فشار چشم به وضعیتی گفته می‌شود که در آن، فشار داخل چشم از حد طبیعی خود بیشتر می‌شود. به طور کلی، واحد سنجش فشار چشم را میلی متر جیوه، عنوان می‌کنند. بنابراین فشار طبیعی چشم، فشاری معادل 10 تا 21 میلی متر جیوه است. هر گاه این میزان به بالاتر از 21 میلی متر جیوه برسد، نشان دهنده این است که فشار چشم اتفاق افتاده است.

فشار چشم به وضعیتی گفته می‌شود که در آن، فشار داخل چشم از حد طبیعی خود بیشتر می‌شود. به طور کلی، واحد سنجش فشار چشم را میلی متر جیوه، عنوان می‌کنند. بنابراین فشار طبیعی چشم، فشاری معادل 10 تا 21 میلی متر جیوه است. هر گاه این میزان به بالاتر از 21 میلی متر جیوه برسد، نشان دهنده این است که فشار چشم اتفاق افتاده است.

 

اثرات فشار چشم بر بینایی

افزایش فشار چشم یکی از اختلالاتی است که خود، موجب بروز ابتلا به بیماری‌های چشمی دیگر می‌گردد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان آب سیاه و یا گلوکوم را نام برد. آب سیاه، یک بیماری چشمی است که به موجب آن، کاهش قدرت بینایی در فرد ایجاد می‌شود و یا حتی می‌تواند به نابینا شدن فرد بیمار منجر گردد. بنابر این عامل می‌توان گفت، فشار چشم، خود به تنهایی یک بیماری چشمی محسوب نمی‌شود اما باید از آن مراقبت کرد تا پس از آن به مرور، گلوکوم در بیمار مورد نظر، شکل نگیرد.

در زمینه اختلال فشار چشم، تحقیقات بسیاری انجام شده است. طبق این تحقیقات از بروز این اتفاق نمی‌توان پیشگیری نمود. از طرف دیگر مطالعات نشان می‌دهند که بروز این اختلال چشمی در زنان بیش از مردان قابل مشاهده است. اما لازم به ذکر است که مردان مبتلا به این عارضه چشمی، بیشتر از زنان مبتلا، در معرض تشدید شدن این وضعیت و ابتلا به بیماری آب سیاه قرار می‌گیرند. هم‌چنین افزایش سن نیز می‌تواند عامل موثری در بروز این پدیده باشد.

علت بروز فشار چشم و درمان آن

به طور کلی می‌توان گفت این عارضه چشمی به دلیل عدم توازن تولید و تخلیه زلالیه چشم، اتفاق می‌افتد. در حقیقت در این نوع از اختلال چشمی، کانال‌هایی که باید به طور طبیعی، موجبات خروج مایعات از چشم را فراهم نمایند، عملکرد صحیحی از خود نشان نمی‌دهند و آب را تخلیه نمی‌کنند. این در حالی است که تولید زلالیه هم‌چنان ادامه دارد. بنابراین و با وجود تولید زلالیه در چشم و عدم تخلیه آن به طور صحیح، این پدیده شکل می‌گیرد و به موجب آن، فشار چشم افزایش می‌یابد.

روش درمان فشار چشم

در این زمینه لازم به ذکر است که هدف از درمان در این پدیده چشمی، کاهش دادن فشار چشم است تا از این طریق پزشک معالج بتواند از بروز آسیب‌های ناشی از آب سیاه و کاهش دید و عدم بینایی فرد، جلوگیری به عمل آورد. درمان‌های پزشکی در این اختلال، برای افرادی انجام می‌شود که در معرض ابتلا به بیماری آب سیاه قرار گرفته‌اند و یا در آن‌ها نشانه‌هایی از آسیب به عصب بینایی مشاهده می‌شود. بنابراین روش درمان و روندی که پزشک معالج در نظر می‌گیرد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی از پزشکان در این گونه موارد و برای کاهش فشار چشم، دارو تجویز می‌کنند و بعضی از آن‌ها فقط بیمار را تحت مراقبت‌های خانگی قرار می‌دهند.

درمان فشار چشم با دارو

اگر فردی که دچار عارضه فشار چشم شده است فشار چشمی برابر با 28 میلی متر جیوه داشته باشد و یا این فشار، حتی از این رقم نیز بالاتر باشد، پزشک معالج به طور معمول و برای درمان او از دارو کمک می‌گیرد. در این موارد پس از یک ماه مصرف دارو، چشم پزشک، نوبت دیگری را برای معاینه چشم فرد، تعیین می‌کند تا بداند تاثیر دارو به چه میزانی بوده است. اگر وی به این تشخیص برسد که داروهای تجویز شده موثر بوده و در روند کاهش فشار چشم، نقش مناسبی داشته‌اند هر 3 تا 4 ماه یک بار نوبت معاینه، تعیین می‌کند.

