سیر فعالیت‌های عنقا در عرصه فیلمنامه‌نویسی و امضای کارهای او در طول مدت فعالیت‌هایش نشان می‌دهد توجه او به موضوعات اجتماعی و نگاه متفاوتش به موضوعات باعث شده آثار او مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد و هر اثری که نام او را در مقام نویسنده و کارگردان دارد برای مخاطب کنجکاوی‌برانگیز می‌شود. به بهانه پخش سریال گناه فرشته از اول دی ماه 1402 نگاهی به کارنامه حامد عنقا انداختیم.

حامد عنقا فعالیت در سینما را با روزنامه‌نگاری و نقد آثار سینمایی آغاز کرد و بعدها در مقام فیلمنامه‌نویس سریال‌ها و فیلم‌های مختلفی را به نگارش درآورد و به یکی از فیلمنامه‌نویسان حرفه‌ای سینما تبدیل شد. روند رشد و ظهور عنقا در سینما و تلویزیون پله به پله پیش رفت و او بعد از آنکه تجربه تهیه‌کنندگی سریال‌های مختلف را بر عهده داشت حالا در اولین ره‌آورد کارگردانی‌اش سریال گناه فرشته را برای فیلیمو تولید و پخش کرده است

 سیر فعالیت‌های عنقا در عرصه فیلمنامه‌نویسی و امضای کارهای او در طول مدت فعالیت‌هایش نشان می‌دهد توجه او به موضوعات اجتماعی و نگاه متفاوتش به موضوعات باعث شده آثار او مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد و هر اثری که نام او را در مقام نویسنده و کارگردان دارد برای مخاطب کنجکاوی‌برانگیز می‌شود. به بهانه پخش سریال گناه فرشته از اول دی ماه 1402 نگاهی به کارنامه حامد عنقا انداختیم.

فیلم غریب | 1401

غریب ساخته محمدحسین لطیفی روایتی از زندگی شهید محمد بروجردی است که عنقا فیلمنامه آن را بر اساس کتاب مسیح کردستان که به زندگی این شهید والامقام می‌پردازد. دیالوگ‌هایی همسو با اتفاقات روز جامعه و همسان سازی تفکرات شهید بروجردی با آنچه امروز کشور به آن نیاز دارد باعث شد غریب به یکی از آثار محبوب سینمای دفاع مقدس تبدیل شود که مخاطب نسل جوان و نوجوان نیز درک بهتری از دوران پرغرور دفاع مقدس داشته باشد.

سریال آقازاده | 1399

آقازاده نقطه عزیمت و اوج عنقا در حرفه فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی است. سریالی جسورانه و پر جزئیات درباره ماجرای پدیده آقازادگی و ویژه‌خواری و رانت‌ها و سفارش‌هایی که فساد اقتصادی به بار می‌آورند. عنقا در آقازاده هم قهرمان اصلی‌اش را حامد تهرانی نام گذاشت تا باز هم شخصیت محبوب سریال‌هایش به جنگ سیاهی و تیرگی برود. آقازاده توانست سطح سلیقه مخاطب نمایش خانگی را ارتقا دهد و مخاطب نمایش خانگی به این مدیوم نوپا اعتماد کرده و آن را به عنوان بخشی از سرگرمی خود مورد توجه قرار دهند.

سریال بر سر دو راهی | 1397

بر سر دوراهی نیز در ادامه خلق شخصیت‌های یکسان حامد در سریال‌هایی که عنقا به نگارش درآورده داستان پسری است که در ماجرای زندگی یک پیرزن پولدار دچار مشکلاتی شده و اتفاقات عجیبی می‌افتد که او را در مقام تصمیم‌گیری می‌گذارد. بر سر دو راهی سریال نوروزی شبکه دو بود که مخاطبان زیادی را نیز جذب کرد. 

سریال پدر | 1396

سریال پدر را می‌توان نقطه عطف کارنامه عنقا دانست. او در این سریال علاوه بر فیلمنامه‌نویس در مقام تهیه‌کننده هم سریال را تولید کرد و نشانه‌های محکم‌تری از نوع جهان‌بینی خودش را در سریال گنجاند. عنقا در سریال پدر حتی جسورتر از گذشته شد و سعی کرد داستانی را روایت کند که به خطوط قرمز نزدیک‌تر باشد. همین امر هم عنقا را در زمره فیلمنامه‌نویسانی قرار داد که آثارش می‌تواند یک موج متفاوتی ایجاد کند.

