اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، اینجا دیار برف و آفتاب، سرزمین هزار رنگ کهگیلویه و بویراحمد است، جایی که زیر هر درخت کهنسال بلوطش شقایق می روید و بوی چویل و عطر ریواسش مست کنان ، بهشت را برای هر مسافری تداعی می کند.
جاذبه‌ها، مناظر بکر، طبیعی و گردشگری در کنار امامزاده های متعدد و اماکن تاریخی و مذهبی در مناطق گرمسیری، این دیار را به سرزمینی زیبا با جاذبه های حیرت انگیز تبدیل کرده است.
در مناطق گرمسیری این استان جلوه زیبای طبیعت سرسبز، چشمه‌سارهای متعدد و خروشان، آبشارها، تالاب‌ها و شمیم عطر گل‌های بهاری فضایی دل انگیز و بانشاط برای آسایش و آرامش خاطر گردشگران به ارمغان آورده است.
طبیعت بکر و زیبای دامنه‌های پوشیده از برف دنا، اماکن تاریخی، چشمه ها و تفرجگاه‌های بکر، آبشارهای مفرح و رودخانه های خروشان در کنار پوشش انبوه جنگل های سرسبز بلوط و رایحه خوش بوته های کوهساران ، جلوه های بدیع و زیبایی های خداوندی را در این دیار رویایی به نمایش گذاشته شده است.
در آستانه بهار، شمیم عطر گل های رنگارنگ در دشت ها و تپه ها و جویبارهای خروشان و مناظر سرسبز مناطق گرمسیری این دیار ، جلوه ای مصفا، دل انگیز و با نشاط را در زیر سایه انبوه درختان کهنسال بلوط به مهمانان هدیه می دهد.
آهنگ زنگوله های آویزان بر گردن بزغاله ها و گوسفندان عشایر همراه با نوای موسیقی دلنشین چوپانان و حتی غذاهای بومی و سنتی اش در کنار صفا و صمیمیت مردمانش ، نویدبخش ثبت لحظه های خوش و به یادماندنی برای هر خسته دل و رهگذری به این دیار است.

** کهگیلویه وبویراحمد آمیزه ای از تاریخ و طبیعت
برخی از آثار تاریخی از جمله سنگ نوشته های تنگ سولک بهمئی متعلق به دوره اشکانی، پل شاه نشین شهر پاتاوه شهرستان دنا مربوط به دوره هخامنشی و بافت تاریخی شهر دهدشت یادگار دوره صفویه جلوه های بی بدیلی از جاذبه های تاریخی و منحصر به فرد در کنار زیبایی ها و مناظر بدیع و طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد است.
دیار گرمسیری کهگیلویه و بویر احمد همچون شهرستان های گچساران، بهمئی، چرام و کهگیلویه مناطقی هستند که بهار را از همین روزها و نیمه نخست اسفند تجربه می کنند.

** کهگیلویه قدیم (بلاد شاپور)
در قلب بلندی‌های زاگرس، پهنه‌ای زیبا به قدمت تاریخ آرمیده است، شهرستان کهگیلویه را می‌توان مهد فرهنگ و تمدن استان چهارفصل کهگیلویه ‌و بویراحمد دانست که وجود آثار فرهنگی و باستانی متعدد گواه این ادعاست.
بافت تاریخی شهر دهدشت که براساس ‌نوشته‌های تاریخی به‌ دستور اردشیر بابکان و به ‌یاد فرزندش «شاپور» به نام «بلاد شاپور» شهرت یافت در حوزه مرکزی شهر کنونی دهدشت قرار گرفته‌، این شهر تاریخی به‌سبب وجود بارگاه هفت‌ امامزاده در آن به شهر «هفت گنبد» نیز مشهور است.
لذت تماشای زیبایی خالق خلقت در چاروسا را می‌توان با مشاهده هنرنمایی طبیعت در روستای «المور» ادامه داد تا پس از گذر از المور، به «تنگه الگن» رسید و با طی مسافتی کوتاه روستای پلکانی «شوتاور» را نیز به تماشا نشست.
قلعه تاریخی قلعه رئیسی، پل قلعه دختر، محوطه طولیان، قلعه ضرغام‌آباد، قلعه سرپری، بافت تاریخی روستای چنگلوا، آبشار توف‌خیمه، چشمه کورسار، سد مارون و کوه خائیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان کهگیلویه هستند.

