نسرین غزنوی روز شنبه در برنامه درختکاری در دهستان حیران آستارا گفت: با توجه به آب و هوای معتدل و سرد مناطق جنگلی لاتون، حیران، باباعلی، چلوند و اسپینه آستارا، ۳۵ هزار اصله نهال سازگار با محیط نظیر افرا، ون و بلوط تا ۱۴ آذرماه در آن نواحی کاشته خواهد شد.

وی اضافه کرد: در کاشت درختان از دانش آموزان، سازمان های مردم نهاد، دستگاه های اجرایی و ورزشکاران استفاده می شود و این طرح در ترویج درختکاری و صیانت از جنگل ها نیز موثر است.

وی بیان کرد: چرای بی رویه دام و بهره برداری های غیر مجاز از جنگل ها باعث فرسایش و رانش خاک شده است و این امر، خطر سیلاب را افزایش می دهد.

غزنوی گفت: صیانت از درختان و جنگل ها مهم تر از کاشت آنهاست و ماموران منابع طبیعی با متخلفان و متعرضان به اراضی ملی آستارا و بخصوص در کوهستان حیران مقابله می کنند.

وی افزود: هر یک هکتار جنگل، سالانه ۲ و نیم تن اکسیژن تولید می کند و با توجه به افزایش جمعیت و گسترش زندگی ماشینی، برای محافظت جنگل ها و مراتع باید همکاری عمومی صورت گیرد.

وسعت اراضی ملی آستارا ۴۰ هزار هکتار است و ۳۲ هزار هکتار آن را گونه‌های جنگلی بلوط، راش، توسکا، ممرز، نمدار، ملج، لیلکی، انجیلی، آزاد، افرا، گردو، شیردار، گیلاس وحشی، فندق، شمشاد جنگلی و ون تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و اراضی جلگه ای و جنگلی در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.