بهزاد کوهستانی روز چهارشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان سیاهکل   ۶۵ هزار راس  دام سبک شامل  بز و گوسفند و تعداد  ۳۰هزار راس دام سنگین( گوساله و گاو )  وجود دارند که  در فصل کوچ حدود ۱۲ هزار و ۹۱۰ راس دام سبک و دو هزار و ۶۰۰ راس دام سنگین در شهرستان کوچ داده می شوند.

وی خاطرنشان کرد: روستاهای مناطق ییلاقی این  شهرستان ، ۳۰ روستا در مناطق دیلمان و پیرکوه است که این روستاها در فصل بهار استفاده می شوند و در سایر ایام سال خالی از سکنه  هستند .

وی ادامه داد: در بخش دیلمان و پیرکوه حدود ۱۹۵ مرتع به مساحت ۱۶ هزار و ۸۲۰ هکتار وجود دارد که ۷۷ مرتع ییلاقی ، ۵۶ مرتع جلگه ای و ۶۲ مرتع قشلاقی هستند که توسط دامداران به عنوان چراگاه دام استفاده می شوند. 

وی یاد آورشد:علاوه بر دامداران شهرستان سیاهکل ؛ دامداران شهرستان های لاهیجان و لنگرود نیز به مناطق ییلاقی دیلمان و پیرکوه کوچ می کنند که بتدریج باآغاز سرما به مناطق پایین دست برمی گردند.

رییس جهادکشاورزی سیاهکل افزود: در کوچ ییلاق به قشلاق دامداران از مناطق ییلاقی وارد مناطق زمستانی خود می شوند اما قبل از آن یک مرحله در مناطق میان بند توقف می کنند که این مناطق حد فاصل ییلاق و قشلاق قرار دارند که به آن کهلت می گویند و دامها بعد از چند ماه چرا،  با سردشدن بیشتر هوا به مناطق پایین دست کوچ داده می شوند و در فصل بهار با گرم شدن هوا دوباره مهاجرت معکوس  آغاز می شود.

وی مهمترین مشکل دامداران کوچنده شهرستان سیاهکل را جلوگیری از ورود دام ها به مناطق جنگلی ذکر و خاطرنشان کرد : با ورود دام ها مشکلی برای جنگل ایجاد نمی شود و  دام ها خسارتی به این عرصه ها وارد نمی کنند .

۶۰درصد جمعیت شهرستان سیاهکل در روستاها زندگی می کنند که حدود ۹۰ درصد این جمعیت  دامدار هستند و از این جمعیت ۵۰ درصد  به مناطق کوهستانی دیلمان و پیرکوه کوچ می کنند.

یک هزار و ۷۳۶ نفر در قالب حدود ۳۰۰ خانوار جمعیت کوچنده شهرستان سیاهکل را تشکیل می دهند.

همه ساله کوچ پاییزه از شهریور ماه آغاز می شود و تا آذر ماه  به پایان می رسد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.