نکته دیگر اینکه شخصیت حامد تهرانی از سریال پدر به مرور تبدیل به قهرمان ثابت سریال‌های عنقا شد و نماد قهرمانی است که می‌خواهد دنیا را جای بهتری برای زیستن کند.

سریال تنهایی لیلا | 1394

عنقا در سریال تهایی لیلا سعی کرد روند تحول یک دختر امروزی که در ازدواج با یک مرد مومن زندگی‌اش تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با مرگ زودهنگام همسرش مشکلاتی بر سر راهش قرار می‌گیرد که این چالش‌ها از لیلا یک زن جسور و توانمند می‌سازد که از پس مشکلاتش بر می‌آید. عنقا در این سریال سعی کرد روند تحول شخصیت‌ها با ورود یک قهرمان زمینی و انسانی را نشان دهد و البته در آثار دیگرش نیز تکرار کرد.

سریال انقلاب زیبا | 1393

این مجموعه ماجراهای زندگی زیبا و حامد را روایت می‌کند که در یک شرکت معماری همکار هستند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند با هم ازدواج کنند، اما جابر ناپدری زیبا در کودکی، زیبا و مادرش را ترک کرده و از کشور خارج شده‌است. از طرفی پدر حامد و پدر و مادر واقعی زیبا در مبارزات قبل از انقلاب در زندان‌های حکومت پهلوی کشته شده‌اند. و او (حامد ) با مادر خود زندگی می‌کند. حامد و زیبا در تدارک برگزاری مراسم عروسی هستند که اتفاقی غیرمنتظره روی می‌دهد. بازگشت پدر زیبا از خارج پس از سال‌ها باعث یادآوری خاطره و ماجرای تلخی در گذشته می‌شود که خانواده‌ها را تا مرز از هم پاشیدگی پیش می‌برد. عنقا از همان سال‌ها سعی کرد یک خط اصلی را برای شخصیت‌های اصلی سریال‌هایش در نظر بگیرد و نام تمامی قهرمان‌هایش را به عنوان یک موتیف تکرار پذیر حامد بگذارد. این روند در دیگر سریال‌های عنقا هم ادامه پیدا کرد تا این رویه به عنوان امضای فیلمنامه‌نویس پای اثر بماند.

سریال قلب یخی (فصل اول و دوم) – 1390 و 1392

قلب یخی به عنوان یکی از اولین سریال‌هایی که در نمایش خانگی تولید و به صورت دی‌وی‌دی منتشر شد یکی از پیشگامان تولید سریال خارج از فضای تلویزیون است که فرصت‌های جدید را به فضای نمایشی کشور اضافه کرد. قلب یخی روایتی از گروه‌های منحرف و شیطان‌پرست را به تصویر می‌کشد و با فضاسازی جذاب و متفاوت خود و با حضور چهره‌های مطرح سینما به یکی از پربیننده‌ترین و پرفروش‌ترین سریال‌های نمایش خانگی در اوایل دهه 90 تبدیل شد.

سریال نردبام آسمان | 1388

نردبام آسمان، زندگی غیاث‌الدین جمشید کاشانی، اخترشناس و ریاضی‌دان ایرانی را از زادروزش تا کشته‌شدنش را بازگویی می‌کند. او پسر مسعود طبیب است که به شدت بازیگوش و کنجکاو است در یکی از روزها با شیخ کاشان مجادله‌ای می‌کند که سبب می‌شود اهالی شهر وی را تعقیب کنند. اولین تجربه جدی عنقا در فیلمنامه‌نویسی یک سریال تاریخی بود که جذابیت‌های روایی آن باعث شد مخاطب گسترده‌ای به تماشای آن بنشینند. سریال در سال 89 به یکباره و با تصمیم مدیران تلویزیون به باکس رمضانی شبکه یک اضافه شد و به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های سال تبدیل شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.