** «چرام» از آب حیات تا چشمه بلقیس
چرام را همه با «چشمه‌بلقیس» می‌شناسند، گلچینی از بهترین و خوش منظره ترین جلوه های آفرینش در باغ بلقیس هویداست منظره ای زیبا در آغوش حصارهای کوتاه سنگی که چشمه‌های پرآب همراه با درختان سیب، انار، سرو، بید مجنون و نخل‌های سر به‌ فلک کشیده‌ او را احاطه کرده است.
این باغ که در ورودی دشت شالیزارهای چرام واقع شده زیبایی طبیعی این منطقه سیاحتی را دوچندان کرده است.
باغ بلقیس چرام چشمه آبی است که کلان باغی از انواع درختان مثمر و کاج های سربه فلک کشیده با منظره های چشم نواز ،چشم هر رهگذری از مسیر گچساران به دهدشت را به تماشای این همه زیبایی و سرمستی طبیعت آن بویژه در این ایام وا می دارد.
چرام را البته سرزمین چشمه‎های جوشان نیز باید دانست، چشمه‌های جوشانی که «باغ عمران» را به جاذبه‌ای بکر و بی‌بدیل تبدیل کرده‌اند، تا در کنار «آب‌حیات» و «جوخانه» بتوان از سفر به یکی از زیباترین خطه‌های ایران لذت برد.
مسافران خسته‌ای که به چرام سفر می‌کنند همچنان لذت تماشای «پهنای لیلی» را از یاد نخواهند برد، آنجا که به‌سبب دارا بودن بیش از 20 چشمه‌سار و برخورداری از گونه‌های گیاهی کمیاب و باغ‌های سرسبز ییلاقی اعجاز طبیعت در دل کوه را به رخ می‌کشد.

** گچساران و باشت/ از بی بی حکیمه (س) تا لاله‌های واژگون شلال دون
آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر امام رضا (ع) در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار آبی دریای خلیج فارس برکتی است که به سرزمین نفت خیز گچساران شکوه و عشق می‌بخشد.
بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه(س) که طبق اسناد و روایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) و خواهر بلافصل امام رضا (ع) است در فاصله 80 کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوه هایی صعب‌العبور و در کنار چشمه ای جوشان قرار دارد.
روستای مارین یکی از روستاهای تاریخی ایران است و راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.
روستای مارین در شمال شهرستان گچساران با رنگین کمانی از جاذبه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و مردم شناسی پنجره ای رو به بهشت است.
در جوار شهرستان گچساران و در پنج کیلومتری شهر باشت منطقه‌ای گردشگری با جاذبه‌های طبیعی بی‎نظیر به نام «شلالدون» وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران از سراسر نقاط ایران است.
از شلالدون که بگذریم به اثر تاریخی «دوگور دوپا» در هفت کیلومتری باشت می‌رسیم جایی که 2 ستون سفید رنگ متعلق به دوره ساسانی در طی قرن‌ها راهنمای کاروان‌هایی بوده‌اند که در تاریکی شب مسیر خود را گم می‌کردند.
منطقه گردشگری «قلات گناوه»، «آبشار رودبال»، «آبشار موگ»، «روستای مارین»، «پل تاریخی پریم»، «گنبد لیشتر»، منطقه گردشگری «دشتک دیل» و «دژ سلیمان» از دیگر جاذبه‌های گچساران و باشت هستند.

** یاسوج و سی سخت 2 شهر آرمیده بر دامنه سترگ دنا
شهرهای یاسوج و سی سخت نیز 2 شهر زیبا با جلوه های ناب و سحرانگیز طبیعی، دشت ها و جویبارها، شقایق های رنگارنگ، تپه ماهورها و رودخانه های همیشه جاری نیز جز مناطق سردسیری استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد به شمار می روند که بهار دلنشین این دیار نیز به طور نسبی از اواخر فروردین است.
آمیختگی طبیعت اسرار آمیز مناطق سردسیری سی سخت و یاسوج با افسانه های کهن، این مناطق را بیش از پیش برای گردشگران جذاب کرده است.

