اخبار مرتبط

گزارش شامگاه یکشنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا حاکیست؛ مرتضی براری در دیدار با استاندار گیلان، با بیان توضیحاتی در خصوص اقدامات و دستاوردهای سازمان فضایی و جایگاه ایران در صنعت فضایی بین المللی اظهار داشت: کشور ایران در حوزه فضایی با استفاده از توان متخصصان بومی، دستاوردهای مهمی کسب کرده و از معدود کشورهایی است که به تمامی چرخه دانش و فناوری فضایی دست یافته و توانسته این دانش را بومی سازی کند.
وی با اشاره به زیرساخت های توسعه فضایی در کشور خاطر نشان کرد: ایجاد زیر ساختارهای لازم موجب شده تا امروز به چرخه کامل داده های فضایی دست یابیم و جزو 9 کشور دارنده چرخه فناوری فضایی باشیم.
براری همچنین با تاکید بر ضرورت حضور شرکت های دانش بنیان در بخش های فضایی افزود: بر اساس آمارها، 76 درصد اقتصاد فضا توسط بخش خصوصی مدیریت می شود و شرکت های دانش بنیان نیز در کل زنجیره ارزش فضا حضور دارند و ما نیز در تلاش هستیم تا این بخش را تقویت کنیم.
رئیس سازمان فضایی کشور با اشاره به ضرورت استفاده از داده های ماهواره ای برای مدیریت بهینه منابع سرزمینی گفت: اعلام آمادگی می کنم که در حوزه داده های فضایی و ایجاد بستر و سامانه جهت تجمیع همه ظرفیت های بالقوه و بالفعل گیلان، سرمایه گذاری های لازم را با همکاری استانداری گیلان و دستگاه های مربوطه به عنوان استان پایلوت انجام دهیم.
مصطفی سالاری استاندار گیلان نیز با اشاره به اهمیت اطلاعات مکانی در دنیا گفت: داده های ماهواره ای ضمن اینکه در تصمیمات سطح کلان تاثیرگذار است، اطلاعاتی مکان محور دقیقی را در حوزه های مختلف در اختیار علاقمندان جهت تصمیم گیری های خرد و کلان قرار می دهد.
وی به قابلیت های استان گیلان در حوزه گردشگری و کشاورزی اشاره کرد و افزود: برخورداری از سامانه اطلاعات مکان محور با بکارگیری تصاویر ماهواره ای و اطلاعات توصیفی دستگاه های اجرایی مختلف می تواند در حوزه سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده و تسهیل و دقت تصمیم گیری ها بالاخص در حوزه کسب و کار، کارآفرینی و سرمایه گذاری موثر بوده و در معرفی فرصت ها، رفع موانع و تسهیل و تسریع کار موثر باشد.
نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: استانداری گیلان آمادگی دارد تا در راستای استفاده از اطلاعات جغرافیایی و مکان محور فضایی با همکاری و پشتیبانی سازمان فضایی کشور، به عنوان استان الگو سامانه اطلاعات جغرافیایی را راه اندازی کرده و مورد بهره برداری قرار دهد.
7296/2007/
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.