خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم بزی: با شیوع بیماری کرونا گروه های بسیاری برای پیشگیری و کمک به نیروهای فعال در این رابطه اقدام کردند. یکی از این گروه های فعال و البته موثر، هیات های مذهبی استان گلستان هستند که به صورت منسجم و با برنامه ریزی به این مساله ورود کرده اند. با علی اسدی رئیس شورای هیئت های مذهبی گلستان در درباره فعالیت ستاد مردمی مقابله با کرونا گفتگو داشتیم.

وی در این رابطه اظهار کرد: از جمله اعضای مهم این ستاد، افراد حاضر در هیات های مذهبی و مداحان هستند، همچنین سمن ها و هیات های مردم نهاد که سابقه فعالیت های خوبی دارند، در کنار ما قرار گرفته اند.

اسدی ادامه داد: یکی از اعضای بسیج محله و یک نماینده شبکه بهداشت در این ستاد حضور دارند، البته ممکن است افراد دیگری نیز اضافه شوند که ما در هر محله شورایی داشته باشیم تا پیگیری امورات هر محله را انجام دهیم.

رئیس شورای هیئت های مذهبی گلستان با بیان اینکه هم اکنون در گرگان ۸۴ محله شناسایی شده است، ابراز کرد: از بین این ۸۴ محله حدود ۵۳ محله هدف شناسایی و نهایی شد، تا بتوانیم نیرو های مستقر خود را در این محلات داشته باشیم.

علی اسدی بیان کرد: در حال حاضر دیگر شهرستان های استان نیز در حال تقسیم بندی محلات خود هستند؛ به طور مثال شهرستان گنبد، حدود ۴۴ محله دارد و در بین آن‌ها نیروهای هیات ها را شناسایی کرده ایم و اقدامات پاکسازی، ضدعفونی و توزیع اقلام بهداشتی را از طریق آنها انجام می دهند.

وی اضافه کرد: در محلات گرگان هم تیمی را به عنوان «شورای سلامت» قرار می دهیم و این شورا ترکیبی از نماینده هیات ها، مدیر و یا مسئول هیات و همچنین یک روحانی است که در آن محله مستقر می شوند.

رئیس شورای هیئات های مذهبی گلستان گفت: در این راستا روحانیون ما هم پای کار آمدند تا در محلات در کنار ما حضور داشته باشند و همچنین به طور مرتب مراجعات حضوری با مردم دارند البته نکات بهداشتی در این ارتباط به طور کامل رعایت می شود.

وی معرفی روان شناسان داوطلب را یکی دیگر از کارهای ستاد عنوان کرد و افزود: این افراد شناسایی و به ستاد معرفی شده اند و ما هم اسامی این روان شناسان را توزیع کرده ایم، تا افراد نیازمند به مشاوره تلفنی بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند و یا اینکه از طریق فضای مجازی مشاوره بگیرند.

ضد عفونی و گندزدایی محلات توسط هیئات های مذهبی

رئیس شورای هیئات های مذهبی استان ضدعفونی و گند زدایی محلات را یکی دیگر از کارهای مهم این نهاد مذهبی عنوان کرد و افزود: هیات های مذهبی در روستا ها و شهرستان ها اقدام به تهیه مواد شوینده، دستگاه های سمپاش، تراکتور و یا کوله های سم پاش کردند.

وی اضافه کرد: این کارها با هماهنگی دهیاری ها و بسیج انجام شد و معابر، مساجد، هیات ها، پارک ها، عابربانک ها و مغازه ها را در سطح روستا و محلات ضد عفونی کردند.

اسدی گفت: به دلیل اینکه نیروهای شهرداری، به علت گستردگی محلات در برخی جاها مشکلاتی داشتند، با آن‌ها هماهنگی هایی را انجام دادیم تا در کنارشان کار ضدعفونی و گندزدایی را انجام دهیم.

وی با اشاره ضدعفونی کردن پمپ بنزین ها و عابر بانک ها توسط گروه های جهادی ابراز کرد: این کار به صورت روزانه انجام می شود و همچنین ضد عفونی کردن فروشگاه های بزرگ و هایپرها هم توسط گروه های جهادی انجام می شود.

تولید ماسک توسط خانم های خانه دار

اسدی با توجه به کمبود مشکل مواد بهداشتی و ماسک عنوان کرد: گروه های متفاوت ما تلاش کردند تا نسبت به تهیه، تولید و توزیع ماسک، توسط خانم هایی که عضو هیئات هستند، این بانوان در خانه های خود، کار دوخت ماسک را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: این ماسک ها دریافت شده و کار ضد عفونی آن نیز انجام شده است و در حال حاضر بخشی از آنها به بیمارستان ها اهداء شده و بخشی دیگر نیز در مناطق حاشیه نشین و آسیب پذیر توزیع شده است.