** شهر توریستی «سی سخت»
این شهر در فاصله 35 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با مناظر بدیع ستیغ های برفی دنا، چشمه میشی و دریاچه کوه گل در ایام پرفروغ نوروز و فصول بهار و تابستان آماده استقبال از مهمانان و مسافران از اقصی نقاط ایران است.
پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای تنوع جاذبه های طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.
در این نقطه و در ادامه راه کوهستانی که راهی شوسه است به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده می شود، چشمه دیگری از زمین می جوشد.
در بالادست این نقطه و بر بلندی های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده می شود.
این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می توان به آن رسید.
دریاچه «کوه گل» در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای گرفتن قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی پیرامون آن منظره ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه گری می کند.
بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه ای کوچکتر است.
این 2 آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی های بکر طبیعت کوه گل سی سخت است که بویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای دارند.
دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر می کند که سرانجام به رودخانه مسیر راه می پیوندد.
پیرامون دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

** غار ده‌شیخ پاتاوه
این غار یکی از جاذبه های توریستی و جذاب در کهگیلویه و بویراحمد است که در 2 کیلومتری روستای ده‌شیخ و در 35 کیلومتری شهر توریستی سی‌سخت و 55 کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی بوده که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب سبب ایجاد قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا شده است.
این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور است که دهانه این غار در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است.
غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفتن در همسایگی و بالادست روستای ده شیخ، به نام همین روستا نامگذاری و سرشار از جذابیت های بدیع و شگفتی های حیرت آور توصیف کرده اند.
انبوه درختان و جنگل های زیبای بلوط، بشار زیبا و خروشان و دره های عمیق بکر و دست نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.

**شهر توریستی یاسوج
این شهر با زیبایی های چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنا قرار گرفته و به واسطه این زیبایی ها و آب و هوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.
گرداگرد این شهر را رودخانه های خروشان بشار ، مهریان و کوه های سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط، بنه و کیکم فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمالی در جنوب کشور می نامند.

** آبشار یاسوج
این آبشار زیبا در پنج کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و دارای هوایی مطبوع و آبی خنک و گواراست که سالانه مسافران زیادی را به خصوص در بهار و تابستان پذیر است.

** منطقه گردشگری تنگ گنجه‌ای
تنگ گنجه ای با آب‌ و هوای مطلوب و با رودخانه‌ای زلال در 10 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد، منطقه‌ای بکر با رودخانه‌ای زلال و پوشیده از جنگل که از دل کوه‌های دنا می‌جوشد و نوازشگر چشمان گردشگران در بهار و تابستان است.
این تنگه در جاده یاسوج به سی سخت قرار دارد و با داشتن امکانات رفاهی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است.

**دریاچه سد شاه قاسم
این دریاچه تابلویی زیبا از آبی آسمان و سبزی درختان و آبی رودخانه‌هاست که در پنج کیلومتری جنوب شهر یاسوج بر دامنه کوه نقش بسته است.

**تل «خسرو»
یکی از مکان‌های باستانی در پنج کیلومتری جنوب یاسوج است که بومیان آن را به «کی خسرو» فرزند «سیاوش» از پادشاهان کیانی نسبت می‌دهند و افسانه این تل، قرن‌ها سینه ‌به ‌سینه نقل‌شده و اکنون نیز در بین مردم بومی رواج دارد .
بومیان معتقدند پس ‌از آنکه به کی خسرو ، سروش الهی می‌رسد به دشت یاسوج می‌آید و به سوارانش دستور می‌دهد هرکدام توبره‌ای خاک بر روی‌ هم بریزند تا تپه‌ای شکل بگیرد.

**پارک جنگلی یاسوج
این پارک جنگلی با 80 هکتار وسعت بزرگترین پارک جنگلی درجنوب کشور است و در شمال شهر یاسوج قرار دارد و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی، ارزن، کیکم و بنه است.

**تنگ مهریان
این تنگه که رودخانه زیبای مهریان از آن می گذرد نیز در شمال شهر یاسوج قرار دارد که آب و هوای مطبوع آن جان هر رهگذری را تازگی می بخشد.

