مجید فصیحی هرندی روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رفسنجان افزود: کشاورزان رفسنجان طی ۲ سال اخیر به دلیل خشکسالی ها محصول پسته چندانی را برداشت نکردند در حالی که امسال با بارش باران وضعیت بهتر شد و کشاورزان می توانند مبلغی از درآمد این محصول را برای باغ های خود هزینه کنند.

وی با اشاره به اینکه هر سال موتور چاه های کشاورزی در این شهرستان به مدت یک ماه خاموش می شود تا مدیریت صحیح منابع آب با ذخیره سازی آب سفره های زیرزمینی صورت گیرد ادامه داد: اما امسال کشاورزان پس از انجام تعمیرات در باغ ها و بر طبق نظر کارشناسان نیاز دارند که آّبیاری باغات را به منظور حفظ محصول سال آینده و تقویت درختان انجام دهند.

فصیحی هرندی تصریح کرد: با خواست کشاورزان و پیگیری های نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی قرار شد این خاموشی موتورپمپ ها به مدت ۱۰ روز و از ۱۸ آبان تا ۲۸ آبان انجام شود تا آبیاری به موقع صورت گیرد.

فرماندار رفسنجان توصیه کرد: برای مدیریت منابع آبی کشاورزان ضمن حفظ اراضی و باغات پسته به کشت های جایگزین و گلخانه ای و ایجاد اشتغال در این زمینه روی آورند.

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان نیز گفت: سال زراعی از مهرماه هر سال تا مهرماه سال آینده است که از مهر سال ۹۷ تا مهرماه امسال به طور میانگین در رفسنجان ۸۹.۳ میلیمتر بارندگی داشتیم که ۲۰ میلیمتر آن در ۶ ماه پاییز و زمستان بود و ۷۰ میلیمتر هم در فروردین و اردیبهشت امسال بوده و به درختان کمک موثری شد.

حسین رضایی  افزود: از مهرماه امسال تاکنون در رفسنجان بارندگی به میزان ۲ دهم میلیمتر داشته ایم.

وی تصریح کرد: امسال ۲۲ هزار تن پسته در رفسنجان و ۱۸ هزار تن نیز در شهرستان انار برداشت شد که ۴۰ هزار تن پسته از باغات این ۲ شهرستان به ارزش بیش از چهار هزار میلیارد تومان برداشت شد که تغییر و تحول اساسی در اقتصاد این شهرستان ها می شود.

علی احمدی مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان نیز با اشاره به وجود چهار رودخانه مهم گیودری، شور، سفید و شاهزاده عباس در این شهرستان گفت: این رودخانه ها از وسط شهر و جاهایی که مردم اسکان دارند عبور می کنند و برای جلوگیری از بروز سیل و خسارت باید برنامه جدی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: رودخانه سفید از کبوترخان می آید و سیل آسا و مخرب است برای لایروبی رودخانه ها باید زودتر اقدام کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.