احمد انارکی محمدی روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رفسنجان افزود: موتور پمپ های رفسنجان و انار هر سال در پاییز ۳۰ روز خاموش می شود اما با توجه به اینکه امسال محصول خوبی در این  منطقه حاصل شده است پس از انجام اقدامات مورد نیاز باغ ها باید به موقع آبیاری شوند.

وی تصریح کرد: ۲ سال قبل کشاورزان رفسنجان به دلیل تغییرات اقلیمی و شرایط خشکسالی نتوانستند محصولی برداشت کنند و به دلیل مشکلات مالی به تعمیرات باغات خود نیز نپرداختند.

وی افزود: وضعیت محصول پسته امسال با توجه به بارندگی ها نسبت به سال های قبل مطلوب است و کشاورزان محصول خوبی برداشت کردند و آبیاری درختان پس از تعمیرات باید به موقع باشد لذا امسال این خاموشی موتورهای آب کشاورزی از ۳۰ روز به ۱۰ روز کاهش یافت و از ۱۸ آبان تا ۲۸ آبان امسال خواهد بود.

نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش به استفاده از تمام توان علمی و تجربی و اعتبارات کم برای حل مشکل بروز سیل و وارد شدن خسارت جانی و مالی تأکید کرد و گفت: اصلاح کانال های آبرسانی یکی از روش های جلوگیری از بروز سیل است.

انارکی محمدی بیان کرد: هر سال با توجه به بارندگی ها، طغیان رودخانه ها و بروز سیل شاهد بروز خسارت ها زیادی در کشور هستیم و سال گذشته در تالش، گلستان و شهرهای شمالی کشور با بروز سیل و رخداد حوادث، شاهد خسارت های جبران ناپذیر بودیم.

وی تصریح کرد: این سیل ها و خسارت ها به دلیل عدم لایروبی رودخانه ها، خشک شدن درختچه های بستر رودخانه ها، مسدود شدن مسیر رودخانه ها و تصرفاتی که در حریم رودخانه ها صورت می گیرد بروز می کند.

وی ادامه داد: در رفسنجان سال گذشته منابع طبیعی کار خوبی برای جلوگیری از بروز سیل انجام داد و در کشکوئیه حدود سه هزار گوراب احداث  کرد و با تعمیر اساسی سدی در این منطقه در مرحله اول بارندگی سال گذشته توانستیم ۸ میلیون متر مکعب آب ذخیره کنیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.