**پیست اسکی کاکان یاسوج
این پیست واقع در «گردنه باباحسن» با ارتفاع برفی حدود 2 متر در 15 کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد و مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است.
کهگیلویه وبویراحمد با آب و هوایی مفرح و متنوع، چشمه سارها، آبشارها، طبیعت سبز و کوهپایه های رویایی در فصول مختلف مقصد گردشگران پرشماری است اما کمبود زیرساخت های گردشگری استان نیازمند توجه مسئولان برای رونق این صنعت پردرآمد است.
این استان از معدود نقاط ایران است که مناطق طبیعی گردشگری، بناهای تاریخی و جاذبه های مردم شناسی را در خود جمع کرده است.
بهار و تابستان پارسال بر اساس اعلام میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد حدود سه میلیون گردشگر از مناطق دیدنی، طبیعی و تاریخی این استان دیدن کردند.
** گردشگران نوروزی امسال افزایش می یابد
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین با اشاره به نزول رحمت الهی و بارش های با پراکنش مناسب در سال جاری در مناطق مختلف استان را یادآور شد و گفت: پیش بینی می شود که شمار گردشگران نوروزی امسال حدود 30 درصد افزایش یابد.
عزیز فیلی افزود: یک میلیون و 843 هزار نفر از 28 اسفند 1396 تا پایان روز 13 فروردین 97 از جاذبه های گردشگری و مناظر طبیعی و تاریخی این استان دیدن کردند.
وی اظهار داشت : دستگاه های اجرایی عضو ستاد خدمات سفر این استان در ایام نوروز امسال برای رفاه حال گردشگران و خدمات رسانی لازم به آنان وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند و از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
فیلی با اشاره به ظرفیت های متعدد گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در حوزه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی،بیان کرد: شکوفایی هر چه بیشتر این قابلیت ها مستلزم تلاش و برنامه ریزی متولیان امر است.
وی عنوان کرد: با هدف افزایش تعداد روزهای اقامت مؤثر گردشگران و مسافران در کهگیلویه و بویراحمد، باید امکانات مورد نیاز تأمین و تمهیدات لازم نیز اندیشیده شود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به وضعیت بارندگی های پیش رو مکان هایی برای اسکان اضطراری مسافران پیش بینی شود.
وی ابراز داشت: تامین کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز، مرغ، برنج و دیگر اقلام در این مدت برای رفاه حال مسافران و گردشگران به جد در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پزشکان متخصص و کادر درمانی در این ایام کشیک های شبانه روزی داشته باشند تا در این باره شاهد کوتاهی و اتفاق ناگواری نباشیم.
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: 50 درصد بیمارستان ها و درمانگاه های بخش خصوصی مکلف اند که در این ایام به مردم استان خدمت رسانی کنند.
جلال پوران فرد بیان کرد: لیست تمامی پزشکان و دیگر عوامل کشیک در این ایام به استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده مشکلی از نظر تامین مرغ و گوشت مورد نیاز مردم و مسافران در این ایام وجود نخواهد داشت.
الیاس تاج الدینی ابراز داشت: اسفند سال جاری بیش از 540 هزار قطعه جوجه ریزی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده که در ایام نوروز وارد بازار می شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: جشن های مختلفی در تعطیلات امسال در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد از جمله شهرهای یاسوج، دهدشت و دوگنبدان و دیگر شهرهای استان برگزار می شود.
محمود باقری افزود: همچنین برای معرفی هر چه بیشتر جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نمایشگاه های مختلفی از سوغات محلی و صنایع دستی در ورودی های شهرهای این استان و برخی مناطق گردشگری دایر می شود.
در این جشن ها نحوه شادی های سنتی، آیین ها، آداب، رسوم و موسیقی محلی در هر منطقه بازسازی می شود که این امر نقش مهمی در آشنایی گردشگران با آداب و رسوم مقاصد گردشگری دارد.
کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بیش از 723 هزار نفر در جنوب غربی ایران واقع شده و با استان های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری ، بوشهر و خوزستان همسایه است.
سرزمین زیبای کهگیلویه وبویراحمد با داشتن 280 تفرجگاه طبیعی، 2600 اثر تاریخی، 750 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب و ظرفیت‌های بکر به عنوان یکی از مناطق هدف گردشگری در ایران زمین تبدیل شده و سالانه به ویژه در ایام بهار میزبان خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای 14 منطقه نمونه و 11 روستای هدف گردشگری، 17 اردوگاه رفاهی، یک شهر هدف منطقه ویژه گردشگری و چهار کمپینگ اقامتی است.
دشتک دیل، قلات گناوه، پادوک و سد کوثر در گچساران، برم الوان شهرستان بهمئی، موگرمون لنده، طسوج در شهرستان چرام، قلعه دیشموک، کمردوغ در کهگیلویه، شلال دان باشت، ماه پرویز، کاکان و سقاوه بویراحمد از جمله مناطق نمونه گردشگری تعریف شده در کهگیلویه و بویراحمد هستند.
این مناطق نمونه گردشگری با وجود آنکه بیش از یک دهه از تصویب آنها از دولت قبل می گذرد اما همچنان در ایستگاه کمبود اعتبار و برخی بروکراسی های اضافی اداری و معارض های اجتماعی ایستاده اند.
3016/1662
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.