شهرستان محروم کهگیلویه یکی از شهرستانهای هشت گانه استان کهگیلویه و بویراحمد است که در دهه های گذشته با محرومیت و توسعه نیافتگی دست به گریبان بوده است .

در اوایل دولت تدبیر و امید و با همکاری نمایندگان مجلس و دولت طرح های عمرانی در زمینه های مختلف در این شهرستان کلنگ زنی شد و این شهرستان و مناطق همجوار را در مسیر توسعه قرار داد.

گازرسانی به بخش های دیشموک و قلعه رئیسی، پتروشیمی دهدشت، طرح آبرسانی به چهار شهر دهدشت، چرام ، لنده و سوق، طرح آبرسانی به پنج هزار هکتار از اراضی حومه غربی، پروژه ملی جاده پاتاوه -دهدشت، طرح سیمان سپو، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق کهگیلویه، سد کوهبرد و سید بندخاکی سرپری از جمله طرح هایی هستند که در این سالها با حضور مسئولان کشوری و استانی روند اجرایی آنها طی این سالها شتاب بیشتری گرفته است.

بیشتر این طرح‌ها بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال از کلنگ زنی آنها می گذشت ولی هم اکنون روند اجرایی این پروژه ها با سرعت خوبی در حال اجراست.

نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده با اشاره به اینکه شهرستان‌های چهارگانه از محرومیت عمیق رنج می بردند گفت: طی سالهای های اخیر اجرای طرح های عمرانی در زمینه های مختلف آنها را در مسیر توسعه قرار داد.

عدل هاشمی پور تعیین تکلیف پتروشیمی دهدشت بعد از سالها، گازرسانی به بخش‌های چاروسا و قلعه رئیسی بعد از ۴۰ سال از عمر انقلاب، تخصیص حق آبه ۳۴۹ میلیون متر مکعب از رودخانه مارون برای اجرای سد آبریز، تسریع در روند اجرایی پروژه ملی پاتاوه - دهدشت، تجهیز کارگاه معدن فسفات چرام، اجرای فاز اول جاده لنده به تشان و لنده به پاتاوه دهدشت ، نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی منطقه پادوک، و احداث سد کوهبرد را از مهم ترین طرح های شهرستان های کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام اعلام کرد. 

وی بیان کرد: بیشتر این طرح ها با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجرا هستند.

هاشمی پور پروژه ملی پاتاوه به دهدشت را یکی از طرح‌های مهم و تاثیرگذار در استان و منطقه دانست و گفت: با اتصال جاده های فرعی شهرستان لنده، چرام و بخش های چاروسا و دیشموک به این مسیر این مناطق از بن بست محرومیت خارج خواهد شد.

وی بیان کرد: این طرح با پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصد پیش بینی می شود تا تابستان سال آینده زیر بار ترافیک برود.

هاشمی پور تکمیل مطالعات سد آبریز را از دیگر پروژه‌های مهم در زمینه توسعه شهرستان‌های کهگیلویه و چرام دانست و گفت: این طرح دارای ردیف ملی و با اجرای آن انقلابی در زمینه کشاورزی شهرستان کهگیلویه شاهد خواهیم بود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای اجرای جاده دسترسی به تاج سد اختصاص یافت که از سوی پیمانکار در حال اجراست.

هاشمی پور نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی برق پادوک شهرستان کهگیلویه را یکی از پروژه های مهم استان طی سالهای اخیر دانست و گفت: این طرح با اعتباری بیش از ۲ هزار میلیارد ریال تحولی عظیم در زمینه تامین برق شهرستان کهگیلویه و چرام ایفا می‌کند.

وی گفت: در زمینه توسعه ورزش طی سالهای اخیر احداث ۲۷ چمن مصنوعی با اعتباری بیش از ۱۳۵ میلیارد ریال در چهار شهرستان کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی مصوب شد.

هاشمی پور تصریح کرد: تعداد زیادی از این طرح‌ها به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به راه اندازی اورژانس دهدشت در سال جاری افزود: نیاز است بیمارستانهای ۳۲ تختخوابی چرام و لنده از سوی دانشگاه علوم پزشکی به زودی تعیین تکلیف شوند.

هاشمی پور تصریح کرد: با بهره برداری از این بیمارستان ها تا حدود زیادی مشکلات این دو شهرستان در زمینه بهداشت و درمان کاهش خواهد یافت.

فرماندار کهگیلویه نیز در این راستا با اشاره به اینکه طرحهای عمرانی خوبی در این شهرستان در دست اجراست گفت: این شهرستان محروم نیست و با توجه به ظرفیت‌های فراوان باید در مسیر توسعه قرار گیرد و برای رسیدن به این مهم باید نگاه و دیدگاه های محروم بودن کهگیلویه تغییر کند.

 علیرضا اتابک  با تاکید بر تقویت وحدت ملی در منطقه ، افزود: همه مسئولان باید فارغ از مسائل استانی و منطقه ای در مسیر کار و تلاش برای توسعه کهگیلویه گام بردارند.

وی اظهار داشت: باید این دیدگاه که برخی می گویند کهگیلویه نمی‌تواند پیشرفت کند از این شهرستان رخت بربندد و مدیران شهرستانی با تلاش شبانه روزی باید این نگاه را تغییر دهند.

فرماندار کهگیلویه فرایند تغییر نگاه محروم بودن از کهگیلویه را رسالت اصلی مدیران دانست و گفت: شتاب توسعه شهرستان این نگاه را تغییر خواهد داد.

اتابک ضعف مدیران و پای کار نبودن برخی از آنها را از دلایل اصلی توسعه نیافتگی شهرستان کهگیلویه ذکر کرد.

وی افزود: زمانی که مدیران با تلاش جهادی و دغدغه برای محرومیت زدایی کار کنند نگاه‌های غیرمنصفانه نسبت به کهگیلویه تغییر خواهد کرد.

اتابک از دیگر دلایل اصلی محرومیت شهرستان را ضعف اطلاع رسانی خدمات دولت از سوی مدیران ذکر کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی طرح‌های بسیار خوبی توسط دولت در زمینه‌های مختلف از جمله گازرسانی، آبرسانی، راه های ارتباطی ، المان شهری و کشاورزی در دست اجراست که نیاز است مسئولان با اطلاع رسانی خدمات دولت مردم را امیدوار کنند.

اتابک با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید خدمات خوبی در این شهرستان انجام داده است افزود: مدیران باید طرح‌های عمرانی را لحظه به لحظه برای توسعه و پیشرفت شهرستان رصد کنند.

فرماندار کهگیلویه اضافه کرد: تعطیلی پروژه‌ای که دولت برای ان اعتبار مصوب کرده غیر قابل قبول و مدیران طرح باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: نیاز است مدیران از ظرفیت تربیون‌های نماز جمعه برای ارائه عملکرد دولت به نحو احسن استفاده کنند و برای جلب اعتماد عمومی مردم، مسئولان در بین مردم حضور مستمر داشته باشند.

اتابک با اشاره به اینکه بی اعتمادی مردم به مسئولان به عنوان یک اصل در جامعه گوشزد می‌شود گفت: علت اصلی بی اعتمادی مردم به مسئولان عدم کارایی مسئولان است.

شهرستان کهگیلویه با ۱۳۲ هزار نفر جمعیت دارای چهار شهر، چهار بخش و ۱۰ دهستان است.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.