی عملیات کنترل سگ‌های ولگرد به طور کامل دیده شده است که اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد به عنوان یک ارگان همکار تلاش خود را در جهت اجرای صحیح و اصولی کنترل جمعیت سگ های ولگرد معمول داشته است.

اما آنچه که در این مرحله قابل تامل است اینکه، روش های گذشته شهرداری ها و دهیاری ها برای کنترل جمعیت سگ های ولگرد چندان موفق نبوده و نتیجه آن،  عود جمعیت سگ های ولگرد و جفت شدن آن ها با حیات وحش (گرگ، شغال و...) و تولید های هیبریدهایی است که به جوامع انسانی نزدیک شده و آسیب های زیادی را وارد می نمایند.از اینرو به نظر می رسد در وهله اول ضرورت دارد بر علل عود جمعیت سگ های ولگرد تمرکز نمود و موضوع دفع زباله های انسانی و لاشه های مرغ و دام را که موجب تامین غذایی این حیوان شده و تبعات بعدی را پدید می آورد به طور جدی از طریق ارگان های متولی مطالبه نمود.

بدیهی است به طور همزمان عملیات اجرایی کنترل سگ های ولگرد مطابق با دستورالعمل مربوطه بایستی به مرحله انجام برسد تا دستیابی به نتایج مطلوب امکان‌پذیر گردد. در غیر اینصورت کمافی السابق مشکل همچنان پابرجا خواهد بود و صرف هزینه و وقت دهیاری ها و شهرداری ها مثمر ثمر نخواهد افتاد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.