رییس انجمن اسب ایران و مسئول برگزاری این جشنواره روز جمعه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این دوره از جشنواره ۷۶ اسب در ۹ رده سنی زیر یکسال، یک تا دو سال،  دو تا سه سال، ۴ تا ۶ سال، ۷ تا ۱۰ سال و بالای ۱۰ سال شرکت داده شده اند.

هوشنگ افشاری افزود: در طول زمانی که از جشنواره پنجم تاکنون طی شده در این جشنواره همه اسب هایی که شرکت داده می شوند اسب کاسپین هستند و اسب نژاد دیگر در این جشنواره شرکت داده نمی شود.

افشاری با اشاره به اصالت اسب کاسپین تصریح کرد: این اسب مادر اسب های عرب، ترکمن، مغول و عرب مصری است و مشخصات خاص خود را دارد که برای داوران تعریف شده است.

رییس انجمن اسب ایران همچنین گفت: داوران این جشنواره بر اساس ویژگی های شاخص اسب کاسپین از جمله فنوتیپ اسب، درصد خالص بودن نژاد اسب براساس مقررات بین المللی اسب کاسپین و سایر ویژگی های مورد نظر اسب های حاضر را ارزیابی و برترین ها را انتخاب می کنند.

افشاری افزود: توصیه می کنیم برای آموزش سوارکاری و همچنین انس با اسب به عنوان نجیب ترین حیوان، والدین برای آموزش فرزندان خود از سن پنج سالگی اقدام کنند تا با اسب کاسپین سوارکاری را یاد گرفته و پس از آن با اسب های بزرگتر وارد مسابقات و جشنواره ها شوند.

رونق گردشگری منطقه ازاد با برگزاری رویدادهای ملی ورزشی

در ادامه  این مراسم معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری با برگزاری رویدادهای مهم ورزشی در دستور کار این سازمان است اظهار کرد: سازمان منطقه ازاد انزلی در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود، میزبانی رویداد های فرهنگی و اجتماعی و ورزشی را در راستای رونق توریسم در دستور کار دارد .

مجید فاتحی با اشاره به برگزاری هجدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب کاسپین افزود: تفاوت این دوره با دوره های قبل دراین است که حامیان مالی هجدهمین جشنواره اسب کاسپین، فعالان اقتصادی منطقه آزاددانزلی بودند و از کمترین اعتبار دولتی استفاده شد.

بر اساس اطلاعات علمی اسب کاسپین قدیمی ترین نژاد اسب در دنیا و پایه دیگر اسب ها از جمله اسب عرب و ترکمن است. زنده یاد لوئیز فیروز اسب کاسپین را از ایران به جهانیان شناساند و پس از آن با بررسی های علمی روشن شد که پیشینه وجود این اسب در کرانه دریای خزر به بیش از پنج هزار سال پیش باز می گردد.
اسب کاسپین قابلیت های زیادی برای پرش دارد و اسبی رام، دارای سری کوچک، چشمان بزرگ، گوش های کوتاه، پیشانی پهن ، پاهای ظریف ، سم های بیضی و محکم ، رنگ یک پارچه و حرکات نرم است.
این اسب اصیل ایرانی توسط مجامع مختلف بین المللی در معرض خطر انقراض معرفی شده است.
شهرستان انزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.