داروهای مورد استفاده در درمان فشار چشم

به طور معمول، داروهایی که در درمان فشار چشم مورد استفاده پزشک قرار می‌گیرند به شکل قطره‌های چشمی هستند. در حقیقت این داروها تنها، برای کاهش فشار چشم تجویز می‌شوند. در بعضی از مواقع بسته به نوع این عارضه، این امکان نیز وجود دارد که پزشک معالج بیش از یک دارو برای بیمار، توصیه و تجویز کند.

 

فشار چشم چگونه بر بینایی تاثیر می‌گذارد (2)

 

پس از مصرف دارو لازم است تا فرد بیمار، برای پیگیری اثرات دارو، به طور مجدد به پزشک معالجه کند. بنابراین بین 3 تا 4 هفته پس از شروع مصرف دارو باید به پزشک مراجعه شود تا در این ملاقات فشار چشم مورد بررسی و کنترل پزشک قرار گیرد. در این کنترل و مراقبت، مشخص می‌شود که داروهای تجویز و مصرف شده اثربخش بوده یا خیر. اگر دارو موثر واقع شده باشد و عوارض جانبی نیز برای بیمار ایجاد نکرده باشد بیمار باید مصرف آن را تا زمانی که پزشک تشخیص می‌دهد ادامه دهد تا دوباره وضعیت چشمی او در طی دو تا 4 ماه آینده مشخص شود. اما اگر دارو اثر نداشته باشد باید بلافاصله مصرف آن متوقف شود و داروی جدیدی تجویز شود.

از جمله این داروها می‌توان لاتانوپروست، تراووپروست، بیماتوپروست و... را نام برد. به طور معمول این قبیل داروها در حدود  6 تا 8 هفته پس از تجویز و مصرف، اثر خود را نشان خواهند داد.

لازم به ذکر است که اگر فشار چشم با استفاده از 1 یا 2 دارو تحت کنترل قرار نگیرد و فرد بیمار را در معرض ابتلا به آب سیاه قرار دهد و یا آب سیاه زاویه باز برای او شکل بگیرد پزشک معالج گام‌های دیگری را برای درمان برخواهد داشت.

روش جراحی در درمان فشار چشم

به طور معمول در این بیماری، جراحی با لیزر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد چراکه استفاده از این روش، ممکن است بیمار را در معرض ابتلا به آب سیاه قرار دهد. اما با این حال اگر داروهای تجویز شده، موثر نباشند پزشک معالج از روش جراحی با لیزر، استفاده می‌کند.

پیشگیری های مهم تر از درمان!

از قدیم گفته اند پیشگیری مهم تر از درمان است! حالا که به روش های مختلف درمان فشار چشم اشاره کردیم، خوب است بدانید که می توانید با رعایت یک سری اصول ساده، از آسیب رسیدن به چشم جلوگیری کرده و بیش از پیش از چشمان خود مراقبت کنید. این روز ها به خصوص به دلیل مسائلی از جمله آلودگی هوا، افزایش استفاده از کامپیوتر و موبایل و فشار کاری و استرس، احتمال آسیب رسیدن به چشم نیز افزایش یافته است. محققان دریافته اند که می توان با یک سری ورزش های های ساده، از آسیب رسیدن به چشم جلوگیری کرد. همچنین یکی از مهم ترین عوامل آسیب به چشم، نور آبی ساطع شده از صفحات مانیتور موبایل و کامپیوتر است. این نور آبی به دلیل قدرتی که دارد، به ساختار چشم آسیب زده و در گذر زمان باعث ضعف در بینایی و آسیب های مشابه خواهد شد. پزشکان توصیه می کنند در صورت استفاده مداوم از این دستگاه ها، حتما از عینک بلوکنترل استفاده کنید. این عینک ها با داشتن یک لایه هوشمند بر روی شیشه خود، از ورود این نور به چشم جلوگیری کرده و سلامت چشمان شما را تضمین می کنند. افراد عینکی و حتی غیر عینک می توانند انواع این عینک ها را از بهترین سایت فروش عینک تهیه کرده و از آن استفاده نمایند.

فراموش نشود چشم عامل بینایی و یکی از حواس اصلی انسان بوده و محافظت از آن اهمیت بسیاری دارد.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.