فرمان فرامین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد روزهای با هوای آلوده در شهر دوگنبدان را 61، یاسوج 47 ،امامزاده جعفر 32،دهدشت 29و دنا 24 روز اعلام کرد.
وی بیان کرد: در مدت مشابه پارسال 159 روز با پدیده ریزگرد در این استان گزارش شده بود.
فرامین تصریح کرد: در مدت مشابه پارسال در دوگنبدان 76، یاسوج31،امامزاده جعفر 28،دهدشت 17،و دنا هفت روز باپدیده ریزگرد گزارش شد.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد میزان کاهش دید در روزهای با پدیده ریزگرد در این مدت را بین 500تا 9 هزار متر برآورد کرد.
روزهای با پدیده ریزگرد به شرایطی گفته می‌شود که دید افقی کمتر از 10 هزار متر باشد.
براساس اعلام هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در روز جاری نیز کاهش دید افقی به شکل رقیق وجود دارد و تا سه روز آینده نیز این پدیده ادامه دارد.
برخی مناطق شهرستان گچساران به‌ویژه در حوزه دهستان‌های لیشتر و بی‌بی حکیمه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی تأسیسات نفتی دارای آلایندگی زیست محیطی است.
براساس نظر کارشناسان بیماران قلبی عروقی، تنفسی، زنان باردار، کودکان و سالمندان در روزهای آلوده نباید از خانه بیرون بروند.
سوزش‌های چشمی، حساسیت‌های پوستی و احتمال بروز بیماری مانند سرطان که از پیامدهای آلودگی هواست.
کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی به‌ویژه عسل از دیگر پیامدهای آلودگی هواست.
کارشناسان مشارکت مردم برای توسعه فضای سبز را از جمله راهکارهای کاهش آثار زیانبار آلودگی هوا بر سلامت انسان می‌دانند.
همسایگی با استان خوزستان به عنوان کانون ریزگردها که از کشورهای خارجی وارد ایران می شود علت اصلی آلودگی هوا در استان کهگیلویه و بویراحمد است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار و 249 کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان با یک درصد مساحت کشور یکی از کوچکترین استان‌های کشور است.
/16628143
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.