علی اسدی افزود: خوشبختانه، توانسته ایم کار تولید ماسک را گسترش دهیم و قرار شده است تا تمامی کسانی که ماسک را تولید می کنند را به مرکزی که در شورای هیات های مذهبی معرفی کردیه ایم بیاورند.

وی اضافه کرد: ما با با همکاری آستان قدس رضوی ماسک ها در مناطق هدف توزیع می کنیم.

اسدی تامین عمومی مایحتاج عمومی اقشار آسیب پذیر که به خاطر این بیماری کار خود را ازدست داده اند را، از دیگر کارهای هیات های مذهبی عنوان کرد و گفت: این بسته ها بین کسانی که به واسطه این بیماری کار خود را از دست داده اند، توزیع می شود.

رئیس شورای هیات مذهبی استان ادامه داد: کار دیگری که با هماهنگی اداره اوقاف شهرستان انجام داده ایم، رصد خانوارهایی بود، که مشکل پرداخت قبض آب داشتند و این کار از طریق یکی از موقوفات خیری که وقف شده است، پیگیری کرده ایم تا هزینه آب خانوارهای بی بضاعت و کم بهره را از طریق معرفی نامه ای که شورای هیات مذهبی به ادره اوقاف می دهد، پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در شهرستان بندرگز به صورت نمادین روزانه یک گوسفند را به نیت دفع بلا قربانی می کنند و گوشت این گوسفند در اختیار خانواده های بی بضاعت قرار داده می شود.

اسدی اضافه کرد: هیات های مذهبی هم نیز در سطح گرگان و شهرستان های استان هم اقلامی را به عنوان پک های مواد غذایی با توجه به موجودی که توسط خیرین داشتند و قرار بود برای مراسم های مذهبی هزینه شود، برای خانوارهای آسیب پذیر توزیع شد.

وی افزود: یکی دیگر از مرکز های جهادی ما در گرگان نیز اقدام به پخت غذای گرم به صورت کاملاً بهداشتی نموده است و بین اقشار آسیب پذیر توزیع شده است.

علی اسدی با اشاره به پیگری های هیات مذهبی برای تولید «گان» (یکی از مصارف بیمارستانی) گفت: تلاش داریم تا با این پیگیری ها بتوانیم به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنیم تا به این وسیله بخشی از نیاز های بیمارستان ها در این زمینه تامین گردد.

وی با بیان اینکه به دنبال تامین مواد شوینده هستیم، اظهار کرد: برخی از دوستان این کار را در قالب بسته بندی و پک های بهداشتی به مردم درب منازل شان تحویل می دهند.

اجرای طرح «موکب سلامت»

رئیس شورای هیات مذهبی استان با اشاره به طرح موضوع «موکب سلامت» در استان گفت: این طرح قرار است کار خدمات دهی در حوزه غربالگری سلامت را با حضور پزشک برای مردم انجام دهد.

وی ادامه داد: این مرکز قرار است افرادی که نیازمند برخی اقلام بهداشتی هستند را کمک کند.

اسدی افزود: با همکاری اداره اوقاف شهرستان گرگان برخی از اقلام بهداشتی را تهیه می کنیم و به صورت رایگان و برخی دیگر نیز به صورت نیم بها توزیع می شود.

تعطیلی هیات های مذهبی از ابتدای ورود کرونا به کشور

مسئول هیات های مذهبی استان گفت: بنا بر اعلامیه ای که صادر کردیم از چهارم اسفند ما تمامی هیئات و تجمعات در استان تعطیل شد و این برای اولین بار در استان ما انجام شد و بعد از ما دیگر استان ها این کار راا انجام دادند.

وی از راه اندازی «پویش هیات تعطیل نیست» در استان خبر داد و افزود: در این پویش هیات مذهبی به جای حضور در محل، در حوزه فضای مجازی برنامه های زنده ای را اجرا کردند.

اسدی اضافه کرد: پویش قرائت زیارت عاشورا به مدت ۱۱ شب در ساعت ۲۰ با نیت دفع بلا و شفای بیماران در فضای مجازی انجام شد؛ این کار در روستا از طریق بلند گوی مساجد برای مردم صورت گرفت.

وی «پویش در خانه بمانیم» را از دیگر کارهای خود عنوان کرد و ادامه داد: در این پویش مداحان برجسته و مدیران هیات های مذهبی کلیپ هایی را تهیه کردند و از مردم خواستند تا برای پیشگیری از بیماری کرونا و قطع زنجیره آن در خانه بمانند.

علی اسدی خاطرنشان کرد: این کار به طور مستمر از طریق شبکه های مجازی برای مردم ارسال می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
  • کدخبر: 1386268
  • منبع: mehrnews.com
  • نسخه چاپی
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.